ABD'de ele geçirilen Türkiye'ye ait 28 tarihi eser yurda geri dönüyor - Son Dakika

ABD'de ele geçirilen Türkiye'ye ait 28 tarihi eser yurda geri dönüyor

21.01.2022 22:22
ABD'de ele geçirilen Türkiye'ye ait 28 tarihi eser yurda geri dönüyor

ABD'de ele geçirilen Türkiye'ye ait 28 tarihi eser, New York Başkonsolosluğuna teslim edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar sonucu, 16'sı ABD'li milyarder Michael Steinhardt'ın antik sanat eseri koleksiyonunda bulunan ve el konulan 28 tarihi eser yurda dönüyor.

NEW YORK BAŞKONSOLOSLUĞUNA TESLİM EDİLDİ

Türkevi'nde düzenlenen törende, tarihi eserler, Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunca, ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Manhattan Bölge Savcılığı yetkililerinden teslim alındı.
Başkonsolos Reyhan Özgür, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'den kaçırılan 28 tarihi eserin iade sürecinin Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen çalışmalarla başarılı şekilde tamamlandığını söyledi.

8 BİNDEN FAZLA TARİHİ ESER GETİRİLDİ

Türkiye'nin son 20 yılda kaçırılan 8 binden fazla tarihi eserini vatanına kavuşturduğunu belirten Özgür, 28 tarihi eserin iadesinin ise Türkiye ve eski uygarlıklara ev sahipliği yapan topraklardaki eserlerin yağmalanması, kaçırılması ve satılmasının cezasız kalmayacağını gösterdiğini kaydetti. Özgür, iade edilen tarihi eserlerin Türk müzelerinde sergileneceğini bildirdi.

6 BİN YILLIK KİLİA İDOLÜ DE VARDI

İade edilen eserler arasında 12 sikke, 6 bin yıllık Kilia idolü, neolitik döneme ait tanrıça figürü ve geyik başı motifli sunu kasesi bulunuyor.

YORUMLAR
500
ABD Büyükelçiliği, CHP mitingiyle ilgili Türkiye'de bulunan vatandaşlarını uyardı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet'ten misilleme geldi ABD Büyükelçiliği, CHP mitingiyle ilgili Türkiye'de bulunan vatandaşlarını uyardı, Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet'ten misilleme geldi Türkiye'nin ilk Peynir Müzesi Kars'ta Türkiye'nin ilk Peynir Müzesi Kars'ta Hava yeniden ısındı, plajlar doldu Hava yeniden ısındı, plajlar doldu

Son Dakika Güncel ABD'de ele geçirilen Türkiye'ye ait 28 tarihi eser yurda geri dönüyor - Son Dakika


Advertisement