Afrikalı adamı hayvanat bahçesine kapatıp sergileyen ABD'den 114 yıl sonra özür geldi - Son Dakika

Afrikalı adamı hayvanat bahçesine kapatıp sergileyen ABD'den 114 yıl sonra özür geldi

ABD'nin New York kentinde, 1906 yılında bir Afrikalı, 1 hafta süreyle kafeste orangutanlarla birlikte tutuldu. Hayvanat bahçesini gezen yüzlerce kişi, orangutanlarla birlikte maymun kafesinde yaşayan Kongolu Ota Benga'yı izledi. Yetkililer, 114 yıl geciken özrü basın açıklaması yaparak yayınladı.

Tarihin en büyük utançlarından olan insanat bahçelerinin sembol ismi Ota Benga için 114 yıl sonra özür metni yayınlandı. 1906 yılında Bronx Hayvanat Bahçesi'nde maymunların ve orangutanların yaşadığı bölüme, Ota Benga adlı bir Afrikalı kapatılmış ve 1 hafta boyunca maymunlarla birlikte sergilenmişti. Bronx Hayvanat Bahçesi'ni yöneten Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS), 114 yıl sonra basın açıklaması yayınlayarak özür diledi.

İnsanı hayvanat bahçesine kapatıp sergileyen ABD'den 114 yıl sonra özür geldi

"PİŞMANLIK DUYUYORUZ"

WCS Başkanı ve CEO'su Cristián Samper yayımladığı açıklamada "Birçok insanın ve neslin bu eylemlerden zarar görmesinden dolayı derinden pişmanlık duyuyoruz" dedi. Samper "Açık ve sistemik ırkçılığın devam ettiğini ve kurumumuzun bununla yüzleşmesi için daha büyük bir rol oynaması gerektiğini kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Afrikalı adamı hayvanat bahçesine kapatıp sergileyen ABD'den 114 yıl sonra özür geldi
YORUMLAR (16)
  • Sahin: Son pişmanlık fayda etmez o adamın kafeslerdeyken sizde para yapma hevesiniz varken o kadar insanın gelip de o dami o kafesde hayvanlarla beraber görünmesi ne kadar utanç verici ne kadar adam gururu inceldigini bilemezsiniz sizleride aynı kafese koyup bir hafta insanlara serlenmelisiniz ki ozurunuz kabul edilsin yoksa bu izdarapla yasiyacaksiniz Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Mustafa Cengiz, Arda Turan transferini resmen duyurdu: Ekibin isteği üzerine anlaştık Google, Play Müzik uygulamasını kapatıyor Beyrut'u yerle bir eden patlayıcılar Rus iş adamına ait çıktı Beyrut'u kana bulayan patlama sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bölgeye sahra hastanesi kurulacak Gündüz vakti zil zurna sarhoş olup ortalığı birbirine kattılar Mert Hakan Yandaş, "Limitsiz" paylaşımıyla TFF'nin F.Bahçe'ye verdiği harcama limitine gönderme yaptı Afyonkarahisar'da ilk hasadı yapılan fasulyenin satış fiyatı üreticisini memnun etmedi Son Dakika: Bakan Soylu'nun "en yoğun" diyerek duyurduğu korona denetiminin detayları yayınlanan genelgede belli oldu BBC muhabiri, Beyrut'u yerle bir eden patlamaya canlı yayında yakalandı Galatasaray, eski kaptanı Arda Turan ile anlaşmaya vardı MasterChef Türkiye'nin yeni bölüm fragmanında gerginlik! Mehmet Yalçınkaya, yarışmacıyı kovdu Kuyumculardan vatandaşlara uyarı: Aklı olan altınını bozdurmasın Son Dakika: Meral Akşener'den Devlet Bahçeli'nin "Evine dön" çağrısına yanıt: Kendi ortağınla ilgilen Doğal gaz ile çalışacak ateşsiz mangallar orman yangınlarının önüne geçecek Eski Fenerbahçeli Semih Şentürk, eşiyle denizde öpüşürken objektiflere yansıdı