ABD'de işsizlik maaşı başvuruları koronavirüs etkisiyle tarihi rekor kırdı - Son Dakika

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları koronavirüs etkisiyle tarihi rekor kırdı

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, koronavirüsün etkisiyle 28 Mart ile biten haftada 6 milyon 648 bine yükselerek yeni bir rekora ulaştı.

ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık işsizlik maaşı başvurularına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, koronavirüsün etkisiyle 28 Mart ile biten haftada önceki haftaya kıyasla 3 milyon 341 bin kişi artarak 6 milyon 648 bine yükseldi.

BEKLENTİNİN ÇOK ÜZERİNDE ARTIŞ YAŞANDI

Piyasa beklentisinin çok üzerinde artış gösteren işsizlik başvuruları, bu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Önceki haftaki rekorunu tazeleyen veriye yönelik piyasa beklentisi, 3 milyon 500 bin olması yönündeydi.

İşsizlik başvurularına ilişkin önceki haftanın verisi ise 3 milyon 283 binden 3 milyon 307 bine revize edildi.

Geçen hafta itibarıyla 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları da bir önceki haftaya göre 1 milyon 607 bin 750 kişi artarak 2 milyon 612 bine çıktı. Bu arada, süregelen işsizlik başvuruları, 21 Mart ile biten haftada bir önceki haftaya göre 1 milyon 245 bin kişi artarak 3 milyon 29 bin olarak kaydedildi.

KORONAVİRÜS ETKİLİ OLDU

İşsizlik başvurularındaki rekor artışta, Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler kapsamında iş yerlerinin kapatılması ve salgının iş gücü piyasasına etkisinin devam etmesi belirleyici oldu. İş gücü piyasasında salgından en çok etkilenenlerin ise konaklama ve yiyecek gibi hizmet sektörü kolları olduğu belirtildi.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları koronavirüs etkisiyle tarihi rekor kırdı

Son Dakika

Yeğenine yaptığı hediye çok beğenilince mimarlığı bırakıp bu işe girdi! Tanesini 3 bin liraya satıyor Devlet korumasından yararlanan 1.343 genç, kamuda kadroya alınacak Altının kilogramı 379 bin 500 liraya yükseldi Havacılık devi Boeing, koronavirüs salgınında 6.770 kişiyi işten çıkardı Rus milyarderler koronavirüs salgınından kurtulmak için Avrupa sahillerine kaçıyor Yükselişe geçen altının gram fiyatı 378,5 liradan işlem görüyor Yükselişini sürdüren dolar 6,82'den işlem görüyor Çorumlu çiftçinin bulduğu Türkiye'nin üçüncü büyük gök taşı satışa çıkarıldı Vatandaşın cebi rahatlayacak! Kamu bankaları bugün 3'lü kredi paketi açıklayacak Sıfır aldığı aracı ekspertize götürünce ön kaputun cıvatalarının sök-tak olduğunu öğrendi Altın alımına getirilen yüzde 1'lik vergi kuyumcudan yapılan alışverişi kapsamıyor Dünyadaki fiziki altınların dörtte biri New York Merkez Bankası'nın kasasında saklanıyor Poyraz nedeniyle narenciye ağaçlarındaki meyveler döküldü, fiyatlar bu yıl cep yakacak Son Dakika: Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,5 büyüdü Türkiye büyümede Avrupa ülkelerine fark attı