ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Biden Pensilvanya'da öne geçti, Trump Yüksek Mahkemeye başvurdu - Son Dakika

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Biden Pensilvanya'da öne geçti, Trump Yüksek Mahkemeye başvurdu

06.11.2020 09:24

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinde sonuçlar henüz netleşmedi. Beyaz Saray'a en yakın isim olan Joe Biden, geride olduğu Georgia ve Pensilvanya'da Trump'ın önüne geçti. Biden buralarda ipi göğüslerse, ABD'nin yeni başkanı olacak. Öte yandan Trump ve Cumhuriyetçiler Pensilvanya'da yüksek mahkemeye başvurdu.

Tüm dünya ABD'de 3 Kasım'da gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinin sonucuna odaklandı. Oy sayımında üçüncü güne girilirken net sonuç hala belli olmadı. Michigan'ı kazanarak önemli bir avantaj elde eden Joe Biden, şu anki durum doğrultusunda Nevada'yı kazanırsa başkanlığını ilan etmiş olacak. Georgia ve Pensilvanya'da geriden gelerek Trump'ın önüne geçen Joe Biden Beyaz Saray yolunda çok büyük bir adım attı. Fakat mevcut başkan Donald Trump'ın da koltuğunu koruması için şansı bulunuyor.

TRUMP PENSİLVANYA'DA MAHKEMEYE BAŞVURDU

ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump'ın dün akşama kadar önde götürdüğü, ancak posta oylarının etkisiyle Demokrat Joe Biden'ın bu sabah öne geçtiği Pensilvanya'daki oy sayımı yargıya taşındı.

3 Kasım'dan sonra seçim merkezlerine ulaşan posta oylarının sayılmaması için Yüksek Mahkeme'ye başvuran Cumhuriyetçi Parti, daha önce eyalet mahkemesi tarafından alınan "6 Kasım'a kadar ulaşan posta oyları sayılır" şeklindeki kararın geçersiz sayılmasını istiyor.

PENSİLVANYA'DA BİDEN ÖNE GEÇTİ

Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden, 20 Seçmenler Kurulu oyu olan Pensilvanya'da 13 bin oy farkla Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın önüne geçti. Joe Biden'ın oy oranı 49.2, Donald Trump'ın ise 49.2 oldu. Yaklaşık 29 bin oy farkı var.

İşte, sonuçları merakla beklenen eyaletlerde son durum:

Pennsylvania: Dün, 20 delegeli Pennsylvania'da öne geçen Joe Biden ile Donald Trump arasındaki fark 28 bin 877 oya yükseldi. Biden'ın oy oranı yüzde 49.6, Trump'ın ise yüzde 49.2.

Georgia: Oyların yüzde 99'unun sayıldığı 16 delegeli Georgia eyaletinde ilk kez öne geçen Biden ile Trump arasındaki farkı oy farkı 4 bin 20. Biden oyların yüzde 49.4'ünü, Trump 49.3'ünü almış görünüyor.

Arizona: 11 delegesi olan Arizona eyaletinde oyların yüzde 90'ı sayıldı. Biden'ın oy oranı yüzde 49.7, Trump'ın ise yüzde 48.8 olarak kaydedildi.

Nevada: Oyların yüzde 87'sinin sayıldığı altı delegeli Nevada'da Biden oyların yüzde 49.8'ini, Trump yüzde 48'ini almış görünüyor.

Kuzey Carolina: 15 delegeli Kuzey Carolina eyaletinde oyların 99'u sayıldı. Trump'ın oy oranı yüzde 50.1, Biden'ın ise yüzde 48.7.

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Georgia ve Pensilvanya'da farkı kapatan Biden, Trump'ın önüne geçti

BİDEN GEORGİA'DA ÖNE GEÇTİ

Donald Trump'ın önde olduğu Georgia'da durum tersine döndü. Burada geriden gelen Biden, Trump'ı geçerek üstünlüğü eline aldı. Şu an Trump'ın 4020 oy önünde bulunan Biden, Georgia'yı kazanması durumunda, büyük bir sürpriz olmazsa ABD'nin yeni başkanı olacak.

NEVADA VE ARİZONA KRİTİK EYALETLER ARASINDA

Şimdiye kadar 264 delegeye ulaşan Joe Biden 6 delege daha kazanırsa Beyaz Saray'a giden isim olacak. Nevada'da yaklaşık olarak 12 bin oy farkıyla önde olan Biden buradaki 6 delegeyi hanesine yazdırarak 270 delegeye ulaşmak istiyor. Nevada'da oyların henüz yüzde 84'ü sayılırken, Trump'ın burada geriden gelme şansı bulunuyor.

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Başkan Biden mı, Trump mı olacak?

ARİZONA'DA DURUM HENÜZ NETLEŞMEDİ

Kazananın ilan edilmesi konusunda karışıklık yaşanan Arizona eyaleti de ülkedeki siyasi haritada renginin belirlenmesini bekliyor. Associated Press'in (AP) ve ardından Trump'ın destekçisi olarak bilinen FOX News kanalının Arizona'yı Biden'ın kazandığını ilan etmesinin ardından seçimi takip eden birçok kaynak 11 delegeyi Biden'ın hanesine yazdı.

Ancak eyalette Biden hala 29 bin oyla yarışı önde götürmesine rağmen sayımı devam eden oyların hala sonucu değiştirebilecek çoklukta olması nedeniyle eyaleti tam olarak Demokratlar'ın kazandığı söylenemiyor ve yetkililerin nihai kararı açıklaması bekleniyor.

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Başkan Biden mı, Trump mı olacak?

BİDEN NEVADA DIŞINDA BİR EYALET DAHA KAZANMALI

Arizona'daki 11 delege halihazırda Biden'ın hanesine yazılırken buradaki durum değişirse Biden Nevada dışında; Pensilvanya, Kuzey Carolina veya Georgia'dan birini kazanmak zorunda kalacak.

TRUMP NASIL BAŞKAN OLABİLİR?

Trump, şu an geride olduğu Nevada'yı ve Georgia'yı, önde olduğu Kuzey Carolina ve Pensilvanya'yı kazanırsa Beyaz Saray'daki koltuğunu koruyacak. Öte yandan geride olduğu Arizona'da da az bir şansı bulunan Trump, buradaki durumu tersine çevirebilirse başkanlık yolunda büyük bir adım atacak.

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Başkan Biden mı, Trump mı olacak?

TRUMP: BU SÜREÇ YÜKSEK MAHKEMEDE BİTEBİLİR

3 Kasım'dan bugüne kadar seçimlerde usulsüzlük olduğunu iddia eden Donald Trump son yaptığı açıklamalarda, "Ortada çok fazla dava olacak. Çünkü elimizde çok fazla delil var ve bu süreç ülkemizdeki en yüksek mahkemede bitebilir" dedi.

BİDEN: KAZANCAĞIMIZDAN HİÇ ŞÜPHEM YOK

Öte yandan ABD'de oyun kutsal olduğunu ve her oyun sayılması gerektiğini vurgulayan Biden, ''Gidişattan umutluyum, sayım bittiğinde Senatör Harris ile kazanacağımızdan hiç şüphem yok. Bu yüzden herkesten sakin kalmasını istiyorum. Süreç işliyor, sayım tamamlanacak ve çok kısa sürede sonucu öğreneceğiz" dedi.

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Başkan Biden mı, Trump mı olacak?

TRUMP'IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı: 214 Tennessee (11 delege), Mississippi (6 delege), Oklahoma (7 delege), Alabama (9 delege), Kentucky (8 delege), West Virginia (5 delege), Güney Carolina (9 delege), Arkansas (6 delege), Indiana (11 delege), Wyoming (3 delege), Kuzey Dakota (3 delege), Güney Dakota (3 delege), Nebraska (4 delege), Louisiana (8 delege), Kansas (6 delege), Missouri (10 delege), Maine (1 delege), Utah (6 delege), Idaho (4 delege), Montana (3 delege), Ohio (18 delege), Iowa (6 delege), Florida (29 delege), Teksas (38 delege)

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Başkan Biden mı, Trump mı olacak?

BIDEN'IN KAZANDIĞI EYALETLER

Toplam Delege Sayısı: 264 Vermont (3 delege), Virginia (13 delege), Massachusetts (11 delege), Connecticut (7 delege), New Jersey (14 delege), Delaware (3 delege), Maryland (10 delege), Illinois (20 delege), Rhode Island (4 delege), New York (29 delege), New Mexico (5 delege), District of Columbia (3 delege), Colorado (9 delege), California (55 delege), Oregon (7 delege), Washington (12 delege), New Hampshire (4 delege), Minnesota (10 delege), Arizona (11 delege) Maine (3 delege), Hawaii (4 delege), Nebraska (1 delege), Wisconsin (10 delege), Michigan (16 delege)

NOT: Arizona'daki delege sayısı Biden'ın hanesine yazılarak hesaplama yapılıyor

ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Biden Pensilvanya'da öne geçti, Trump Yüksek Mahkemeye başvurdu

Son Dakika Dünya ABD seçimlerinde son düzlüğe girildi! Biden Pensilvanya'da öne geçti, Trump Yüksek Mahkemeye başvurdu - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (6)
  • düşünce dünyası: Genel yayın yönetmeni sıkıntıya girdi şimdi. İsterseniz hac turizmine yatırım yapın, hazır dolar da arttı, ohh hayat size güzel. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • mert: bidon kazansında görelim diyen bidon kafalıya. senin görüp göreceğin zaten şuana kadar gördüklerin. dua et de daha kötüsünü görme. Cevap Yaz 4 7 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bush'un cenazesinde uyuduğu görüntülerle hatırlanan Bill Clinton, Biden'ın yemin töreninde de uyuyakaldı Balıkçılar hamsi avının serbest olduğu bölgeye akın etti, fiyat 35 liradan 15 liraya düştü HDP'li milletvekili evlat nöbetindeki ailelere zafer işareti yapınca ortalık karıştı Hastaneye götürdüğü amcasını öldürdüğü ortaya çıktı Hiçbir hastalığı olmayan 90 yaşındaki Yunus dede sırrını paylaştı: 30 yıldır kar suyu içiyorum Harp ve vazife malullerinin ek ödemeleri yarın yapılacak Lunaparkta rezalet! Genç çift, bindikleri dönme dolapta cinsel ilişkiye girdi Vapurdan atlayarak canına kıyan kadının intiharı kamerada