"ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları Kapsıyor" - Son Dakika

"ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları Kapsıyor"

18.09.2012 13:20

Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Tokyo ile Washington'un iki ülke arasında var olan güvenlik anlaşmasının ihtilaflı adaları da kapsadığını söyledi.

Çin ile ada krizi yükselirken Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Tokyo ile Washington'un iki ülke arasında var olan güvenlik anlaşmasının ihtilaflı adaları da kapsadığını söyledi. ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüşen Gemba, "Görüşme sırasında konuyu gündeme getirmedim. Ancak anlaşmaların bu adaları da kapsadığı noktasında bir görüş birliği var." ifadelerini kullandı.

Doğu Çin Denizi'nde yer alan adalar, Japonya ile Çin arasındaki gerginliği tırmandırdı. Doğu Çin Denizi'nde yer alan Japonya'nın Senkaku, Çin'in ise Diaoyu diye isimlendirdiği adalar üzerinde iki ülke de hak iddia ediyor. Tokyo'nun adaları kamulaştıracağını açıklamasıyla Çin'de Tokyo karşıtı gösteriler yaşandı. Japonya Dışişleri Bakanı Gemba, "Çin'deki Japonya karşıtı gösterilerin daha önce görülmemiş bir seviyeye çıkması, özellikle bazı protestolarda şiddetin yaşanması ve Japon şirketlerinin zarar görmesi üzücü. Çin hükümetinin gerekli adımları atması çağrısını tekrarlıyorum. İki ülke ilişkilerindeki en önemli konu yanlış anlamaları ve kararları engellemek" dedi.

JAPONYA'DA ÇİN KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI

Japonya'nın güneyindeki Fukuoka'da bulunan Çin konsolosluğuna bir kişi Molotof kokteyli fırlattı. Bir kişinin arabasıyla Çin konsolosluğuna gelip bombayı fırlattığı ve olay yerinden ayrıldığı kaydedildi. Kimsenin yaralanmadığı saldırı sonrası zanlının karakola teslim olduğu bildirildi.

 ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları Kapsıyor

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya 'ABD ile Güvenlik Anlaşması İhtilaflı Adaları Kapsıyor' - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Gidişata göre 15 Şubat'ta okulların açılması yönünde kararlılığımız var Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce sorusuna yanıt: Parti kurmak serbesttir, isteyen arkadaşlar parti kurarlar ATM'lerden paralarını, boyu iki buçuk metreyi aşan karın üstüne oturarak çekiyorlar Son Dakika! Futbolseverlerin dört gözle beklediği Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin günü belli oldu Cinsel istismarda bulunduğu kız çocuğunun ailesine tazminat davası açtı ABD'de gündem, Trump'ın 'Nükleer futbol topu'nu Biden'a nasıl teslim edeceği Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu