Son Dakika Haberleri: ABD'den Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Tüm eylem seçeneklerini değerlendiriyoruz

ABD'den Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Tüm eylem seçeneklerini değerlendiriyoruz

6 gün önce

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye'ye uygulanacak her türlü eylem seçeneklerini değerlendirdiklerini açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in birkaç gün önce Türkiye'ye uygulanacak yaptırımlar konusunu düşündükleri söylemesinin ardından ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clark Cooper'den " Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye'ye uygulanacak her türlü yaptırım konusunu hâlâ değerlendiriyoruz" açıklaması geldi.

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 anlaşmasına karşılık vermek bağlamında tüm eylem seçeneklerinin değerlendirildiğinden söz eden Cooper, "Bunların hepsi belli şartlara bağlı ve bir takvimi yok. ABD'deki yasamanın yaptırımlarla ilgili oluşturduğu bir çizelge yok" diye ekledi.

"TÜRKİYE HENÜZ DÜZLÜĞE ÇIKMADI"

Türkiye için "Yaptırım dayatılması konusunda henüz düzlüğe çıkmadılar. Bu mesele, hâlâ oyuna dahil" ifadesini kullanan Siyasi-Askeri İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı, şu vurguyu yaptı:

"ABD'nin kendisine yakın düzeydeki bir hasmından askeri donanım alıp almamak gerektiğini Washington'ın diğer ortaklarına göstermek bakımından Türkiye ilginç bir vaka."

"ANKARA İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM"

Cooper, S-400 münakaşasına rağmen Ankara ile askeri işbirliğinin güçlü devam ettiğini kaydetti.

ABD'den Türkiye'ye yaptırım açıklaması: Tüm eylem seçeneklerini değerlendiriyoruz
Haber Yayın Tarihi: 14.09.2019 12:13 Bir döneme damga vuran Gaziantepspor, Amatör Lig'deki ilk maçına çıkıyor!
ABD, İran Merkez Bankası'nı yaptırım listesine aldı ABD'nin İran Merkez Bankası'na yaptırım kararı sonrası dolar yükselişe geçti İstanbul'da Pazar günü bu yollar kapalı olacak