Son Dakika Haberleri: Trump'tan yeni Türkiye açıklaması: Bırakın Suriye ile Esad, Kürtleri korusun

Trump'tan yeni Türkiye açıklaması: Bırakın Suriye ile Esad, Kürtleri korusun

1 ay önce

ABD Başkanı Donald Trump, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Trump, "IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın" ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin 'Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasıyla sonuçlanan Suriye'nin kuzeyinden asker çekme kararına gelen tepkilere yanıt verdi. Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın" ifadelerini kullandı.

"ESAD KENDİ TOPRAKLARI İÇİN TÜRKLERLE SAVAŞSIN"

Trump'ın paylaşımları şöyle:

"IŞİD halifeliğinin yüzde yüzünü yendikten sonra askerlerimizin çoğunluğunu Suriye'den çıkardım. Bırakın Suriye ile Esad Kürtleri korusun ve kendi toprakları için Türkiye ile savaşsın. Generallerime dedim ki, neden düşmanımızın toprağını korumak adına Suriye ve Esad için savaşalım? Kürtleri korumak adına Suriye'ye yardım etmek isteyen biri varsa bana uyar; bu, Rusya, Çin ya da Napolyon Bonaparte olabilir. Umarım her şey iyi gider, biz 7 bin mil uzaktayız!"

"BEN GÜNEY SINIRIMIZA ODAKLANMAYI TERCİH EDİYORUM"

Bazı insanlar ABD'nin, düşmanımız Beşar Esad'ın başkanlık ettiği Suriye sınırını 7.000 mil uzaktan korumasını istiyor. Suriye'ye yardım etmeyi kim seçtiyse, doğal olarak Kürtleri de korumak istiyor. Ben ise ABD'nin Güney Sınırımıza odaklanmayı tercih ederim."

ABD Başkanı, kendisinin ülkenin güney sınırına yöneleceğini belirterek, Meksika ile ABD arasında duvar inşa etmeyi sürdüreceğini ifade etti.

TRUMP SAVAŞ İDDİALARINA DA CEVAP VERMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, Amerika basınında yer alan Türkiye ile savaş iddialarına Twitter'dan cevap vermişti. Trump, "İnsanlar NATO üyesi Türkiye ile savaşa gireceğimizi gerçekten düşünüyor mu? Biz başka bir savaşa girmiyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

Trump'tan yeni Türkiye açıklaması: Bırakın Suriye ile Esad, Kürtleri korusun
Trump: Türkiye'ye büyük yaptırımlar geliyor

Trump uyardı: Türkiye ve Kürtler, DEAŞ'lı mahkumların kaçmalarına izin vermemeli

Donald Trump: İnsanlar Türkiye ile savaşacağımızı mı düşünüyor?

Haber Yayın Tarihi: 14.10.2019 10:36 Erdoğan ve Trump'ın ortak basın toplantısına Hilal Kaplan damga vurdu
41 yaşındaki oyuncu Mine Tugay, kırmızı bikinili paylaşımıyla hayran bıraktı Cumhurbaşkanı Erdoğan döner dönmez, Lindsey Graham'dan Türkiye'ye yeni yaptırım tehdidi