ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı - Son Dakika

ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı

30.11.2020 17:58

ABD'de 3 Kasım'da yapılan Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre kazanan Demokratların adayı Joe Biden, İç Güvenlik Bakanı Adayı olarak Silivrili Alejandro Nicholas Mayorkas'ı seçti.

Amerika'nın sıradaki Başkanı Joe Biden ilklerle dolu bir kabineyle Beyaz Saray'a gelmeye hazırlanıyor. Trump döneminde göç karşıtı tavırlarla adını duyuran İç Güvenlik Bakanlığı Biden Başkanlığı döneminde ailesi Osmanlı'dan gelen bir Bakan tarafından yönetilecek. Böylece Alejandro Nicholas Mayorkas İç Güvenlik Bakanlığı yapan ilk Hispanik ve Seferad Yahudi olacak.

BABA TARAFI 500 YIL BOYUNCA SİLİVRİ'DE YAŞADI

Göçmen bir aileden gelen Mayorkas'ın baba tarafının 500 yıl boyunca Silivri dolaylarından yaşadığı belirtiliyor. Annesi ise Yahudi soykırımdan kaçan Romanya kökenli bir Aşkenazi. 20. yüzyılın başlarında Küba'ya göçen aile 1959'da Mayorkas'ın dünyaya gelmesiyle Amerika'ya taşındı.

Mayorkas'ı çocukluğu Miami'de Türkiye ve Küba asıllı bir Seferad camiasında geçtiği biliniyor. Prestijli California Üniversitesi'ni bitiren Mayorkas, 1998 yılında California bölgesinde savcılık görevine geldi.

ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı
Alejandro Nicholas Mayorkas

KARİYERİ OBAMA DÖNEMİNDE ZİRVE YAPTI

Mayorkas'ın kariyeri Obama döneminde zirve yaptı. Bu yıllarda İç Güvenlik Bakanlık Yardımcılığı yapan Mayorkas şimdi ise yıllarca çalıştığı bakanlığı yönetmeye hazırlanıyor.

Irkçılık ve Yahudi karşıtlığının hızla arttığı Amerika'da Mayorkas'ın bu konuma gelmesi çok önemli. Zira bu durum Biden hükümetinin azınlıklar konusunda yeni bir sayfa açmaya hazırlandığının göstergesi olarak kabul ediliyor.

ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı

Son Dakika Dünya ABD tarihinde bir ilk! Joe Biden'ın kabinesindeki isim Silivrili çıktı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (4)
  • salakız: 2021 yılında Biden ASLEN DİYARBAKIRLIIDIR YOK MARDİNDEN DİYARBAKIRA GİTMİSTİR DEMEZSE BU BASIN AHA buraya yazıyorum Cevap Yaz 8 0 Yayından Kaldır
  • HÜCUM: DÜNYANIN YARISINDAN FAZLASI TÜRK KANI TAŞIMAKTADIR BUNU BİLMEYENMİ VAR ONLARI KURTARMAMIZ LAZIM ÖZELLİKLE ABD RUSYA İNGİLTERE ÇİN HİNDİSTAN VE FRANSA TÜRK HALKLARI BİZİ BEKLİYORLAR Cevap Yaz 14 31 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Meteoroloji ve AKOM'dan art arda kar yağışı uyarıları! Sıcaklık 10 dereceye kadar düşecek Silici Operasyonu'nun detayları ortaya çıktı: Yolsuzluk yapılan akaryakıt miktarı 250 olimpik havuzu dolduracak büyüklükte Survivor 2021'e 4 yeni yarışmacı geliyor! Sergen'in parkur hızı Acun Ilıcalı'nın ağzını açık bıraktı 707 bin sağlık çalışanı aşılandı! Hafta içi engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında aşılama yapılacak Fenerbahçe'nin anlaşmaya vardığı Mesut Özil, İstanbul'a geldi Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor