ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'un Kosova Temasları - Son Dakika

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'un Kosova Temasları

18.02.2012 20:06
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'un Kosova Temasları, System.String[]

Kosova'nın 4.bağımsızlık yıldönümünün kutlandığı esnada ve Priştine ile Belgrad arasındaki teknik diyalog çerçevesinde yapılacak yeni tur müzakereler öncesinde Kosova'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Priştine'de bir dizi...

Kosova'nın 4. bağımsızlık yıldönümünün kutlandığı esnada ve Priştine ile Belgrad arasındaki teknik diyalog çerçevesinde yapılacak yeni tur müzakereler öncesinde Kosova'ya gelen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns, Priştine'de bir dizi temaslarda bulundu.

Priştine temasları çerçevesinde Burns, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga tarafından kabul edildi. Burns, görüşmede, ABD'nin Kosova'ya, içinde bulunduğu tüm süreçlerde destek verdiğini hatırlattı.

Kosova Cumhurbaşkanlığı Ofisi tarafında görüşmeyle ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, Bakan Yardımcısı Burns'un, ABD'nin, Kosova dahil, tüm Balkan ülkelerinin Avrupa-Atlantik oluşumlarına katılımı konusunda ilerleme göstermelerini arzuladığını kaydettiği belirtildi. William Burns'un, "ABD, Kosova'yı uluslararası ve bölgesel sahnede desteklemeyi sürdürecektir. ABD, Kosova'nın bağımsızlığına zarar verecek herhangi bir adım atmayacaktır" ifadesini kullandığı belirtildi.

Kosova verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ifade eden Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga da, Kosova'da yaşayan Sırpların haklarını teminat altına alan Ahtisaari Planı'nın, Kosova'nın kuzeyindeki Sırplar açısından en iyi çözüm olduğunu ifade etti.

Kosova'nın kuzeyindeki 3 Sırp belediyesinde Ahtisaari Planı'nın meşru olmayan Sırp siyasi oluşumlar ile organize suç örgütleri tarafından uygulanamadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Jahjaga, "İçişlerimize sürekli olarak müdahale eden Sırbistan'dan şikayetçiyiz" dedi.

Burns, ayrıca Kosova Başbakanı Hashim Thaçi ile de bir araya geldi. Thaçi ile Burns görüşmesi öncesinde, ABD ile Kosova

arasında Kuvvetlerin Statüsüne Dair Anlaşma (SOFA) imzalandı. Anlaşmayı, Burns ile Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj imzaladı. Ardından Burns ile Thaçi arasında yapılan görüşmede güncel gelişmeler ele alındı.

ABD Dışişleri

Bakan Yardımcısı

William Burns'un bu görüşmede de ABD'nin

Kosova'yı desteklemeyi sürdüreceğini belirttiği, Başbakan Thaçi'nin de, Kosova'nın egemen ve bağımsız bir devlet olduğunu dolayısıyla, bölgede ve daha geniş çapta tüm ülkelerle birliklte

eşit muamee

görmesi gerektiğini belirttiği bildirildi.

Kosova

ziyareti çerçevesinde, Priştine'deki

uluslararası misyonlardan Avrupa Birliği (AB) Kosova Özel Temsilcisi Samuel

Zbogar, AB'nin Kosova'daki

Polis ile Adalet Misyonu Şefi

Xavier de Marnhac ve NATO'nun Kosova'daki barış gücü KFOR komutanı general Erhard Drews ile bir araya gelen

ABD Dışişleri

Bakan Yardımcısı

William Burns, Priştine yakınlığındaki Sırp Belediyesi Graçanica'yı da ziyaret etti. - PRİŞTİNE

- Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns'un Kosova Temasları - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Koronaya yakalanan Cemal Enginyurt, helallik istedikten sonra sitem etti: İnsan değilsiniz Son Dakika: Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin resmen sportif direktörü oldu Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Vestel, iki İngiliz beyaz eşya firmasını satın aldı İstanbullunun yıllardır beklediği Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu açıldı Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım Turizm sektöründen istifa edip Manisa'ya yerleşen girişimci hem kendi hem de köylünün hayatını değiştirdi