Son Dakika Haberleri: Korkulan Oluyor! ABD, Bir Uçak Gemisini Daha Kuzey Kore Kıyılarına Gönderiyor

Korkulan Oluyor! ABD, Bir Uçak Gemisini Daha Kuzey Kore Kıyılarına Gönderiyor

7 ay önce

Kuzey Kore ile ABD'nin nükleer geriliminde yeni hamle geldi. USS Carl Vinson'dan sonra USS Ronald Reagan uçak gemisi de Kore Yarımadası açıklarında tatbikata katılacak. CNN, dünyaya flaş olarak duyurdu.

ABD yönetimi, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getiren  Kuzey Kore'ye karşı yeni kozu sahaya sürüyor. Haftalar önce  Kore Yarımadası kıyılarına ulaşan USS Carl Vinson uçak gemisinden sonra USS  Ronald Reagan uçak gemisi de bölgeye gönderiliyor. CNN Internatinoal, son dakika olarak duyurduğu haberini iki Savunma Bakanlığı yetkilisine dayandırdı.

USS  Ronald Reagan'ın yola çıkışı,  Kuzey Kore'nin yeni füze denemesinin hemen ardından geldi.  Japonya'daki Yokosuka limanından hareket eden gemiye diğer savaş gemileri eşlik ediyor.

KUZEY KORE ÇILDIRDI

Kuzey  Kore ise, son dönemde peş peşe gerçekleştirdiği füze denemelerinin ardından başkent  Pyongyang'da kutlama yaptı. Geçen hafta Pazar günü fırlatılan ülkenin en uzun menzilli füzesi Hwasong-12'yi üreten ekip, büyük sevgi gösterileriyle karşılandı.

Otobüslerle  Pyongyang'a giren mühendisler ve askerler, yol kenarlarına dizilmiş binlerce Kuzey Korelinin alkışları arasında ilerledi. Ellerindeki çiçekler ve bayrakları sallayan kalabalığın fotoğraflarını, resmi haber ajansı KCNA dünyaya servis etti.

Batılı ülkeleri dinlemeyip testlere devam eden  Kuzey Kore'nin ateşlediği son füze, nükleer başlık taşıyabiliyor. 2 bin 100 kilometre yüksekliğe ulaşan ve 787 kilometre kateden Hwasong-12,  Japonya'nın batı kıyılarına düştü.

Kuzey  Kore lideri Kim Jong-un'un fırlatılırken bizzat denetlediği füze,  ABD'nin  Pasifik Okyanusu'nda yer alan  Guam Adası'ndaki üssünü vurabiliyor.

Kim döneminde, babası ve dedesinin ülkeyi yönettiği yıllara nazaran füze denemeleri büyük artış göstermiş durumda. Bu yıl içinde fırlatılan füzelerin sayısı şimdiden 10'u buldu, ateşlenen yeni füzelerin menzilleri giderek artıyor.

Pyongyang yönetimi, Hwasong-12'yi geçen ay Güneşin Günü kutlamalarındaki geçit töreninde ilk kez göstermişti. Savunma uzmanı Melissa Hanham'a göre, yayımlanan fotoğraflar Hwasong-12'nin tek aşamalı, sıvı yakıtlı bir roketle fırlatıldığını gösteriyor.  Söz konusu yöntem, bu tür uzun menzil için yakıt, oksitleyici ve taşıyıcı kasa açısından fazla ağır olduğuna işaret ediyor.
ÜRKÜTEN HARİTA

Amerikan özel istihbarat kuruluşu Stratfor,  Kuzey Kore'nin fırlattığı füzelerin hangi ülkeleri tehdit ettiğini gösteren yeni bir haritayı bu hafta içinde yayınladı. Gölge CIA olarak bilinen Stratfor'un haritasına göre, 8 bin kilometre menzili bulunan Taepodong 2 füzesi  Türkiye,  Almanya,  İngiltere ile birlikte  ABD'nin batı eyaletlerini de vurabilir. Füze henüz tamamlanmadı, Kuzey Koreli mühendisler proje üstünde çalışıyor.
NÜKLEER RESTLEŞME

ABD'nin yanı sıra müttefikleri  Güney Kore ve  Japonya,  Kuzey Kore'nin nükleer silah ve füze testlerini durdurmasını istiyor. Son büyük krizde bölgeye uçak gemisi USS Carl Vinson ve diğer savaş gemilerini gönderen  ABD, tüm seçeneklerin masada olduğunu birçok kez duyurdu.

Kuzey  Kore ise, bölgeye savaş gemileri yollayan  ABD'nin yol açtığı baskının  Kore Yarımadası'nı nükleer savaş uçurumunun kenarına getirdiğini açıkladı. Kim Jong-un ayrıca, USS Carl Vinson'ı tek bir füzeyle batırabileceklerini dünyaya ilan etti.

Washington yönetimi,  Pyongyang'ı ikna etmek için  Çin'in devreye girmesini istiyor.  Pekin'den  Kuzey Kore'ye son dönemde ciddi bir baskı geldi ancak bu Kim Jong-un'un geri adım atmasını sağlamadı.

Çin, tansiyonun düşmesi için ilk adımın nükleer veya füze testlerinin durdurulması olacağını ilan edince  Pyongyang'dan şaşırtıcı bir tepki almıştı. Zira,  Çin  Kuzey Kore'nin en önemli müttefiki ve ticaret ortağı.
25 MİLYON İNSAN TEHLİKEDE

ABD'li istihbarat uzmanları,  Kuzey Kore'ye bir askeri operasyonun büyük riskler taşıdığını söylüyor. Aniden füze ya da nükleer tesislerin vurulması, tek başına  Kuzey Kore'nin tüm kapasitesini imha etmeye yetmiyor. Böyle bir hamle,  Kuzey Kore lideri Kim'in  Güney Kore veya  Japonya'ya saldırmasına yol açabilir.

Füze teknolojileri uzmanı ve 38 North adlı sitenin yöneticisi John Schilling'e göre,  Kuzey Kore'nin sınıra yığılı 21 binden fazla top ve füze rampası bulunuyor.  Söz konusu silahlar,  Güney Kore'nin başkenti  Seul ve çevresinde yaşayan 25 milyon kişiyi tehdit ediyor.  Güney Kore'nin kalabalık başkenti, sınırın yalnızca 56 kilometre uzağında.
FÜZE SAVAŞLARI

Pyongyang'ın bini aşkın balistik füzesi,  Güney Kore ve  Japonya'nın yanı sıra  Pasifik Okyanusu'nun ortasındaki Amerikan üslerini vurma kapasitesine sahip. Henüz füzelere nükleer başlık takıldığına dair bir kanıt yok. Ancak iki bin kilometre menzilli Nodong füzeleri savaş başlıklarına bir tonluk patlayıcı alabiliyor.

Pyongyang yönetimi, son aylarda peş peşe füze denemeleri gerçekleştirdi ve füzelerden bazıları  Japon Denizi'ne düştü. 6 Mart'ta aynı anda fırlatılan dört balistik füze denize düşmeden önce yaklaşık bin kilometre uçmuştu.  Söz konusu denemeden saatler sonra  ABD  Güney Kore'ye füze savunma sistemi THAAD'ı yerleştirmişti. Sistem, Mayıs ayı başında operasyonel hale geldi.

Kuzey  Kore, son nükleer denemesini geçtiğimiz yıl 9  Eylül tarihinde yaptı.  Birleşmiş Milletler kararları,  Pyongyang yönetiminin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesini yasaklıyor.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Robotuyla Haftada 4 Defa Cinsel İlişkiye Giriyor, Eşi Durumdan Şikayetçi Değil Sevgilisini Bıçaklayıp Çıplak Halde Cama Çıkan Genç Kız: Bana Tecavüz Etti
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na 1 Milyon 500 Bin TL'lik Tazminat Davası Açtı