ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli - Son Dakika
Güncel

ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli

ABD\'de "2016\'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

22.01.2016 06:13
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

Washington'daki önemli düşünce kuruluşlarından Woodrow Wilson Center'da düzenlenen "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" başlıklı panele, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Aras ve Prof. Dr. Fuat Keyman, Wilson Center'dan Michelle Egan ve gazeteci Amberin Zaman katıldı. Paneli Wilson Center Ortadoğu Programı Direktörü Henri Barkey yönetti.

Türkiye-Avrupa ilişkilerinin tarihi arka planına atıf yapan Aras, iki aktör arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını, aksine uzun ve kurumsal bir geçmişe sahip olduğunu kaydetti. Aras, özellikle kriz dönemlerinde Türkiye'nin Batı ile daha yakın bir ilişki yürüttüğünü belirtti.

Türkiye'nin Batı ile belli bir düzeyde iç içe geçmiş ilişkileri olmasına karşın yine de bağımsız ve kendine has bir tavırla bölgesel ve küresel meselelere yaklaştığını anlatan Aras, Arap Baharı'ndan sonraki süreçte yaşananları hatırlatarak, "Son dönemdeki DAEŞ tehdidinin ve Suriye merkezli mülteci meselesinin ele alınması sürecinde Türkiye ile AB yeniden bir yakınlaşma sürecine girmiştir" dedi.

Fuat Keyman da AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde güvenlik endişelerinin bu denli merkezde yer almasının Türkiye'yi "genişleme ülkesi" pozisyonundan "stratejik komşu" pozisyonuna getirdiğini aktararak, "bölgesel güvenlik dinamiklerinin" Türkiye-AB ilişkilerini zorlamaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa'dan önce Ortadoğu'daki güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek durumunda olduğunu kaydeden Keyman, "istikrarın devamı" ve "PKK sorununun ne şekilde çözüleceği" konularının, Türkiye-AB ilişkilerinin gidişatını da önemli ölçüde etkileyecek unsurlar olduğunu dile getirdi.

Michelle Egan ise Türkiye'nin kendi iç ve dış politika sorunları kadar AB'nin de kendi içinde ve bölgesel düzlemde birçok problemle yüzleşmek zorunda kaldığını anlatarak, kısa vadede AB'nin yeni bir genişlemeyi kaldırmasının zor olduğu görüşünü ortaya koydu.

Daha çok Türkiye'nin güneydoğusunda yaşanan olaylara değinen Amberin Zaman da "ABD'nin insan hakları ihlalleri çerçevesinde bu konuda daha fazla etkin olması gerektiğini" savundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de '2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi' Paneli - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • NURLU IŞIK-ATİ BİLGİSİ: MAALESEF,TÜRKİYE AB ÜYESİ DEĞİL,AYNI NATO GİBİ,AB İLE STRATEJİK ORTAK OLACAK...TERÖR DÜNYADA TARTIŞMALI BİR DURUMA-SORGULANIR BİR DURUMA GELİP,PKK LİSTEDED ÇIKACAKTIR..? 0 0 Yanıtla

Advertisement