ABD'de ötücü kuşların kitlesel ölümleri yetkilileri harekete geçirdi - Son Dakika

ABD'de ötücü kuşların kitlesel ölümleri yetkilileri harekete geçirdi

ABD'nin New Mexico eyaletinde son günlerce binlerce ötücü kuşun ölmesi üzerine teyakkuza geçildi.

ABD'de ötücü kuşların kitlesel ölümleri yetkilileri harekete geçirdi, System.String[]

ABD'nin New Mexico eyaletinde son günlerce binlerce ötücü kuşun ölmesi üzerine teyakkuza geçildi.

BBC'nin haberine göre, New Mexico Eyalet Üniversitesinden Kuş Bilimci Profesör Martha Desmond, yerel basına yaptığı açıklamada, eyalette son dönemde milyonlarca ötücü kuşun ölmüş olabileceğini söyledi.

Desmond, kuşların kitlesel ölümünün ardında yatan sebebin gizemini koruduğunu, orman yangınlarından yükselen duman ya da Colorado'daki kar yağışının buna yol açmış olabileceğini ancak gerçek nedenin, hayvanların leşleri üzerinde inceleme yapıldıktan sonra anlaşılacağını kaydetti.

Üniversitenin Balık, Vahşi Yaşam ve Doğal Çevre Koruma Ekolojisi Bölümünde görevli Desmond, "Bu kahredici. Hayatımda bu kadar korkunç bir şey gördüğümü sanmıyorum." ifadesini kullandı.

Halktan ölümleri haber vermeleri istendi

Eyalette biyologlar ve Santa Fe Ulusal Ormanından sorumlu ABD Orman Hizmeti, vatandaşlardan kuş ölüleriyle karşılaştıklarında yetkililere haber vermelerini istedi.

Görgü tanıkları, bülbül, kırlangıç ve mavi kuş dahil bazılarının, ölmeden önce tuhaf hareket ettiklerini belirtti.

New Mexico'ya komşu Colorado, Arizona ve Texas eyaletlerinde de ölü kuşların sayısında artış gözlendiği bildirildi.

Avrupa Birliğinin Kopernik Atmosfer Gözlem Servisi (CAMS), ABD'nin California, Washington, Colorado ve Oregon eyaletlerini etkileyen yangın nedeniyle oluşan dumanın Amerika kıtasının kuzeyi ve Pasifik üzerinde hareket ettiği ve bu hafta sonuna doğru Avrupa'nın kuzeyine ulaşacağı tahmininde bulunmuştu.

Haber Yayın Tarihi: 16.09.2020 23:45 - Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'de ötücü kuşların kitlesel ölümleri yetkilileri harekete geçirdi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İstanbul'da sağanak yağış sonrası Topkapı'da panik anları! Minibüs mahsur kaldı İstanbul'daki dolu yağışından çarpıcı görüntüler Hırsızlıktan korkup yanlarına aldıkları para ve altını, kapkaççıya kaptırdılar Öğrenci kabus gördü, vücudu dövmelerle kaplı öğretmenin işine son verildi Öğrencilerine ders anlatmak için çıktığı tepede, kalp krizinden öldü Didim Belediye Başkanı, ilçenin göbeğine sevgilisinin heykelini mi diktirdi? Doğada kendiliğinden yetişen ve bin bir derde deva olan aluç meyvesi kilosu 10 liradan satılıyor Caner Erkin, 2.5 milyon TL değerindeki yeni aracıyla kameralara yansıdı