ABD'yi Ian Kasırgası vurdu! Can kaybı 87'ye yükseldi - Son Dakika

ABD'yi Ian Kasırgası vurdu! Can kaybı 87'ye yükseldi

03.10.2022 08:53
ABD'yi Ian Kasırgası vurdu! Can kaybı 87'ye yükseldi

ABD'nin Florida eyaletini kategori 4 şiddetinde vuran Ian Kasırgası'nda ölenlerin sayısı 83'ü Florida'da ve 4'ü Kuzey Carolina'da olmak üzere 87'ye yükseldi.

ABD'nin güney kıyılarına, 28 Eylül'de kategori 4 şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül'de Güney Carolina eyaletini vurduktan sonra Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerini etkisi altına alan tropik yağmur fırtınasına dönüştü.
Florida'da ardında büyük yıkım bırakan Ian Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısı ise 83'e yükselirken 4 kişinin de Kuzey Carolina'da yaşamını yitirdiği bildirildi. Kasırganın neden olduğu yıkıntılar arasında arama kurtarma çalışmaları devam ederken ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

800 BİN EV VE İŞ YERİNDE ELEKTRİK YOK

Yüksekliği 12 metreye varan kasırga dalgaları Florida'nın batı kıyısının bazı kısımlarını sular altında bıraktı, evleri ve iş yerlerini tahrip etti, büyük hasara neden oldu. Florida'da nehir taşkınları ve yer yer sellerin devam etmesi bekleniyor. ABD'nin güney kıyılarında 800 bin ev ve iş yerinde elektriklerin kesik olduğu açıklandı.

TOPLAM HASAR 100 MİLYAR DOLARI BULABİLİR

Florida halkının pazar gününden itibaren enkaz ve çamuru temizlemek için evlerine dönmeye başladığı kaydedildi. Kasırganın sadece Florida eyaletinde neden olduğu hasarın 47 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. Bazı şirketlerin sigortalı hasarın 60 milyar dolara çıkabileceğini, toplam hasarın ise 100 milyar dolara ulaşabileceğini tahmin ettiği ifade ediliyor.

BAŞKAN BIDEN BÖLGEYE GİDİYOR

Diğer taraftan ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile pazartesi günü sel felaketine maruz kalan Porto Rico'yu, çarşamba günü ise Florida'yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Kaynak: AA
YORUMLAR (1)
  • Erkan Çaçen: Bu ülke yerle bir olsun öyle kepaze olsun ki parça parça olsun RABBIM üzerinden felaketi eksik etmesin ve başka ülkelere zarar verecek zamanı olmasın ülkesinde kimse ölmesin ama inşallah devlet olarak birsey kalmasın. Cevap Yaz 6 0 Yayından Kaldır
500
WASHİNGTON - ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill Biden, Noel etkinliğinde WASHİNGTON - ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill Biden, Noel etkinliğinde ABD Başkanı Biden'dan 'alışverişlerinizi küçük esnaftan yapın' çağrısı ABD Başkanı Biden'dan 'alışverişlerinizi küçük esnaftan yapın' çağrısı

Son Dakika Güncel ABD'yi Ian Kasırgası vurdu! Can kaybı 87'ye yükseldi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement