Son Dakika Haberleri: ABD'den YPG'ye 120 TIR'lık Yeni Silah Sevkiyatı! Zırhlılar, Doçkalar ve Dahası Var

ABD'den YPG'ye 120 TIR'lık Yeni Silah Sevkiyatı! Zırhlılar, Doçkalar ve Dahası Var

30 gün önce

Erdoğan'ın "Biz kendi paramızla alamazken siz teröristlere bedeva veriyorsunuz" diye sitem ettiği sıralarda, 120 TIR son teknoloji zırhlı araçlar, ısı güdümlü füzeler, doçkalar YPG'ye gitti.

ABD'nin  PKK'nın  Suriye kolu YPG'ye yaptığı ağır silah ve zırhlı araç yardımı hız kesmeden devam ediyor. Son olarak önceki gün 120 TIR'lık yeni bir sevkiyat  ABD askerleriyle birlikte  Rakka'da konuşlanan Demokratik  Suriye Güçleri'ne (DSG) ulaştı.

NELER VAR NELER

ABD tarafından YPG'ye yapılan son sevkiyatta zırhlı araçlar, mayın temizleme araçları, havan topları ve sofistike silah kapsamında değerlendirilen ısı ve lazer güdümlü füzeler bulunuyor.  ABD bunların dışında  TSK'nın son operasyonlarda  PKK'lılarda ele geçirdiği 3.5 km menzile sahip Rus yapımı 12.7 mm'lik ağır makineli tüfek olan Doçkalar, termal dürbünler ve GPS cihazı gibi teknolojik savaş aletleri ile ağır silahları da terör örgütüne gönderdi.


DAHA DA İSTİYORLAR

Rus haber ajansı Sputnik'e konuşan DSG'den bir yetkili ise  ABD'nin kendilerine gönderdikleri silah ve zırhlı araçların dün sabah ulaştığını söyledi. DSG'li yetkili  ABD'nin geçtiğimiz hafta da Deyr ez Zor operasyonu için kendilerine yine zırhlı araç ve ağır silahlardan oluşan bir sevkiyat daha yaptığını açıkladı. Yetkili  Rakka operasyonu bitse de DEAŞ'ın biteceği anlamına gelmediğini ve yeni yapılacak operasyonlar için daha çok ağır silaha ihtiyaçları olduğunu söyledi.


IKBY SINIRINDAN GEÇTİ

ABD'nin YPG'ye gönderdiği zırhlı araçlar ve ağır silahlar önceki sevkiyatlarda olduğu gibi  Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesindeki  Erbil'e indirildi. Burada tırlara yüklenen zırhlı araçlar ve silahlara yine IKBY'ye ait Semelka Sınır Kapısı'ndan YPG'nin kontrolündeki  Rojava'ya geçirildi. Kamışlı üzerinden yola devam eden tır konvoyu silahları  Rakka'nın doğusu ve güneyindeki DSG'lilere teslim etti.


ROKETATAR KORUMALI ZIRHLI

Nusaybin'in karşısında yer alan  Suriye'nin Kamışlı kentinden geçen konvoydaki TIR'ardan birinin üstünde yakın dönemde geliştirilen roketatarlara karşı çelik telli ağlarla koruma sağlayan kafese sahip taktik tekerlekli Oskosh M-ATV MRAP zırhlı araç ilk defa görüntülendi.  Oshkosh firmasının Amerikan Ordusu için geliştirdiği mayına dayanıklı ve pusuya karşı bekası arttırılmış 4X4 zırhlı personel taşıyıcı her türlü arazi koşulunda hareket edebiliyor.


ELEBAŞI POSTERİYLE SEÇİM HAZIRLIĞI

AFP, silah sevkıyatının yanı sıra Kamışlı kentinde SDG'nin düzenleyeceği yerel seçimler için kayıt işlemlerinin gerçekleştirildiği büroları da görüntüledi. Kayıt bürolarında duvara asılı  PKK elebaşı  Abdullah Öcalan posterleri dikkat çekti. Bölgede yerel seçimlerin 22  Eylül'de yapılması bekleniyor.Kamboçya'da O Ses Yarışmacısı, Eski Eşi Tarafından Öldürüldü Barzani Cephesinden İlginç Öneri: Türkiye'ye Bağlanalım ve Türkiye'yi Süper Güç Yapalım
Cesedi Yakılıp Ormana Atılan Eylem, Öldürüldüğü Gün Arkadaşını Arayıp Helallik İstemiş