ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den Türkiye'ye yaptırım çıkışı - Son Dakika

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den Türkiye'ye yaptırım çıkışı

09.09.2019 17:26

"Rusya'dan S-400 aldığı için Türkiye'ye ABD yaptırım seçeneklerine bakıyoruz." diyen ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Fakat henüz karar vermedik" diye konuştu.

ABD'de yayın yapan Fox Business Network'te açıklamalarda bulunan ABD Hazine Bakanı Mnuchin, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan S-400'lerle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Reuters'ın 'acil' koduyla servis ettiği açıklamalarda Mnuchin, " Rusya'dan satın alınan S-400'ler için Türkiye'ye yaptırım seçeneklerine bakıyoruz. Fakat henüz karar vermedik" dedi.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin

NE OLMUŞTU?

Amerikan Yönetimi son olarak Rusya'dan S-400'leri almaması karşılığında Türkiye'ye yaptığı Patriot teklifini resmen geri çekmişti.

ABD, Türkiye'nin F-35 programını askıya almıştı. Bunun üzerine uçağın üreticisi olan Lockheed Martin şirketi, Türkiye'de üretilen parçaların ABD'de üretilmeye başlanacağını açıklayıp Türk şirketleri üretim zincirinden çıkarmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'nin Rusya'dan S-400'leri satın almasında selefi Barack Obama'yı suçluyor. Bu bağlamda Trump'ın Türkiye'ye CAATSA (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme) Yasası kapsamında yaptırım uygulamak istemediği biliniyor.

Başkan Trump, önceki ay Beyaz Saray'da Cumhuriyetçi Parti senatörleriyle toplantı yapmıştı. Cumhuriyetçi heyet, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın aldığı için Türkiye'yi CAATSA kapsamındaki zorunlu yaptırımlardan muaf tutmaması yolunda Trump'a baskı yapmıştı. Trump ise "sert yaptırımlar yerine Türkiye ile müzakere edilmesini" savunmuştu.

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den Türkiye'ye yaptırım çıkışı

Son Dakika Güncel ABD Hazine Bakanı Mnuchin'den Türkiye'ye yaptırım çıkışı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Eski yenge açılıp saçıldı! Bikinili pozundan çok yaptığı hareket konuşuldu Eski yenge açılıp saçıldı! Bikinili pozundan çok yaptığı hareket konuşuldu Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreninde elinden bir an olsun düşürmediği çantanın sırrı çözüldü Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreninde elinden bir an olsun düşürmediği çantanın sırrı çözüldü Dört gündür kayıp olarak aranan 80 yaşındaki yaşlı adamın cansız bedenine ulaşıldı Dört gündür kayıp olarak aranan 80 yaşındaki yaşlı adamın cansız bedenine ulaşıldı Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin üssüne roket saldırısı Irak'ta ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin üssüne roket saldırısı Son Dakika: Türkiye'de 18 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 318 kişi vefat 55 bin 802 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 18 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 318 kişi vefat 55 bin 802 yeni vaka tespit edildi Diplomatik kriz yaşayan İran ile Suudi Arabistan'ın gizli görüşmelere başladığı öne sürüldü Diplomatik kriz yaşayan İran ile Suudi Arabistan'ın gizli görüşmelere başladığı öne sürüldü Annesinin köşe bucak aradığı genç kız, sevgilisinin evinde bulundu Annesinin köşe bucak aradığı genç kız, sevgilisinin evinde bulundu Bakanlık, 'güvensiz' olarak tespit edilen 41 maske markasını yayınladı Bakanlık, 'güvensiz' olarak tespit edilen 41 maske markasını yayınladı