ABD'li vekil ile AFRICOM Komutanı arasında "ABD'nin eğittiği Afrikalı darbeciler" tartışması - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
ABD'li vekil ile AFRICOM Komutanı arasında "ABD'nin eğittiği Afrikalı darbeciler" tartışması

ABD'li vekil ile AFRICOM Komutanı arasında "ABD'nin eğittiği Afrikalı darbeciler" tartışması

23.03.2023 22:27

ABD Temsilciler Meclisi Florida Vekili Cumhuriyetçi Mat Gaetz, "ABD'nin eğittiği askerlerin, Afrika'da darbelere öncülük etmesini" eleştirerek, ABD'nin Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı ile tartışmaya girdi.

ABD Temsilciler Meclisi Florida Vekili Cumhuriyetçi Mat Gaetz, "ABD'nin eğittiği askerlerin, Afrika'da darbelere öncülük etmesini" eleştirerek, ABD'nin Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı ile tartışmaya girdi.

AFRICOM Komutanı Orgeneral Michael Langely, Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Michael Kurilla ve Savunma Bakanlığı Uluslararası Güvenlikten Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Celeste Wallander ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesindeki oturumda, soruları yanıtladı.

Oturumda, Florida Vekili Gaetz ile Langely arasında 5 Eylül 2021'deki Gine darbesinin elebaşı cuntacı Albay Mamady Doumbouya'nın ABD tarafından eğitildiği konusunda tartışma çıktı.

Gaetz, Langely'ye ABD'nin şimdiye dek Afrika ülkelerinden kaç askere eğitim verdiğini sorması üzerine Amerikalı Komutan, bu sayının 50 bine yakın olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Floridalı Vekil, bunlardan kaçının darbelere karıştığı sorusuna Langely, "Oldukça az, belki yüzde 1." yanıtını verdi.

Bunun üzerine Gaetz, "O zaman eğittiğimiz 500 asker, yani 50 binin yüzde biri, darbelere karışmış öyle mi?" sorusunu yöneltti ve Langely, elinde bu konuda net bir bilginin olmadığını ileri sürdü.

Gaetz, daha sonra ABD'nin Gine Büyükelçiliğinin önünde Gine darbesinin elebaşı cuntacı Albay Doumbouya'nın ABD askerleri ile çektirdiği fotoğrafı göstererek, söz konusu cuntacının da ABD tarafından eğitildiğini ve Langely'e bunun kendisini kaygılandırıp kaygılandırmadığını sordu.

ABD'li General'in, Uluslararası Eğitim Programı kapsamında eğitilen askerlere müfredatta yer alan, "temel değerlerin ders verildiğini" söylemesi üzerine Gaetz, "Albay Doumbouya ile aynı değerleri mi paylaşıyoruz? Bırakın şimdi bunları. Burkina Faso'da darbenin lideri ve bizim eğittiğimiz kişi ile aynı temel değerleri mi paylaşıyoruz?" diyerek tepki gösterdi.

Komutan'ın, "temel değer" vurgusunu yinelemesi üzerine bu sefer Florida Vekili, "Müfredatımızda darbeye liderlik etmek var mı?" sorusunu yöneltti.

Orgeneral Langely, sivil yönetime ve siyasete saygı göstermek gibi temel değerleri eğitim verdikleri askerlere öğrettiklerini ve büyük bir çoğunluğunun buna uyduğunu iddia etti.

Gaetz ise, "Size eğittiklerimizden kaçının darbelerde rol aldığını sorduğumda ilk başta kaç kişiyi eğittiğimizi bile bilemediniz ve 'yüzde 1' yanıtını verdiniz. Elinizde bu yüzde 1'in de kaynağı yoktu. Çünkü elinizde takip ettiğiniz bir veri yok." dedi.

Florida Vekili, Gine'de darbenin elebaşı albayın ABD tarafından eğitildiğinin kayıtlara geçilmesini isteyerek, "Aslında sorulması gereken soru şu; Afrika'da darbelere öncülük edenleri eğitmek için neden Amerikan halkının vergilerini kullanıyoruz?" ifadelerini kullandı.

General'in, "temel değerleri" ve eğitim müfredatını yeniden gündeme getirmesi üzerine Gaetz, "Temel değerlerimizin tutulmadığını anlamanız için kaç hükümetin daha bizim tarafımızdan eğitilen askerlerce devrilmesi gerekiyor?" diyerek karşılık verdi.

Suriye ile Afganistan'da DEAŞ ile mücadele çelişkisi

CENTCOM Komutanı Kurilla'ya ve Müsteşar Yardımcısı Wallander'a, "ABD'nin Suriye'de DEAŞ ile mücadele bahanesiyle asker bulundurup, DEAŞ'ın daha aktif olduğu Afganistan'da asker bulundurmamasındaki çelişki" soruldu.

Kurilla, Afganistan'da faaliyet gösteren DEAŞ-H terör örgütünün ABD veya Batı ülkelerinin yurt dışındaki tesis veya menfaatlerine saldırı düzenleme kabiliyetine 6 aydan az bir sürede kavuşabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

ABD'li General, DEAŞ'ın Suriye'de büyük ölçüde kontrol altında alındığını ancak Suriye'deki hapishanelerde ve kamplardaki örgüt mensuplarının halen tehdit teşkil ettiğini ileri sürdü.

Bu değerlendirme üzerine Florida Vekili Cumhuriyetçi Michael Waltz, Wallander'a "Politika olarak DEAŞ'ın peşine düşmek için Suriye'de asker bulundurmak kritikken bu neden Afganistan için geçerli değil." sorusunu yöneltti.

Wallander, Başkan Joe Biden'ın Afganistan'dan tamamen çekilme kararını kastederek, "Kongre üyesi, kararlar verildi." yanıtını vermekle yetindi.

Waltz, Kurilla'ya ise Eski CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie'nin Afganistan'daki Bagram Hava Üssü'nde az sayıda asker bırakılması gerektiğine yönelik görüşüne katılıp katılmadığını sordu.

Kurilla'nın "Bu konuda kararlar çoktan alındı." yanıtını vermesi üzerine Floridalı Kongre Üyesi, Bagram Hava Üssünün Çin sınırına çok yakın olduğunu ve Çin'in elinde ABD sınırına bu kadar yakın bir üs bulunması halinde Pekin yönetiminin bu üssü asla bırakıp gitmeyeceğini kaydetti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Ailesi kilisede ayindeyken 3 saat arabada bırakılan bebek öldü Ailesi kilisede ayindeyken 3 saat arabada bırakılan bebek öldü

Son Dakika Güncel ABD'li vekil ile AFRICOM Komutanı arasında 'ABD'nin eğittiği Afrikalı darbeciler' tartışması - Son Dakika


Advertisement