Son Dakika Haberleri: ABD'nin 238'inci Bağımsızlık Günü Adana'da Kutlandı

ABD'nin 238'inci Bağımsızlık Günü Adana'da Kutlandı

5 yıl önce

ABD'nin 238'inci Bağımsızlık Günü, Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie'nin de katılımıyla Adana'da kutlandı.

ABD'nin 238'inci Bağımsızlık Günü Adana'da Kutlandı, System.String[]
ABD'nin 238'inci Bağımsızlık Günü, Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi Marie'nin de katılımıyla Adana'da kutlandı. Ricciardone, "İnanıyorum ki işbirliğimiz ve müttefikliğimiz hiç bu kadar güçlü olmadı" dedi. ABD Adana Konsolosu John Espinoza ise, "Biz Türkiye ile dayanışma içinde duruyor ve Irak'ta acımasız radikaller tarafından tutulan Türk rehineleri eve getirmek için yardımlarımızı sunmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

HiltonSA Oteli'nde gerçekleştirilen kutlamaya Adana Valisi Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve çok sayıda davetli katıldı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, eşi Marie ile birlikte konukları kapıda karşıladı. ABD Bağımsızlık Günü nedeniyle ABD'li askerlerin bayrak seremonisi gerçekleştirdiği etkinlikte, ABD'li bir kadın İstiklal Marşı'nı Türkçe okudu. Kadın katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Etkinlikte konuklara ilk olarak ABD Adana Konsolosu John Espinoza seslendi. Türkçe konuşan Espiniza, son yıl içerisinde hem yurt içinde hem de yurt dışında tersliklerle ve meydan okumalarla karşılaştıklarını, fakat halen konumlarını koruduklarını söyledi. "İnsan hakları ve demokrasi lüks şeyler değil; dünya genelinde istikrar ve barışın temel ilkeleridir" diyen Espinoza, "Birçok vatandaşımız yurt içinde Amerikalıların yaşamlarını sürdürmeleri ve iyileştirmeleri için mücadele ediyor ve hükümetimiz de aynısını yurt dışında yapmaya kendini adamıştır. Her ne zaman ve her nerede gazeteciler, medya, sivil toplum veya başkaları baskıyla karşılaşırlarsa, biz onlar için mücadele edeceğiz. Özgürlük için bir umut feneri olarak kalmak Cumhuriyetimizin asla vazgeçemeyeceğimiz bir temel ilkesidir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de geçen yıl birçok cephede zorluklar yaşandığını ama bu zorluklar arasında umutların da bulunduğunu ifade eden Espinoza, şunları kaydetti:

"Biz Türkiye ile dayanışma içinde duruyor ve Irak'ta acımasız radikaller tarafından tutulan Türk rehineleri eve getirmek için yardımlarımızı sunmaya devam edeceğiz. Kalplerimiz ve düşüncelerimiz onların aileleri ve sevdikleri ile beraberdir. Savaş güneyde şiddetlenince, Türk halkı yaklaşık olarak Suriyeli 1 milyon misafiri ağırladı ve bu insanlara yardım etmek için kalplerini ve ceplerini açtı. Ramazan'a girerken Türk halkının hemen hemen her şeylerini kaybeden bu insanlara karşı çok etkileyici cömertliğine devam edeceğini biliyorum."

Adana Konsolosu Espinoza, Suriye ve Irak krizlerine barışçıl bir çözüm arayışında Türkiye'nin yanında durduklarını belirterek, "Biz Türkiye'nin güney sınırları üzerindeki semaları Patriot füzeleri ile burada Adana da dahil olmak üzere gözetlemeye devam edeceğiz. Her şeyin üstünde halklar olarak paylaştığımız değerlerden dolayı Türkiye ile uzun zamandır süren ortaklığımız güçlüdür ve ittifakımıza ve dostluğumuza bağlıyız. Türkiye'de ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplanma özgürlüğü ve yargısal ve idari işlemler gibi konularda kaygılarımızı ifade ettiğimiz zaman bunu bu büyük millete duyduğumuz büyük saygı ruhuyla ve demokratik bir Türkiye'nin güç ve nüfuzunun büyümesini görmenin güçlü arzusuyla yapıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de ilk görev yerinin Adana olduğunu hatırlatan Büyükelçi Ricciardone ise, Türkiye'de görev süresinin bittiğini anımsatarak, Adanalı dostlarına da veda ettiğini belirtti. Türk-ABD dostluğuna gönülden inandığına vurgu yapan Ricciadone, "Kariyerimin 3'te 1'i neredeyse Türkiye'de geçti. İnanıyorum ki işbirliğimiz ve müttefikliğimiz hiç bu kadar güçlü olmadı. Her ne kadar küresel barışı tehdit eden zor günlerden geçsek de, sizin dostluğunuz ticaretten ulusal güvenliğe tüm alanlardaki Türk-Amerikan dayanışmasına olan güven ve iyimserliğimi pekiştiriyor. Gelin dostluğumuzu ve ittifakımızı birlikte selamlayalım" şeklinde konuştu. - ADANATeslim Olan Kadın Terörist Kandil'de Yaşadığı Dehşeti Anlattı: 17 Kez Tecavüze Uğradım FETÖ'den Aranan Şüpheliyle Buluşan Doktor, Cebindeki 3 Bin Doları Dolabın Arkasına Attı

Erdoğan'dan "Trump'la Görüşecek misiniz?" Sorusuna Cevap