ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli - Son Dakika

ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli

22.01.2016 06:13
ABD'de "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" Paneli

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

ABD'nin başkenti Washington'da, Türkiye-AB ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği tartışıldı.

Washington'daki önemli düşünce kuruluşlarından Woodrow Wilson Center'da düzenlenen "2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi" başlıklı panele, Sabancı Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Bülent Aras ve Prof. Dr. Fuat Keyman, Wilson Center'dan Michelle Egan ve gazeteci Amberin Zaman katıldı. Paneli Wilson Center Ortadoğu Programı Direktörü Henri Barkey yönetti.

Türkiye-Avrupa ilişkilerinin tarihi arka planına atıf yapan Aras, iki aktör arasındaki ilişkilerin yeni olmadığını, aksine uzun ve kurumsal bir geçmişe sahip olduğunu kaydetti. Aras, özellikle kriz dönemlerinde Türkiye'nin Batı ile daha yakın bir ilişki yürüttüğünü belirtti.

Türkiye'nin Batı ile belli bir düzeyde iç içe geçmiş ilişkileri olmasına karşın yine de bağımsız ve kendine has bir tavırla bölgesel ve küresel meselelere yaklaştığını anlatan Aras, Arap Baharı'ndan sonraki süreçte yaşananları hatırlatarak, "Son dönemdeki DAEŞ tehdidinin ve Suriye merkezli mülteci meselesinin ele alınması sürecinde Türkiye ile AB yeniden bir yakınlaşma sürecine girmiştir" dedi.

Fuat Keyman da AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerde güvenlik endişelerinin bu denli merkezde yer almasının Türkiye'yi "genişleme ülkesi" pozisyonundan "stratejik komşu" pozisyonuna getirdiğini aktararak, "bölgesel güvenlik dinamiklerinin" Türkiye-AB ilişkilerini zorlamaya devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa'dan önce Ortadoğu'daki güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek durumunda olduğunu kaydeden Keyman, "istikrarın devamı" ve "PKK sorununun ne şekilde çözüleceği" konularının, Türkiye-AB ilişkilerinin gidişatını da önemli ölçüde etkileyecek unsurlar olduğunu dile getirdi.

Michelle Egan ise Türkiye'nin kendi iç ve dış politika sorunları kadar AB'nin de kendi içinde ve bölgesel düzlemde birçok problemle yüzleşmek zorunda kaldığını anlatarak, kısa vadede AB'nin yeni bir genişlemeyi kaldırmasının zor olduğu görüşünü ortaya koydu.

Daha çok Türkiye'nin güneydoğusunda yaşanan olaylara değinen Amberin Zaman da "ABD'nin insan hakları ihlalleri çerçevesinde bu konuda daha fazla etkin olması gerektiğini" savundu.

Bulgarlardan sonra şimdi de Gürcüler! Türkiye sınırını geçip ülkelerine bidon bidon yağ taşıyorlar Bulgarlardan sonra şimdi de Gürcüler! Türkiye sınırını geçip ülkelerine bidon bidon yağ taşıyorlar Geçtiğimiz yıl para kazandırdı, ekmeyen kalmadı Geçtiğimiz yıl para kazandırdı, ekmeyen kalmadı 'Kalplerin Kraliçesi' müzikali Zorlu PSM'de sahnelendi 'Kalplerin Kraliçesi' müzikali Zorlu PSM'de sahnelendi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de '2016'da Türkiye: İç Politika, AB İlişkileri ve Ötesi' Paneli - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement