Ukrayna'daki referandumlar hakkında ABD Başkanı Biden'dan ilk tepki: Tamamen düzmece - Son Dakika

Ukrayna'daki referandumlar hakkında ABD Başkanı Biden'dan ilk tepki: Tamamen düzmece

30.09.2022 01:04

Rusya'nın Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde düzenlediği referandumlar hakkında ilk kez değerlendirmelerde bulunan ABD Başkanı Joe Biden, referandumların tamamen düzmece olduğunu belirterek, "ABD, hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir" şeklinde konuştu.

Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçı bölgeler Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da gerçekleştirilen ve bu bölgelerin Rusya'ya katılıp katılmamasının oylandığı referandumlardan 'evet' kararı çıktığı açıklanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden, katıldığı ABD-Pasifik Adası Ülkeleri Zirvesi kapsamındaki konuşmasında Ukrayna'da düzenlenen referandumlara ilişkin ilk kez açıklamalarda bulundu.

"RUSYA'NIN İDDİALARINI HİÇBİR ZAMAN KABUL ETMEYECEĞİZ"

Ülkelerin egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Biden, Rusya-Ukrayna savaşında da her zaman Ukrayna'nın yanında olacaklarını belirtti. Biden, "ABD, hiçbir zaman egemen Ukrayna toprakları üzerinde Rusya'nın iddialarını kabul etmeyecektir. Bu sözde referandum tamamen düzmecedir. Referandumun sonuçları Moskova'da tasarlanmıştır. Ukrayna halkının gerçek iradesini her gün ülkelerinin bağımsızlığı için canlarını feda etmelerine bakarak görebiliriz" dedi.

BÖLGEDE NELER YAŞANMIŞTI?

Ukrayna'daki ayrılıkçı yönetimlerin Rusya'ya katılmak için düzenlediği referandumlar Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için 23-27 Eylül'de referandum düzenlenmişti. Bölgelerdeki sözde seçim komisyonlarının kesin olmayan verilerine göre, referandumlardan 'Rusya'ya bağlanma' kararı çıkmıştı.

KREMLİN'DE TÖREN DÜZENLENECEK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, cuma günü yeni bölgelerin Rusya'ya katılmasına ilişkin Kremlin'de imza töreni düzenleneceğini ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de kapsamlı bir konuşma yapacağını açıklamıştı. Referandumun düzenlenmesine Avrupa Birliğinin (AB) tepkisi sert olmuş, Rusya'ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolüne tavan fiyat uygulamasını da içeren sekizinci yaptırım paketi teklif edilmişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Biden, Putin'in savaşı bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle görüşebileceğini söyledi Biden, Putin'in savaşı bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle görüşebileceğini söyledi ABD Başkanı Biden: 'Putin savaşı bitirmeye karar verirse onunla görüşmeye hazırım'Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Ukraynalıları onlar için kabul... ABD Başkanı Biden: 'Putin savaşı bitirmeye karar verirse onunla görüşmeye hazırım'Fransa Cumhurbaşkanı Macron: 'Ukraynalıları onlar için kabul... Biden ve Macron'dan Ukrayna dahil birçok konuda işbirliği mesajı Biden ve Macron'dan Ukrayna dahil birçok konuda işbirliği mesajı

Son Dakika Güncel Ukrayna'daki referandumlar hakkında ABD Başkanı Biden'dan ilk tepki: Tamamen düzmece - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement