Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu - Son Dakika
BBC

Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu

04.11.2020 17:07

ABD'de oy verme işlemleri tamamlandı ve sayıma geçildi. Milyonlarca oy sayılmayı beklerken, Donald Trump herhangi bir kanıt göstermeden hile yapıldığını öne sürerek seçimi kazandığını söyledi. Bu sözler seçimlerden önce sıkça dile getirilen "Trump koltuğunu bırakmamak için seçime hile karıştığını söyleyecek" senaryosunu akıllara getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump haftalardır, başkanlık seçimleri başa baş geçerse, Demokratları seçim hilesiyle ve zaferini elinden çalmakla suçlayacağının işaretlerini veriyordu. Donald Trump, Çarşamba gününün ilk saatlerinde tam da bunu yaptı ve milyonlarca oy hala sayılmayı beklerken, erkenden zaferini ilan etti.

TRUMP "HİLE" YAPILDIĞINI ÖNE SÜRDÜ

Trump "Bu seçimi kazanmayı bekliyorduk. Açıkçası, bu seçimi kazandık" iddiasında bulundu. Ayrıca herhangi bir kanıt sunmadan, seçimde "hile" yapıldığını da ileri sürdü: "Bu ülkemize yapılmış büyük bir hile. Hukukun düzgün bir şekilde kullanılmasını istiyoruz. Dolayısıyla Yüksek Mahkeme'ye gideceğiz. Tüm oy verme işlemlerinin durmasını istiyoruz" dedi.

TRUMP'IN YAKINLARI BİLE BU İDDİAYA TEPKİ GÖSTERDİ

Demokratlar ve hatta başkanın bazı destekçileri hızla tepki gösterdi. Trump'ın rakibi ve Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden "her bir pusula sayılana kadar" seçimin bitmediğini söyledi ve "Kazanma yolundayız" diye konuştu.

Biden'ın kampanya menajeri Jen O'Malley Dillen, Trump'ın açıklamasını "ölçüsüz, benzersiz ve yanlış" diye tanımladı. Dillon "Ölçüsüz, çünkü apaçık bir Amerikan vatandaşlarının demokratik haklarını ellerinden alma girişimi. Görülmemiş, çünkü tarihimizin hiçbir döneminde bir ABD başkanı, ulusal bir seçimde Amerikalıların kendilerini ifade etme hakkını ellerinden almaya çalışmadı" diye konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi'ne yeniden seçilen Demokrat Parti'den Alexandria Ocasio-Cortez de Trump'ın iddiasını "gayrımeşru, tehlikeli ve otoriter" diye niteledi ve Twitter hesabından "Oyları sayın, kurallara saygılı olun" dedi.

"HİLE KELİMESİNİN KULLANIMI YANLIŞTI"

Hatta eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum gibi Cumhuriyetçi Partililer bile kaygılarını dile getirdi. Santorum CNN yayında Trump'ın açıklamalarının kendisini "çok kaygılandırdığını" söyledi ve "Hile kelimesinin kullanımı bence yanlıştı" dedi.

Trump karşıtı muhafazakar yorumcu Ben Shapiro da Trump'ın sözlerini "çok sorumsuzca" diye tanımladı.

Trump'ın konuşmasının ardından, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, başkanın sözlerini yumuşatmaya çalıştı. Pence zafer ilan etmeyi reddederken, yasal kullanılan tüm oyların sayılacağını vurguladı.

"TRUMP, AMERİKAN DEMOKRASİSİNE HASAR VERDİ"

Ancak BBC Kuzey Amerika Muhabiri Anthony Zurcher'a göre, Trump Amerikan demokrasisine hasar verdi bile. Zurcher "Trump, sonunda kazansa da kaybetse de, tam da Amerikan demokrasisinin mekanizmasını tartışmaya açarak bu seçime gölge düşürdü" diyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle, bugüne dek görülmemiş sayıda Amerikalı seçmen postayla ya da erken oy kullandı. Bu oyların sayımı için de daha uzun süre gerekiyor. Bazı eyaletlerde, nihai sonucun ilan edilmesi günler sürebillir.

Anthony Zurcher, "ABD seçimleri, birçok Amerikalı'nın korktuğu, ABD Başkanı'nın Beyaz Saray'ın içinden oy sayımının altını oyduğu bir aşamaya girdi" diyor.

Trump seçimi kaybederse, yenilgiyi kabul edeceğini söylemeyi reddetmişti.

Bu nedenle, son birkaç haftada Beyaz Saray'a barikat kuran bir ABD başkanını silahlı kuvvetlerin mi, gizli servisin mi, yoksa polisin mi çıkartacağı gibi, şimdiye dek duyulmamış bir tartışma gündeme gelmişti.

Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu

SONUÇ FOTOFİNİŞE KALDI

Seçim yarışı son birkaç eyalette düğümlenmiş halde: Arizona, Wisconsin, Michigan, Pennsylvania ve Georgia.

Sonuçlara herhangi bir itirazın önce eyalet mahkemelerine yapılması gerekiyor, sonra konu Yüksek Mahkeme'nin önüne gelebiliyor. Bu durum da 2020 ABD başkanlık seçimi sonucunun belli olmasının günler alabilmesi anlamına geliyor.

Bu arada belirsizlikle birlikte, protestolar ve çatışmalarla istikrarsızlığın gelebileceğinden korkuluyor.

Seçim günü yaklaşırken bile, ülkenin çeşitli yerlerinde atışmalar ve gergin anlar yaşanmıştı. Buna Beyaz Saray'ın önü de dahil.

Zurcher, "Bir zamanlar kabus senaryosu olarak görülen durum yaşanıyor. Biden zafer yolunda olduğunu söylüyor, Trump ise sahtecilik ve seçim hilesi gibi temelsiz suçlamalar yöneltiyor" diyor ve ekliyor:

"Bu tam anlamıyla, kaybeden tarafın kızgın ve aldatılmış hissedeceği sorunlar ve uzun sürecek hukuk mücadelesinin formülü."

Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu
Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu
Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu
Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu

Son Dakika Dünya Oy sayımı süren ABD seçimlerinde kabus senaryosu gerçek oldu - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR (2)
  • Atalay : Gercektende öyle seyler oluyorki esi benzeriyok,bir anda 400000 bin oy trump aleyhine yok oluyor buharlasiyor,pentagon devrede,isi saglama aliyorlar cok profesyonelce hirsizlik yapiliyor abd secimlerinde.Bu secimin galibi acik ara trump,ama buharlasan oylarin sebebi postayla gelen oylarin bir sekilde ucucu boyayla isimlerin degistirilmis olmasi. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Maradona ile ilgili skandallar bitmek bilmiyor! Sahte imza iddiası doğrulandı Türkiye'yi ağlatan videosu kurgu çıkan YouTuber Fariz hakkında gözaltı kararı verildi YSK, toplam 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi! DEVA ve Gelecek partisi listede yer almadı Kılıçdaroğlu, İnce'nin kuracağı partiye katılacağı iddia edilen 3 vekil ile görüştü Hastane korkusundan dolayı kayıplara karışan adam aç susuz halde dağ başında bulundu Selin Ciğerci, reklam yapıp takipçilerini kandırınca sosyal medyada tepki çekti Saadet Partisi'nde ittifak çatlağı! Erdoğan'la görüşen Asiltürk'ün açıklaması kriz çıkardı Oyuncu Asia Argento, yönetmen Rob Cohen'in kendisine tecavüz ettiğini itiraf etti