ABD'de 17 yıl aradan sonra ilk kez federal bir mahkum idam edildi - Son Dakika

ABD'de 17 yıl aradan sonra ilk kez federal bir mahkum idam edildi

ABD'de 17 yıl aranın ardından 28 Ağustos'a kadar farklı günlerde idam edilecek 4 federal mahkumdan birinin cezası infaz edildi. Mahkum Daniel Lewis Lee, idam edilmeden önce "Siz masum bir adamı öldürüyorsunuz" dedi.

Arkansas'ta 1996'da aralarında 8 yaşındaki bir çocuğun da bulunduğu 3 kişilik bir aileyi katleden 47 yaşındaki Daniel Lewis Lee, Indiana eyaletinin Terre Haute kentindeki bir federal cezaevinde zehirli iğneyle idam edildi.

"ÇOK HATA YAPTIM AMA KATİL DEĞİLİM"

Cezalarının infazı dün ertelenen ancak Yüksek Mahkemenin bu kararı bozduğu federal mahkumlar arasındaki Lee'nin sabah yerel saatle 08.00'de öldüğü duyuruldu. Lee'nin son sözleri, "Ben bunu yapmadım. Hayatımda çok hata yaptım ama bir katil değilim. Siz, masum bir adamı öldürüyorsunuz." oldu.

KURBANIN AİLESİ İDAMI DESTEKLEMİYOR

Diğer yandan Arkansas'ta katledilen ailenin yakınları, Lee'nin idamını desteklemediklerini ifade ederek, bunun yerine zanlının ömür boyu hapis cezasına çarptırılması gerektiğini belirtti. Diğer iki federal mahkumun ölüm cezasının da bu hafta infaz edilmesi bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Lee ile beraber yargılanan Chevie Kehoe, 1995'te Lee'yi beyaz ırkın üstünlüğünü savunan "Ari Halkın Cumhuriyeti (Aryan Peoples' Republic)" adlı örgütüne dahil etmişti.

İkili, 1996'da silah tüccarı William Mueller, eşi Nancy ve 8 yaşındaki kızları Sarah Powell'ı öldürmekten tutuklanmıştı. 1999'da çıkarıldıkları duruşmada savcılar, Lee ve Kehoe'nin, Mueller'in evindeki silahlarla 50 bin dolar parayı çaldıklarını belirtmişti. Kehoe'ye, müebbet hapis cezası verilmişti.

FEDERAL İDAMLAR ERTELENMİŞTİ

Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Tanya Chutkan, dün aldığı kararla, Adalet Bakanlığına "4 federal mahkumun idamını ertelemesi" talimatı vermişti.

Chutkan, "Mahkememizin elindeki bilimsel veriler, zehirli iğne ile infazın, sanık üzerinde aşırı acı ve gereksiz ızdıraba yol açacağını gösteriyor." ifadesini kullanarak, mahkumların infazında başvurulacak bu yöntemin, ABD anayasasının "zalimce ve alışılmadık cezalandırmanın" yasaklanmasını öngören 8. ek maddesiyle çeliştiğini vurgulamıştı.

ABD Adalet Bakanlığı ise Chutkan'ın kararını temyize götürmek için başvurmuştu. Yüksek Mahkemenin imzalanmamış görüşünde, "idamların planlandığı gibi yapılabileceği" belirtilmişti. Mahkemenin 5 yargıcı bu yönde oy kullanırken, muhalefet eden yargıçların sayısı 4'te kalmıştı ve böylelikle mahkumlar hakkındaki idam kararı infazının önü açılmıştı.

ABD'DE 17 YIL SONRA İLK FEDERAL İNFAZLAR

ABD'de geçen yıl çıkarılan bir kararla 2003'ten bu yana ilk kez idam cezasının uygulanmasının önü açılmış ve ilk idam mahkumunun, 1996'da Arkansas'da aralarında 8 yaşındaki bir çocuğun bulunduğu 3 kişilik bir aileyi katleden Daniel Lewis Lee olacağı kaydedilmişti. Lee'nin 13 Temmuz'da, diğer 3 mahkumun ise 28 Ağustos'a kadar idam edilmesi planlanıyordu.

ABD'de 17 yıl aradan sonra ilk kez federal bir mahkum idam edildi
YORUMLAR (5)
  • SERCAN: BİZİM ÜLKEMİZDE BİRAN ÖNCE GETİRMELİ İDAM YASASINI GERCİ OZAMANDA PARASI OLAN YASAR İDAM EDİLMEZ PARASI OLMAYANIDA HEMEN İDAM EDERLER İDAMDAN ÖNCE BU ÜLKEDE ADALET OLMALI Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Asıl Özgürlük ülkesi Türkiyemiz: At koşturuyor abd. Kendisi idam eder, sokakta siyahileri öldürür, ırkçılık yapar yani akla gelen her pisliği yapar ama adı hep özgürlükler ülkesi olur. Kime özgür? Biz suçluyu hapse atsak gavur ve gavurun maşası ayağa kalkar. Ya hu siz idam ediyonuz sokakta öldürüyonuz eyy abd, avrupa pardonn gavurun MAŞALARI. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Sinirlerine hakim olamayan yıldız basketbolcu Giannis Antetokounmpo, rakibine kafa attı Altın piyasası bir iniyor bir çıkıyor! İki saat içinde 21 liralık değişim Serdar Ortaç'ın eski eşi Chloe Loughnan, tişörtünü kaldırıp dans etti Son Dakika: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu "PKK elebaşılarından Cemil Bayık öldürüldü" iddiası hakkında konuştu İki genç, yolda yürürken yeşil alanda 20 bin TL değerinde döviz buldu DSÖ, Rusya'da tescil edilen ilk koronavirüs aşısı konusunda temkinli: Güvenlikten ödün verilmemeli Atiye dizisi, uyarlandığı romanın yazarıyla mahkemelik oldu Nihat Özdemir, eylül ayındaki maçlarda seyirci olmayacağını söyledi Rezidansın 13. katından düşüp öldü, komşuları balkonda kahve içti Koronavirüs yeni araç üretimini vurunca ikinci el araç fiyatları da her geçen gün artıyor Hande Erçel, eski sevgilisi Murat Dalkılıç'a övgü yağdırdı, Kerem Bürsin sorusunu duyunca da kaçtı Van Gölü'nde gördükleri cisim, gezintiye çıkan gençleri panikletti: Canavar olduğuna inandık Liseli genç kızı istismar olayında mide bulandıran detay: Arkadaşlarıyla birlikte olması için para teklif etmiş Son Dakika: Doğu Akdeniz'de faaliyet gösteren Oruç Reis gemisinin içinden çekilen görüntüler yayınlandı Öfkeli kayınpeder, oğlundan boşanmak isteyen gelininin avukatını tokatladı! Anbean kamerada