Son Dakika Haberleri: ABD'li Senatör McCain, Kerkük Konusunda Bağdat'ı Uyardı: Silahlarımızı Kürtlere Karşı Kullanmayın

ABD'li Senatör McCain, Kerkük Konusunda Bağdat'ı Uyardı: Silahlarımızı Kürtlere Karşı Kullanmayın

12 ay önce

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Irak ordusunun ABD'nin verdiği silahlarla Kürt güçlerine karşı operasyon yapamayacağını, aksi halde bedelinin ağır olacağını söyledi.

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain, Kerkük'e giren Irak merkezi hükümetini daha ileriye gitmemesi yönünde sert bir üslupla uyardı. McCain, Irak'ın ABD'den aldığı silahları Kürt güçlerine karşı kullanamayacağını söyleyip, bunun olması halinde bedelinin ağır olacağını söyledi.

"ÇATIŞMA HABERLERİ KAYGI VERİCİ"

Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, Irak ordusuna, Kerkük yakınlarındaki peşmerge güçlerinin bulunduğu noktalara doğru ilerlemesini derhal durdurması çağrısında bulundu. McCain, yaptığı yazılı açıklamada, Kerkük'te, peşmerge ile Irak ordusu ve Şii milis grubu Haşdi Şabi arasındaki çatışma haberlerinden kaygı duyduğunu belirtti.


"SONUÇLARI AĞIR OLUR"

Özellikle İran ve İran destekli kuvvetlerin de saldırıda yer aldığı haberlerinden kaygılı olduğunu belirten McCain, şunları kaydetti:

Irak kuvvetleri, ilerlemelerini derhal durdurarak bu tehlikeli gerginliği düşürmek için acil adım atmalı. ABD, Irak hükümetine, dış tehditlerden korunmak üzere ekipman ve eğitim verdi, ABD'nin uzun süredir ortağı ve değerli bir müttefiki olan kendi bölgesel hükümetlerine karşı kullanması için değil. Dikkat edin, Amerikan ekipmanlarının suistimal edilmesinin çok ciddi sonuçları olacaktır.

ABD, Irak hükümetine silahı DEAŞ'a karşı mücadele ve dış tehditlere karşı savunma için verdi, ABD'nin eski ve değerli partneri olan bölgesel yönetimlerinden birinin birliklerine saldırmak için değil. Aksi takdirde, eğer Amerikan silahın yanlış kullanıldığını gözlemlemeye devam edersek ağır sonuçlar olur.

SİLAHLI HİZMETLER KOMİTESİ BAŞKANI

McCain, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne diyalog çağrısı yaparak, Irak'taki Kürt halkının Bağdat'tan daha geniş bir özerklik talebinin uygun zamanda ele alınması gerektiğini savundu. McCain, aynı zamanda, ABD'nin askeri malzeme ve silah satışlarında önemli rolü bulunan Senato Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı olarak da görev yapıyor.


Peşmerge Kerkük'ten Kaçtı, Alman Ordusu Desteği Anında Çekti
Kerkük'te Türkmenler, PKK'nın Astığı Öcalan Posterlerini Söktü
ABD Başkanı Trump, Kerkük Krizi Hakkında İlk Kez Konuştu: Taraf Tutmuyoruz
Kerkük Operasyonundan Sonra, İşgalci ABD'den Komik Açıklama: Irak'ın Bütünlüğünden Yanayız
ABD Öncülüğündeki Koalisyon Askerleri Kerkük Yakınlarına Konuşlandı
Irak Güçleri, Kerkük Valisinin Odasına Böyle Girdi!
Barzani Cezayı Kesti: Bazı Yetkililer Peşmergeye İhanet Etti
Irak Ordusu Kerkük'e Girdi, Kaleye Türkmen Bayrağı Çekildi
Kerkük Bir Günde Düştü! Kent Tamamen Bağdat'ın Kontrolünde
Kürtler Kerkük'ten Kaçan Peşmergeleri Durdurmak İçin Araçları Yaktı
Kerkük'ten Şok Kareler! PKK'lı Teröristler Hummer Ciplerle Tur Atıyor
Kerkük'ten Büyük Kaçış! Binlerce Kişi Akın Akın Süleymaniye ve Erbil'e Gidiyor
Kerkük'te Halk, Irak Ordusunu Sevinçle Karşıladı
Oğluna Okul Kıyafeti Alamayan 2 Çocuk Babası, İntihar Etti Açlıkla Boğuşan Ülkenin Başbakan Yardımcısı 16 Milyon Dolarla Gözaltına Alındı

Siirt Valisi, Havalimanı İşçilerinin Çalışmadığı Görünce Firma Yetkilisini Fırçaladı: Karşında Vali Var!