ABD'li Ünlü Oyun Yazarı Neil Simon Hayatını Kaybetti - Son Dakika
BBC

ABD'li Ünlü Oyun Yazarı Neil Simon Hayatını Kaybetti

26.08.2018 19:46
ABD'li Ünlü Oyun Yazarı Neil Simon Hayatını Kaybetti, System.String[]

Broadway'de çok sayıda oyunu sahnelenen, oyunlarının bir kısmı beyaz perdeye uyarlanan ünlü oyun yazarı ve senarist Neil Simon 91 yaşında hayatını kaybetti.

ABD'li ünlü oyun yazarı ve senarist Neil Simon 91 yaşında hayatını kaybetti.

Broadway'in en üretken ve en popüler oyun yazarlarından biri olan Simon, mizah, drama ve karakterlerin iç gözlemlerine odaklanan eserleriyle tanındı.

Simon, Oscar ve Tony'ye en çok aday gösterilen oyun yazarı, senarist oldu. Bazı tiyatro oyunları beyaz perdeye aktarıldı.

Simon'un en çok bilinen oyun ve senaryoları arasında, 1978'de Altın Küre ödülü alan The Goodbye Girl filmi, 1991'de Drama dalında Pulitzer ödülü alan 'Lost in Yonkers' (Müziksiz Evin Konukları) oyunu, 'The Odd Couple' (Tuhaf İkili), They're Playing Our Song (Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar), Rumors (Söylentiler), Jake's Women (Aklımdaki Kadınlar) bulunuyor.

Amerikalı senarist, komedi, duygusal ve melodramlardan oluşan 40'tan fazla oyun yazdı.

Neil Simon'un yazdığı oyunlar 1965 ile 1990ların ortasına kadar 9 binden fazla sahnelendi.

New York Üniversitesi ve Denver Üniversitesi'nde eğitim gören Simon'un ilk oyunu 1961 yılında sahnelendi. Charlie Chaplin hayranıydı

Broadway'de bir dönem dört oyunu aynı anda sahnelenen Simon için New York'taki eleştirmenler "yalnızca başarılı bir şov dünyası değil aynı zamanda bir kurum" ifadelerini kullanıyordu.

Kendi adına Broadway'de açılan bir tiyatro sahnesi de bulunan yazar, insan ilişkileri, güncel yaşam ve evlilik temalarını mizahla ele aldı.

New York'ta Büyük Buhran döneminde yaşayan Simon, ailesinin yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle mutsuz bir çocukluk geçirdi. Simon çocukluğunda tiyatro ve sinema salonlarına kaçıp Charlie Chaplin ve birçok komedyenin filmlerini izlerdi.

Life dergisine verdiği bir röportajda Simon, "Çocukken taşların tepesine tırmanır, Charlie Chaplin'in açık hava gösterimlerini izlerdim. Bir defasında öyle çok kahkaha attım ki düşüp başımı yardım. Doktora götürdüler, bir yandan başım kanıyordu bir yandan kahkaha atıyordum" dedi.

Simon komedi için de "Benim komedide başarıdan anladığım tüm seyircileri gülmekten yere düşürmek, ölesiye güldürmek" demişti.

ABD'li Ünlü Oyun Yazarı Neil Simon Hayatını Kaybetti

Son Dakika Dünya ABD'li Ünlü Oyun Yazarı Neil Simon Hayatını Kaybetti - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: İstanbul'da vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürdü, Ermeniler cepheyi bırakıp kaçtı! Önemli arazi ve tepeler işgalden kurtarıldı ABD Başkanı Trump canlı yayın tartışmasında duyurdu: Koronavirüs aşısı haftalar içinde elimizde olacak İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı Putin de Türkiye'nin kararlılığını anladı! Karabağ sözleri dengeleri değiştirecek cinsten Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağa saldıran kadın kameralara yakalandı