Son Dakika Haberleri: ABD-Türkiye anlaşması doları 5,77 seviyesine çekti

ABD-Türkiye anlaşması doları 5,77 seviyesine çekti

30 gün önce

ABD ile Türkiye arasında Barış Pınarı Harekatı nedeniyle varılan 13 maddelik anlaşma sonrası dolar kuru 5,77 seviyesine geriledi.

ABD ve Türkiye heyetlerinin yaptığı görüşme sonrasında harekatın durdurulması kararı ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağına yönelik açıklamalar sonrası dolar düşüşe geçti. Dün saat 20.00 civarında 5,91 seviyesinde bulunan kur, açıklamalar sonrası 5,82'ye kadar geriledi. Dolar yeni güne ise 5,77 seviyesinden başladı.

Dün güne 5,89 seviyesinden başlayan ve gün içerisinde 5,88-5,90 bandından hareket eden dolar günü 5,86'dan tamamlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki heyet ile ABD'li heyetin görüşmesinin ardından saat 20.00 civarında dolar 5,91 seviyesine kadar yükseldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in ABD ve Türkiye'nin Suriye'de ateşkes için anlaştığını söylemesi ve Türkiye'ye yaptırım uygulanmayacağını açıklamasıyla doların ateşi söndü ve 5,82 seviyesine kadar gerilemesinin ardından yeni güne de düşüşle başladı.

"ABD, YPG'NİN GÜVENLİ BÖLGEDEN ÇIKMASINI SAĞLAYACAK"

Görüşme sonrasında Pence, "Türkiye ve ABD Suriye'de ateşkes için anlaşmıştır. Türkiye Barış Pınarı Harekatı'na ara verecektir. Harekata 120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacaktır. Ve ardından operasyon duracak. Güvenli bölge sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesi için adımlar atılması konusunda anlaşılmıştır." açıklamasında bulundu.

"HAREKATA ARA VERECEĞİZ"

Türkiye adına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "İstediklerimizi aldık.Böylelikle ABD tarafı harekatımızın meşrutiyetini kabul etmiş oldu. YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık. PKK/YPG'nin 120 saat içinde çıkması için Barış Pınarı Harekatı'na ara vereceğiz, bu bir ateşkes değildir. Ateşkes iki meşru taraf arasında yapılır. YPG'nin güvenli bölgeden çıkması için harekata ara veriyoruz. Ancak terör unsurlarının çıkmasından sonra operasyonu durdurmamız söz konusu olacaktır." şeklinde konuştu.

ABD-Türkiye anlaşması doları 5,77 seviyesine çekti
ABD ve Türkiye'nin Suriye konusunda anlaşmasıyla dolarda sert düşüş yaşandı

Haber Yayın Tarihi: 18.10.2019 09:28 Süreli sözleşmeyle çalışan personelin tam zamanlı çalışması sağlanacak
Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir Çocuklarının gözü önünde uzman çavuş ve eşi öldürüldü