ABD'de protestolar sonrası göreve çağrılan Ulusal Muhafızlar şehir merkezinde görüntülendi - Son Dakika

ABD'de protestolar sonrası göreve çağrılan Ulusal Muhafızlar şehir merkezinde görüntülendi

ABD'de yedinci gününe giren ve ülke geneline yayılan protestolarda polisin müdahalesinin yetersiz kalması üzerine göreve çağrılan Ulusal Muhafızlar Pensilvanya eyaletinde görüntülendi. Ulusal Muhafızlar, ülkede toplumsal olaylara müdahale etmek için orduya bağlı bir birlik konumunda.

ABD'nin Minneapolis ketinde siyahi bir adamın polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar ülke genelinde şiddet ve yağma eylemlerine dönüştü. Polisin yetersiz kalması sonrası harekete geçen Ulusal Muhafızlar, Pensilvanya eyaletindeki Philadelphia şehir merkezinde görüntülendi.

ORDU KENT MERKEZİNE KONUŞLANDI

ABD'nin Minneapolis kentinde siyahi George Floyd'un polis tarafından boğularak öldürülmesi ülkedeki ırkçılık ve polis şiddeti tartışmalarını alevlendirdi. Binaların yakıldığı ve yağmaların başladığı protestolar ülke geneline yayılırken, polis güçlerinin müdahalesi yetersiz kaldı. Birçok eyalette Ulusal Muhafızlar göreve çağrılırken, şiddet ve yağma eylemlerinin en fazla olduğu Pensilvanya eyaletindeki Philadelphia kentinde Ulusal Muhafızlar kent merkezine gelerek barikatlar kurdu.

İKİ ASKER ÖLDÜRÜLDÜ

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonrası hayatını kaybetmesinin ardından ülkede protestolar devam ediyor. Son olarak North Dakota'daki Grand Forks Hava Kuvvetleri Üssünden yapılan yazılı açıklamada, ''Sabah saatlerinde Hava Kuvvetleri Üssüne açılan ateş sonucu iki görevli asker hayatını kaybetmiştir'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, saat 04.30 civarında düzenlenen saldırının ardından askeri üste durumun kontrol altın alındığı, diğer personelin güvenliğinin sağlandığı ve soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

46 yaşındaki George Floyd, pazartesi günü dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis'te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı. Eyalette acil durum ilan edilirken olayları kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

Son Dakika

19:10 Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi kararına Bahçeli'den ilk tepki: Tertemiz alınların secdeyle buluşması sağlanmıştır 18:13 Ayasofya'nın cami olması sonrasında HDP'li vekillerden ilk tepkiler 18:02 Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin karar okunurken Meclis, ayakta alkışlayanlar ve oturanlar olarak ikiye ayrıldı 18:00 26 yıldır mücadele verdiği Ayasofya davasını kazanan Kandemir: Çok sevinçliyim, ilk namaza gideceğim 18:00 Rusya'da evden kaçan 8 yaşındaki çocuk, cinsel istismara uğradıktan sonra vahşice katledildi 17:31 Yunanistan Kültür Bakanlığı'ndan skandal Ayasofya sözleri: Uygar dünyaya karşı bir provokasyon 16:55 Danıştay'ın tarihi Ayasofya kararı sonrası dünya basınından ilk tepkiler 16:47 Danıştay'ın Ayasofya kararına Rus Ortodoks Kilisesi'nden ilk tepki: Büyük ayrışmalara yol açabilir 16:16 Geçen yıl kayyum atanan 56 yıllık Yörsan resmen iflas etti 13:11 İlişkileri belgelendi! Farah Zeynep Abdullah ile Reynmen aşk yaşıyor 12:18 Uzmanlardan beyin yiyen amipin neden olduğu hastalık için "Gözdeki en ufak kızarıklıkta hekime başvurun" uyarısı 11:48 Oyuncu İsmail Hacıoğlu, 4 yıllık evliliğini bitirme kararı aldı 11:32 Son Dakika: FETÖ'ye üyelikten kırmızı bültenle aranan firari hakim Menekşe Uyar Ankara'da yakalandı 11:17 Yıllar önce abisini kaybeden Gülben Ergen'den yürek burkan itiraf: Çok gücüme giden bir acı 09:36 Ankara'da bozkırın ortasında günah şehri! Köylü kadınların şikayeti sonrası fuhuş çetesi çökertildi