ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz! Son 28 günde vaka sayısı artan ülkeler arasında Türkiye de var - Son Dakika

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz! Son 28 günde vaka sayısı artan ülkeler arasında Türkiye de var

23.02.2021 09:39

Koronavirüs salgınında önlemlerin artırılması ve aşılama sürecinin başlamasıyla birlikte dünya genelinde vaka sayısında kayda değer bir düşüş görülüyor. Fakat New York Times'ın hazırladığı analizde, Türkiye son 28 günde vaka sayısının arttığı ülkelerden biri konumunda. En çok vaka artışı yaşanan ülke ise yüzde 338 ile Irak oldu.

2019 yılının sonunda ortaya çıktıktan sonra dünya genelinde 2.4 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs panik yaratmaya devam ediyor. Bir yıldan kısa bir sürede geliştirilen koronavirüs aşısı birçok ülkede kullanılmaya başlarken bazı ülkelerde çok sıkı önlemlerin alınmasıyla birlikte vaka sayısında dikkate değer değişimler yaşandı.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times da dünya genelindeki vaka sayısının düşmesi ile ilgili kapsamlı bir haber hazırlarken son 28 günde ülkelerin yaşadığı değişimleri mercek altına aldı.

MEKSİKA VE PORTEKİZ'DE DÜŞÜŞ

Gazetenin hazırladığı haberde aralarında Arjantin, Azerbaycan, Danimarka, Almanya, Fas, Portekiz ve Meksika gibi 28 ülkede koronavirüs vakalarının dikkate değer bir şekilde düştüğü belirtildi. Özellikle Meksika ve Portekiz gibi son dönemde vaka sayılarının hızla arttığı ülkelerde vakaların yüzde 59'lara varan şekilde düştüğü tespit edildi.

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz! Son 28 günde vaka sayısı artan ülkeler arasında Türkiye de var

17 ÜLKEDE VAKA SAYISI YÜZDE 30'LARA VARAN DÜŞÜŞ YAŞADI

Öte yandan Bosna Hersek, Hollanda, Rusya ve Şili gibi ülkelerde de düşüş yaşandığı kaydedildi. Bu ülkelerin de dahil olduğu 17 ülkede vaka sayısının yüzde 30'lara varan seviyede düştüğü kaydedildi.

Koronavirüs salgınının merkez üslerinden olan Brezilya, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde vaka sayısının ise neredeyse stabil kalması dikkat çekti. Brezilya'da yüzde 9'luk bir düşüş görülürken, Avusturya'da yüzde 2'lik bir artış, Belçika'da ise yüzde 4'lük bir artış kayıtlara geçti. İtalya'da vaka sayısının son 28 günde yaklaşık yüzde 2 düştüğü belirlenirken Fransa'da da yüzde 5'lik bir düşüş görülüyor.

TÜRKİYE'DE YÜZDE 19, IRAK'TA YÜZDE 338

New York Times'ın haberinde, koronavirüs vakalarının 23 ülkede artış göstermesi ise gündem oldu. Özellikle Bahreyn, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkelerde son 28 günde vaka sayısının yüzde 130'lara ulaşacak şekilde artması koronavirüsün bir süre daha hayatımızda olacağını kanıtlar vaziyette.

Vaka sayısının artış gösterdiği ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğunu aktaran New York Times, resmi verilere göre vaka sayısının Türkiye'de yaklaşık yüzde 19 artış gösterdiğini aktardı. Son 28 günde en çok vaka artışı yaşanan ülke ise yüzde 338 ile Irak oldu.

ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz! Son 28 günde vaka sayısı artan ülkeler arasında Türkiye de var

Son Dakika Dünya ABD'li gazeteden dikkat çeken analiz! Son 28 günde vaka sayısı artan ülkeler arasında Türkiye de var - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (6)
  • Soner: Demekki iyi yoldayiz bunlarin işi gücü türkiyeyile uğraşmak turkiye gibi başiniza taşyağsin Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • abd: biriside demezmi kendini neden listenin başına koymadın ve hiçbir listede adı yok çünki toplam rakkamların üzerindeler Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
  • Şüpheci: ABD önce kendine baksın, her konuda başka ülkelere müdahale ettiği gibi bu konuda da müdahale ediyor. Sanki başka hastalık yok, sadece korona var. Sanki hastalık ve ölüm daha önce yoktu ilk defa çıktı gibi bir algı yapıp kazanç peşinde açıkça. Sonuçta 1 yılda 8 milyarlık dünyada 2 milyon kişi ölmüş, yani 1 yılda her 4000 kişiden 1 kişi ölmüş ve buna salgın deniliyor. Trafikte daha çok ölüm var. Korona korkusu ile hastaneye gitmeyip ölenler koronadan ölenden fazla. Bildiğimiz gribin bir türü bu Cevap Yaz 3 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Adem Yılmaz ile Yaren Leylek 10'uncu kez buluştu: Evladımın gelmesi gibi mutluyum Annesi gözleri önünde darbedilen küçük kızın söyledikleri yürek dağladı: Babamı görürsem taş atarım Uyarılar işe yaramıyor! Koronanın durdurulamadığı ilimizde endişelendiren görüntüler İstanbul Sözleşmesi erkekleri mağdur mu ediyor? Bitlis Belediye Başkanı'ndan 11 şehit verdiğimiz helikopter kazasıyla ilgili açıklama: Hava şartları yarım saat içinde değişti Son Dakika: Akşener'den İmamoğlu'nun Kadınlar Günü paylaşımına ilk yorum: Arkadaşlarımız beğenmedi, saygı duyuyorum Paylaşımlarıyla Emre Belözoğlu'nun tepkisini çeken Daum suskunluğunu bozdu: Yapmaya devam edeceğim Bir markanın reklam yüzü olan Cicişler, saniyede 4 bin TL kazandı