ABD'nin New Mexico eyaletinde toplu göçmen kuş ölümleri: 'Milyonlarca kuş ölmüş olabilir' - Son Dakika
BBC

ABD'nin New Mexico eyaletinde toplu göçmen kuş ölümleri: 'Milyonlarca kuş ölmüş olabilir'

ABD'nin güneybatısındaki New Mexico eyaletinde biyologlar, binlerce ötücü göçmen kuşun öldüğü uyarısında bulundu.

ABD'nin New Mexico eyaletinde toplu göçmen kuş ölümleri: 'Milyonlarca kuş ölmüş olabilir', System.String[]

ABD'nin güneybatısındaki New Mexico eyaletinde biyologlar, binlerce ötücü göçmen kuşun öldüğü uyarısında bulundu.

New Mexico Üniversitesi'nden Profesör Martha Desmond toplu kuş ölümlerinin nedeninin henüz bilinmediğini ancak kuşların California eyaletindeki orman yangınları ya da havaların aniden soğumasından ötürü ölmüş olabileceğini belirtti.

Eyaletteki biyologlar, daha geniş çaplı araştırma yürütebilmek adına, halktan gördükleri kuş ölümlerini bildirmelerini istedi.

Prof Desmond tespit edilemeyenlerle birlikte "milyonlarca" kuşun ölmüş olabileceğini söyledi.

Görgü tanıkları bülbül, kırlangıç ve mavi kuşların, ölmeden önce "garip davranışlar sergilediğini" aktardı.

Prof Desmond "Bu çok acı. Hayatımda hiç bu kadar korkunç bir şey görmemiştim. Orada ölü bir kuşu yerden alıp, ölümlerin boyutunu görmek korkunç" diye konuştu.

Bilim insanları Kuzey Amerika'daki kuş nüfusunun son yıllarda çok büyük oranda azaldığını kaydediyor.

Yeni sonuçlanan bir araştırma, Kuzey Amerika ve Kanada'daki kuş popülasyonunun son 50 yılda yüzde 30 azaldığını ve Amerika kıtasının kuzeyinde 1970'e kıyasla 3 milyar az kuş olduğu ortaya koymuştu.

Haber Yayın Tarihi: 16.09.2020 21:52

Son Dakika Dünya ABD'nin New Mexico eyaletinde toplu göçmen kuş ölümleri: 'Milyonlarca kuş ölmüş olabilir' - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İstanbul'da hissedilen bir deprem meydana geldi Sitede oturan kadın, aracının yerine park eden sürücü tarafından dövüldü Eski gelin adayı Ayça Ekin Beğen, değişimiyle yıllar sonra gündem oldu Yorumcu Cem Dizdar, Aboubakar'ın Beşiktaş'a transferini eleştirdi: Üstümü başımı parçalayacağım artık Fatih Portakal, Tekalif-i Milliye tweeti yüzünden 3 yıl hapis istemiyle yargılanmaya başlandı Kim Milyoner Olmak İster'de Cem Yılmaz sürprizi! Joker olarak yarışmaya katılıyor Apartman görevlisi ve eşi koronavirüse yakalandı, 500 kişi karantinaya alındı Avrasya Tüneli'ne trafik sıkışıklığını yüzde 90 azaltabilen sistem kuruldu