Son Dakika Haberleri: ABD, Yaptırımları İhlal Eden Türk Bankalarına Ceza Kesecek

ABD, Yaptırımları İhlal Eden Türk Bankalarına Ceza Kesecek

2 ay önce

ABD'nin, 6 Türk bankasına, Sudan, Kuzey Kore, İran ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle ceza keseceği iddia edildi.

ABD ile yaşanan vize krizinin sancıları hâlâ devam ederken,  ABD'nin  Türkiye'ye ekonomi cephesinden de bir hamle hazırlığında olduğu öğrenildi. Gazete  Habertürk'ten Sefer Yüksel'in haberine göre geçtiğimiz yıllarda  Sudan,  Kuzey Kore,  İran ve  Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle aralarında Fransız  BNP Paribas,  Credit Agricole, Societe Generali ve HSBC gibi devlerin de bulunduğu birçok  Avrupa bankasına milyarlarca dolar ceza yağdıran  ABD'nin şimdi de benzer bir cezayı Türk bankalarına fatura etmeye hazırlandığı belirtiliyor.

CEZA İÇİN KONUŞULAN TUTARLAR YÜKSEK

Üst düzey bankacılık kaynaklarından alınan bilgilere göre,  ABD, önümüzdeki günlerde, Avrupalı bankalara kesilen cezalara benzer gerekçelerle  İran'a olan ticari ambargoyu ihlal ettikleri iddiasıyla 6 tane Türk bankasına ceza tebliğ edecek.  ABD'nin yaptığının bir nevi haraç almak olduğunu belirten üst düzey bankacılar, bunun geçmiş dönemde  Avrupa bankalarına da yapıldığını, Avrupalıların da bu durumu 'haraç almak' olarak yorumladığını ifade etti.

4 ÜLKEYE TİCARETE ARACILIĞA CEZA KESİYOR

Altı Türk bankasına kesilecek tutarın oldukça yüksek olduğu bilgisi verilirken, en yüksek cezanın konuşulduğu banka için tutarın 5 milyar doların üzerinde olduğu diğer bankalar için ise cezanın bu tutarın altında olduğu konuşuluyor. Bankacılar,  ABD'nin her bankaya keseceği cezanın tutarının farklı olacağını, tutarın bankaların aracılık ettiği işlemlerin hacmine göre değişiklik göstereceğini kaydediyor. Bilindiği gibi  ABD, 4 ülkeye yaptığı yaptırımı ihlal ettiğini iddia ettiği bankalara ceza kesiyor ve cezanın ödenmemesi durumunda ise kurumları uluslararası finans piyasalarına erişimlerini kesmekle tehdit ediyor.

YAPTIRIMLARI İHLAL GEREKÇESİ İLE DEVLERE 50 MİLYAR DOLAR CEZA KESMİŞTİ

ABD geçtiğimiz yıllarda  Sudan,  İran,  Kuzey Kore ve  Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupalı bankalara 50 milyar dolar ceza kesmişti. İşte  ABD'nin dev bankalara kestiği cezaların bazıları:

BNP Paribas:  İran'a yaptırımları deldiği şüphesiyle 8.9 milyar dolar.

HSBC: Kara para aklama ve  Kuzey Kore ve  İran'a kısıtlamaları ihmal nedeniyle 1.9 milyar dolar.

Standard Chartered:  İran'a yaptırımları ihlalden toplam 967 milyon dolar.
Credit Agricole:  İran ve  Sudan'a yaptırımları delmek nedeniyle 787 milyon dolar.
Royal Bank of Scotland:  İran ve  Sudan'a yaptırımları ihlalden 100 milyon dolar.

"CEZALARIN DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN PAZARLIK YAPILACAK"

Peki bu cezaların tebliğ edilmesi bankacılık sektörünü nasıl etkileyecek?  Habertürk'e konuşan üst düzey bankacılar,  ABD'nin cezaları tebliğ etmesinin ardından bankaların  ABD'li otoritelerle pazarlığa oturacağını ve cezaların belli bir tutara indirileceğini düşündüklerini söyledi. Geçmiş dönemde Avrupalı bankalara tebliğ edilen cezalarda önemli indirimlere gidildiğini hatırlatan bankacılar, genelde pazarlıklarla cezanın 5'te 1 mertebesine düştüğünü belirtiyor. Öte yandan sektörün önde gelen temsilcilerinin konuyu değerlendirdiğini belirten bankacılar, ceza gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu, ancak gelecek cezanın bankacılık sektörünün canını yaksa bile sarsmayacağını ve sektörün bunun altından kalkacak güce sahip olduğunu kaydetti.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


13 Yaşındaki Sınıf Arkadaşının Tecavüzüne Uğrayan 11 Yaşındaki Kız Hamile Kaldı Sevgilisini Bıçaklayıp Çıplak Halde Cama Çıkan Genç Kız: Bana Tecavüz Etti
Erdoğan, Semih Kaplanoğlu'nun Elini Sıkmayan Meltem Cumbul'u Eleştirdi: Nezaket Fukarası