Son Dakika Haberleri: "Amerikan Uçaklarını Vururuz" Diyen Rusya'ya ABD'den Cevap: Başımızın Çaresine Bakarız

"Amerikan Uçaklarını Vururuz" Diyen Rusya'ya ABD'den Cevap: Başımızın Çaresine Bakarız

5 ay önce

Suriye'de Fırat'ın batısına geçen ABD uçaklarını vuracağını açıklayan Rusya'ya ABD'den cevap geldi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford, "Kuvvetlerimiz orada başının çaresine bakabilecek kabiliyette" dedi.

Washington'da Ulusal Basın Kulübünde öğlen yemeğine katılan  ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Kulübün Başkanı Jeff Ballou'nun sorularını yanıtladı.

"RUSYA İLE İLETİŞİM KANALINI AÇMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Orgeneral Dunford,  Rusya ile  Suriye'de kuvvetlerin güvenli ayrışması için kurulu olan iletişim kanalının bu sabaha kadar etkili bir şekilde kullanıldığını ve söz konusu kanalın önümüzdeki saatlerde tekrar kurulması için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

"RUSYA'NIN AÇIKLAMASINI MEDYADAN ÖĞRENDİM"

Söz konusu kanalın 18 ay boyunca sahadaki özellikle de havadaki kuvvetlerini koruma konusunda etkili olduğunu ifade eden Dunford, iletişim kanalının çalışmasının operasyonlar bakımından önemli olduğunu söyledi.  Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamayı medyadan öğrendiğini ifade eden Dunford, konuyla ilgili diplomatik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

"KUVVETLERİMİZ BAŞININ ÇARESİNE BAKAR"

Bollou'nın, "Rusya'nın  ABD kuvvetlerini vurmayacağına ne kadar eminsiniz?" şeklindeki sorusuna Dunford, "Bizim harekat merkezimiz ile  Rusya Federasyonu'nun harekat merkezi arasındaki iletişimin devam ettiği konusunda eminim. Kuvvetlerimizin orada başının çaresine bakacak kabiliyete sahip olduğuna güvenim tam." diye cevap verdi.

Dunford, bölgede bir olay olduğunda  ABD ile  Rusya'nın iletişim kanalları üzerinden birbiriyle iletişime geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

"SURİYE UÇAĞINI VURMAMIZ YASAL"

Amerikalı komutan,  ABD'nin  Suriye savaş uçağını düşürmesinin yasal zemininin, "kuvvet koruma kapsamında Kongre tarafından 2001 yılında verilen Askeri Güç Kullanma Kanunu olduğunu" dile getirdi.

RUSYA "VURURUZ" DEMİŞTİ

ABD savaş uçakları dün PYD/PKK'nın öncülük ettiği  Suriye Demokratik Güçleri (SDG) unsurlarına ateş açması üzerine bir  Suriye SU-22 savaş uçağını düşürmüş,  Rusya Savunma Bakanlığı da  ABD ile kuvvet ayrışma kanalını askıya aldığını ve  Fırat Nehri'nin batısına geçen koalisyon uçaklarının vurulacağını açıklamıştı.


Sevgilisinin Ata Tecavüz Ettiğini Gören Kadın Onu Terk Etti CHP'li Vekil Aytun Çıray Partisinden İstifa Etti, Akşener'in Partisine Katılacağını Açıkladı
İstifa Eden Recep Altepe, Erdoğan'ın Asker Arkadaşı Çıktı