ABD'de 2016 Başkanlık Seçimleri - Son Dakika

ABD'de 2016 Başkanlık Seçimleri

17.09.2015 08:27
ABD'de 2016 Başkanlık Seçimleri, System.String[]

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayları ikinci kez televizyon açık oturumunda kozlarını paylaşırken, özellikle emlak milyarderi Donald Trump ile diğer adaylar arasında sık sık atışmaların yaşanması dikkati çekti.

ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayları ikinci kez televizyon açık oturumunda kozlarını paylaşırken, özellikle emlak milyarderi Donald Trump ile diğer adaylar arasında sık sık atışmaların yaşanması dikkati çekti.

Cumhuriyetçi Parti'nin 15 aday adayı, CNN tarafından düzenlenen açık oturumda bir araya geldi.

İlk açık oturumda, son dönemlerdeki anketlerde daha düşük destek alan Senatör Lindsey Graham, eski New York Valisi George Pataki, eski Senatör Rick Santorum ve Louisiana Valisi Bobby Jindal görüşlerini paylaştı.

Amerikan halkının en fazla ilgisini çeken ise kamuoyu yoklamalarında en önde giden emlak milyarderi Trump'ın yanı sıra eski Florida Valisi Jeb Bush, Ohio Valisi John Kasich, Wisconsin Valisi Scott Walker, New Jersey Valisi Chris Christie, eski Arkansas Valisi Mike Huckabee, teknoloji şirketi yönetim kurulu başkanı Carly Fiorina, senatörler Marco Rubio, Ted Cruz ve Rand Paul, beyin ve sinir cerrahı Ben Carson olmak üzere, anketlerde en fazla puan toplayan 11  aday adayın bir araya geldiği ikinci açık oturum  oldu.

Açık oturum, diğer aday adaylarıyla Trump arasında atışmalarla başladı.

Aday adayları Trump'un ruh halini eleştirirken, eğlence dünyasında başarılı olmasına rağmen ülkeyi yönetebilecek ve önemli konuları ele alabilecek ciddi bir aday olmadığını söyledi. Bush, Trump'un üslubuyla ilgili olarak, "Dünya genelindeki liderlere hakaret ederek başkanlık yapamazsınız" dedi.

Trump ise adayların karakterine yönelik tüm eleştirilerini reddetti.

Aday adaylarından Walker, Trump'un iş adamı olarak faaliyetlerini eleştirirken Trump, seçmenin Walker'ı değil kendisini tercih ettiğini söyledi. İkilinin birbirlerinin sözlerini keserek konuşmalarına müdahale ettikleri görüldü. Bu sırada araya giren Kasich, karşılıklı atışmalar yerine ülkeyi ilgilendiren ana konulara dönülmesini istedi.

Ancak, açık oturumda Trump'ın yaptığı açıklamalar üzerinden ikili atışmalar sık sık yaşanmaya devam etti.

-Bush ve Trump sık sık karşı karşıya geldi-

Eski Florida Valisi Bush, Trump'ın eyalette kumarhane açmayı istediğini ama kendisinin kabul etmediğini iddia ederken, Trump ise böyle bir girişimde bulunmadığını savundu.

Seçim kampanyası bağışları konusunda da Trump, kimseden para kabul etmediğine vurgu yaparken, Bush, Trump'ın geçmişte Demokrat Parti Başkan aday adaylarından Hillary Clinton ile diğer bazı Demokratlara para desteği verdiğini hatırlattı. Bu noktada, ikili arasında atışmalar oldu.

Açık oturum göçmenlikle ilgili bölümünde, programı sunucusu Jack Tapper, Trump'ın daha önce Bush'un Meksika doğumlu eşinden etkilendiğini söylediğini hatırlatması üzerine Bush, Trump'dan, seyirciler arasında yer alan eşinden özür dilemesini istedi ama Trump özür dileyeceği bir şey olmadığı söyledi.

İkili arasındaki diğer bir tartışma ise Irak savaşı konusunda oldu. Trump, Irak'ın 2003 yılında işgalini desteklemediğini dile getirirken, Bush'a "Senin kardeşin ve onun yönetimi yüzenden Barack Obama geldi ofise" dedi.

Bunun üzerine sinirlendiği gözlenen Bush, "Açıkçası, kardeşim sayesinde güvendesin, güvendeyiz" ifadesini kullanırken, Trump, "Sen kendini güvenli hissediyor musun? Ben hissetmiyorum" karşılığını verdi.

Walker ise araya girerek, "Bizim güvende hissedemememizin nedeni Bush değil, Obama" diye konuştu.

-"Çocukça atışmaları bırakın"-

Trump ile partinin tek kadın aday adayı Fiorina arasında da zaman zaman gerilimler oldu.

Trump'ın daha önce kendisinin dış görünüşünü eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine Fiorina, "Trump'ın ne dediğini ülkedeki tüm kadınlar duydu" dedi. Trump ise "Kendisi güzel bir kadın ve güzel bir yüzü var" ifadesini kullandı.

Açık oturumun bir bölümünde Trump ve Fiorina arasında iş dünyasındaki başarıları ve yaptıkları noktasında karşılıklı atışma yaşanırken, buna sinirlenen Christie, "İkiniz de başarılısınız, tebrikler ama kim başarılı değil biliyor musunuz? Obama ve Clinton sürüyen orta sınıf. Seyirciler arasında işsiz kalan 55 yaşındaki inşaat çalışanı sizin kariyerinizle pek ilgilenmiyor. O nedenle aranızdaki bu çocukça atışmayı bırakın ve bu konuları konuşalım" yorumunu yaptı.

-Dış politikada daha fazla müdahil olma sözü verdiler-

Obama yönetiminin özellikle İran, Rusya ve Suriye konusundaki dış politika yaklaşımını eleştiren Cumhuriyetçi aday adayları, ABD'nin daha etkili liderlik yürütmesi gerektiğini söyledi.

Ran Paul dışında, diğer tüm adaylar, ABD'nin Suriye ve Irak'a daha fazla müdahil olmasını savunurken, bazılarının sahada Amerikan askeri bulunması fikrini ortaya koydu. Paul ise "Obama, (kimyasal silah kullanımı ortaya çıktığında) Esed'i bombalasaydı DAEŞ şimdi Şam'da olurdu, akıllıca düşünmek lazım" dedi.

Obama'nın Suriye konusunda cesur davranamadığını savunan Trump'ın, "Suriye karmakarışık. Biz DAEŞ ile savaşıyoruz. DAEŞ Suriye (yönetimi) ile savaşmak istiyor. Biz neden DAEŞ ile Suriye'de savaşıyoruz? Bırakalım birbirleriyle savaşsınlar ve (sonunda) elde kalanı alalım" yorumu dikkati çekti.

Bunun yanında Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD Başkanı Barack Obama'ya hiç saygısı olmadığını ama kendisinin Putin ile iyi şekilde çalışabileceğini kaydetti.

Ted Cruz, Clinton için oy verenlerin Ayetullah'a oy vermiş olunacağını iddia etti.

-Demokratların ilk canlı tartışma programı ekimde-

Kasım 2016'da yapılacak seçimde Demokrat Parti'nin başkan aday adayları canlı yayında açık oturuma ilk kez ekim ayında çıkacak.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, eski Maryland Valisi Martin O'Malley, eski Rhode Island Valisi Lincoln Chafee, Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Virginia eyaleti eski senatörlerinden Jim Webb, 13 Ekim'de Nevada eyaletinde CNN ekranlarında görüşlerini açıklayacak.

Şu anda 5 aday adayının yer aldığı Demokrat Parti'deki yarışa ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da katılabileceği belirtiliyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de 2016 Başkanlık Seçimleri - Son Dakika


Son Dakika

Ünlü şarkıcı Sibel Tüzün, Ankara Anlaşması'yla Londra'ya yerleşti Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Hastanelerimiz, yoğun bakımlar doluyor Tartışmalı Oxford-Astrazeneca koronavirüs aşısı yeniden incelenecek Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor? İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı Son Dakika: Türkiye'de 27 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 177 kişi vefat etti, 29 bin 845 yeni vaka tespit edildi Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Çok net ifade edeyim ki; yapılmayacak Bakan Koca, vaka sayısı yüzde 100 artan 5 ili paylaşıp uyardı: Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü