ABD'de imalat sanayi PMI Mayıs'ta beklentinin üzerinde geldi - Son Dakika

ABD'de imalat sanayi PMI Mayıs'ta beklentinin üzerinde geldi

ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi, Mayıs'ta 3,7 puanlık artışla 39,8 değerine yükseldi ve piyasa beklentisinin üzerinde bir seyir izledi.

ABD'de imalat sanayi PMI Mayıs'ta beklentinin üzerinde geldi, System.String[]

Uluslararası finansal araştırma kuruluşu IHS Markit, ABD'nin Mayıs ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) öncü verilerini açıkladı. Buna göre, imalat sanayi PMI, Mayıs'ta bir önceki aya kıyasla 3,7 puan artarak 39,8 puana yükseldi. Kovid-19 salgınının etkisiyle düşük seviyelerde seyreden endekse ilişkin piyasa beklentisi, bu dönemde 38 değerini alması yönündeydi. Endeks, Nisan ayında ise 36,1 değerinde gerçekleşmişti.

HİZMET SEKTÖRÜ ENDEKSİ BEKLENTİYİ AŞTI

Hizmet sektörü PMI da Mayıs'ta bir önceki aya göre 10,2 puan artışla 36,9'a yükseldi. Söz konusu veriye ilişki piyasa beklentisi Nisan'da 30 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi. Hizmet sektörü PMI, Nisan'da ise 26,7 olmuştu. İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI da Mayıs'ta bir önceki aya kıyasla 9,4 puan artarak 36,4 oldu. Bileşik PMI, Nisan'da 27 olarak hesaplanmıştı.

ÜLKE EKONOMİSİNİN YÜZDE 37 DARALMASI BEKLENİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen IHS Markit Başekonomisti Chris Williamson, bu dönemdeki verilerin gayrisafi yurtiçi hasılada ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş bir düşüş yaşayacağına işaret ettiğini bildirdi. Ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 37 daralmasını beklediklerini kaydeden Williamson, Kovid-19 salgınında ikinci bir dalganın olmaması ve salgına karşı alınan önlemlerin kaldırılmasıyla ekonomik faaliyetteki azalışın daha ılımlı bir hal alacağını ifade etti.

PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektördeki "genişlemeye", 50'nin altında kalması ise "daralmaya" işaret ediyor.


Son Dakika

Galeri sahibi, PTT hesabının ekran görüntüsünü paylaşınca 130 bin lirasından oldu Dünyanın en lezzetli peynirlerinden olan Karaman'ın Divle obruk peyniri Fransızların tahtını elinden aldı Son dakika: THY ve Pegasus 1 Haziran'da uçuşlara yeniden başlıyor Yargıtay, ücreti ödenmeyen işçinin istifa etmesi halinde tazminat alabileceğine hükmetti Türkiye'de tiryakiler 2019 yılında sigaraya 78 milyar lira ödedi İlk olarak 56 yıl önce üretilen prenses tatlısı Sinop'un simgesi oldu BDDK'dan bankalara kredi kolaylığı! KOBİ'ler, ihracatçılar ve yatırım projeleri desteklenecek Adalar'a giriş çıkış yasağı 1 Haziran'da sona eriyor 1 Haziran'da açılacak olan tarihi Kapalıçarşı dezenfekte edildi Özel okul öncesi eğitim kurumları ve kurslar 1 Haziran'dan itibaren açılacak Kamu çalışanlarıyla ilgili idari izinleri yeniden düzenleyen genelge yayınlandı Son Dakika: BDDK, müşteri şikayetleri üzerine 18 bankaya toplam 102,1 milyon TL idari para cezası kesti Turizmcilere müjde! Rus turistler Türkiye'de tatil planlıyor Yunanistan turist kabul edeceği ülkelerin listesini açıkladı, komşulardan sadece Türkiye yok Birleşik Metal İş Sendikası'nın yaptığı araştırmaya göre, her 3 işçiden 2'sinin kredi borcu var