Son Dakika Haberleri: ABD Kutup Girdabı'na Kapıldı: 10 Eyalette Yaşam Durdu, En Az 7 Kişi Öldü
BBC

ABD Kutup Girdabı'na Kapıldı: 10 Eyalette Yaşam Durdu, En Az 7 Kişi Öldü

9 ay önce

ABD'nin Orta Batı eyaletlerini vuran ve "Kutup Girdabı" adı verilen aşırı soğuk hava dalgası sonucu en az yedi kişi öldü.

ABD Kutup Girdabı'na Kapıldı: 10 Eyalette Yaşam Durdu, En Az 7 Kişi Öldü, System.String[]

ABD'nin ortabatı eyaletlerini vuran ve "Kutup Girdabı" adı verilen aşırı soğuk hava dalgası en az yedi kişinin ölümüne yol açarken, bazı şehirlerin toptan kapanmasına yol açtı.

Chicago'da hava sıcaklığı -30 dereceye, Kuzey Dakota'da da -37'ye düştü.

90 MİLYON KİŞİ -17 DERECEYİ GÖRECEK

Dondurucu soğuklar 250 milyon ABD'liyi etkilerken, 90 milyon kişinin -17 derece ya da altını göreceği belirtiliyor. Hava tahminleri ne? Büyük Göller Bölgesi'nden New England'a kadar kar yağışı bekleniyor. Wisconsin eyaletinde 60 santimetre, Illinois'de de 15 santimetre kalınlığında kar yağışı bekleniyor.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Ülkenin orta batısındaki Wisconsin, Michigan ve Illinois eyaletlerinde, hatta Derin Güney adı verilen normalde daha sıcak Alabama ve Mississippi eyaletlerinde dondurucu hava nedeniyle acil durum ilan edildi.

SOĞUK ISIRMASI UYARISI YAPILDI

Ulusal Hava Durumu Hizmetleri NWS, böyle aşırı soğuklarda, dışarıda sadece 10 dakika kalınması halinde bile soğuk ısırması olabileceği uyarısı yaptı.

Kuzey Dakota'daki Grand Forks bölgesinde -54 derecelik sıcaklık kaydedildi.

ÖLÜMLER NASIL GERÇEKLEŞTİ?

ABD'nin iç kesimlerindeki 20 milyon kişinin bu haftasonuna dek -28 derece ya da daha altında sıcaklıklar görmesi bekleniyor. Ölümler nasıl gerçekleşti? Associated Press, iki Michigan eyaleti sakininin mahallelerinde ölü bulunduğunu duyurdu.Yetkililer, birinin üzerinde uygun giysiler olmadan çıktığı sokakta yönünü kaybetmiş olabileceğini söyledi.

SOĞUKTAN CAN VERDİLER

Milwaukee, Wisconsin'de 55 yaşındaki bir adam, kar kürediği sırada yığıldığı yerde donarak hayatını kaybetti.

Pekin Illinois'de 82 yaşındaki bir adam evinin dışında hipotermiden öldü.

Chicago yakınlarında da 75 yaşındaki bir adam kar küreme aracının çarpması sonucu öldü.

Indiana eyaletinin kuzeyinde de genç bir çift, buzlanan yolda yaptıkları kazada hayatlarını kaybetti.

SOĞUK GÜNLÜK YAŞAMI NASIL ETKİLER?

10 eyalette posta dağıtımı durduruldu, yüzlerce okul, kolej ve üniversitede eğitime ara verildi. Wisconsin eyaletinde, kamyonlarda donması nedeniyle bira dağıtımı durduruldu. Iowa eyaletinde yetkililer, halka dışarı çıkmaları durumunda "derin nefes almamaları ve mecbur kalmadıkça konuşmamaları" tavsiyesinde bulundu. Orta Batı eyaletlerindeki çiftçiler, hayvanlarını soğuktan korumak için önlemler almaya başladı.

80 bin evsizin yaşadığı Chicago'da "ısınma merkezleri" kuruldu.

ABD Kutup Girdabı'na Kapıldı: 10 Eyalette Yaşam Durdu, En Az 7 Kişi Öldü
BBC
Haber Yayın Tarihi: 31.01.2019 07:31 Aleyna Tilki, "Yine yerdeyim" diyerek mini elbiseli fotoğrafını yayınladı
Hollanda'da bir evin bodrumunda 9 yıldır kıyameti bekleyen aile kurtarıldı Son dakika: İçişleri Bakanı Soylu, ABD'nin yaptırım kararıyla ilgili ilk kez konuştu