Son Dakika Haberleri: ABD'nin 35 Rus Diplomatın Ülkeyi Terk Etmesini İstemesi

ABD'nin 35 Rus Diplomatın Ülkeyi Terk Etmesini İstemesi

3 yıl önce

ABD'nin 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemesi İngiltere'nin 1971'de 105 Rus diplomatla ilgili kararını akıllara getirdi.

ABD'nin 35 Rus Diplomatın Ülkeyi Terk Etmesini İstemesi, System.String[]
ABD'nin 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemesi İngiltere'nin 1971'de 105 Rus diplomatla ilgili kararını akıllara getirdi.

ABD'nin Washington ve San Francisco'da görevli 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemesi, İngiliz basınında İngiltere'nin Soğuk Savaş döneminde aldığı benzer bir kararla karşılaştırıldı.

İngiltere 24 Eylül 1971'de casus oldukları gerekçesiyle 90 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini istemiş, o gün itibariyle ülke dışında bulunan 15 Rus diplomatın da ülkeye yeniden girişini yasaklamıştı.

İngiliz istihbarat tarihine "Ayak Operasyonu" adıyla geçen olayda Rus diplomatlar İngiltere'de sabotaj eylemlerinin planlanmasına karışmakla suçlanmıştı.

Operasyonla, İngiltere'de mevcut 550 Rus diplomatın beşte biri ülke dışına çıkarılmıştı.

Soğuk Savaş döneminde o güne kadar yaşanan en büyük çaplı "karşı casusluk" operasyonunda, Rus diplomatlara İngiltere'yi terk etmeleri için 2 hafta süre tanınmıştı.

Operasyon, İngiltere'ye sığınan binbaşı rütbesindeki bir KGB ajanının verdiği bilgilere dayanılarak gerçekleştirilmişti.

Ayak Operasyonundan sonra İngiltere'deki Rus diplomatların sayısına sınırlama getirilmişti.

Rusya da İngiltere'nin kararına 18 İngiliz diplomatı sınır dışı ederek karşılık vermişti.

Büyükelçilikten ilginç mesaj

ABD'nin 35 Rus diplomatı sınır dışı etmek kararına en ilginç tepkilerden biri Rusya'nın Londra Büyükeliliğinden geldi.

Elçiliğin sosyal medya hesabından dün akşam paylaşılan bir mesajla ABD Başkanı Barack Obama'nın Rus diplomatlarla ilgili kararı "Soğuk Savaş dejavusu" diye nitelendirildi.

Bir ördek fotoğrafının da yer aldığı mesajda ABD'de görevden ayrılmak üzere olan yönetimler için kullanılan "topal ördek" tabirine gönderme yapılırken, "ABD halkı dahil herkes bu bahtsız yönetimin sona erdiğini görmek istiyor." ifadelerine yer verildi.
Haber Yayın Tarihi : 30.12.2016 01:24 Kaynak: AAKılıçdaroğlu'na Yumruk Atan Saldırganın İlk Sözleri: Saldırmadım 97 İşçinin İşten Çıkarıldığı Belediyede, Engelli Kadrosundaki İşçi İntihara Kalkıştı Saynur Öztürk, Eşi Hasan Ali Kaldırım'ı Aldattı mı? Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı