ABD, Türkiye'yi resmen F-35 programından çıkardı - Son Dakika

ABD, Türkiye'yi resmen F-35 programından çıkardı

21.04.2021 20:11

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye'nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara'ya bildirimde bulundu. Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması nedeniyle ABD yaptırım kararı almıştı.

ABD, Türkiye'yi F-35 programından resmi olarak çıkardığına dair Ankara'ya bildirimde bulundu. Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan ABD'li savunma yetkilisi, bildirimin nasıl gerçekleştirildiğine dair detay vermedi.

KALAN 8 ORTAKLA DEVAM EDİLECEK

Yetkili, bildirimde, 2006'da katılımcıların imzasına açılan ve Türkiye'nin 26 Ocak 2007'de imzaladığı Ortak Mutabakat Zabtı'nın feshedilmiş olduğunun ve yeni mutabakat metnine Türkiye'nin dahil edilmediğinin belirtildiğini kaydetti.
Yetkili, 2006 tarihli mutabakatın geride kalan 8 ortakla güncellendiğini ve programa yeni herhangi ortak katılımcının eklenmediğini söyledi.

TÜRKİYE ÜRETİCİ ORTAK OLARAK KATILMIŞTI

Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı'na (JSF) Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı. Programın katılımcıları Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Avustralya, Danimarka, Kanada ve Norveç'ten oluşuyordu.

S-400 KRİZİNDEN SONRA UÇAKLAR TESLİM EDİLMEDİ

Türkiye ilk etapta 100 adet F-35A uçağı almayı taahhüt etmişti. 2018'de 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye'ye verilmiş ancak uçaklar ABD'de, Türk pilotların da katıldığı eğitim programlarına tabi tutulmuştu. Daha sonra ise 2 F-35 uçağının daha mülkiyeti verilmişti. Ancak Türkiye ile ABD arasında S-400 krizi çıktığından bu 6 uçak Türkiye'ye transfer edilmemiş ve 2020 Savunma Bütçesi kapsamında bunların ABD Hava Kuvvetleri için alınması kararlaştırılmıştı.

Türkiye ayrıca uçak için 1005 parça üretiyordu. Türk firmalarının da bu üretime katılımı büyük oranda askıya alınmıştı. ABD'nin Aralık 2020 itibarıyla da 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulduğu ortaya çıkmıştı.

ABD, Türkiye'yi resmen F-35 programından çıkardı

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ABD, Türkiye'yi resmen F-35 programından çıkardı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (99)
  • Bijisavar: Bu kadar çatışma içinde olduğumuz bir ülkeden silah almak temelinde yanlış tabi birde Amerika terörist devletlerinin de bilmesi gereken şu idir biz onların kurduğu yada işgalden kurtardığı ülke değiliz 1919 da Yunan ordusunu İzmir'e çıkaran Amerikan gemileri idi biz balık hafızalı değiliz Sovyet yardımı aldıktan sonra prusya askeri eğitimi almış türk subaylarının liderlik ettiği ordu amerikan destekli parazit Yunanları denize döktüğünü hepimiz gayet iyi biliyoruz Stalin manyağının yayılmacı politikası gereği natoya girdik yani onlara hayran olduğumuz için değil gerçek dünya mecburiyetleri f35 olmaz başka uçak olur türk ordusu uçaksız kalmaz en basiti Ruslar ellerini ovuşturmaya başladılar bile su57 için potansiyel müşteri diye şimdiden pazarlama stratejisi oluşturuyordurlar Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Sadece gerçekler : Cehalette Nirvanaya varmış bir kesim kendini yine göstermiş f35 ler verilmeyince :)) olduğun belli yarın Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ajan: Arkadaşlar F35 ler S400 sistemleri tarafından tespit edilebilmekte ve F35 lerin görünmezlik imajını çöpe atmaktadır. Bu durumun açığa çıkmaması için ABD S400 ve F35 leri biraraya gelmesini istemez. ABD , F35 leri ancak S400 sistemi olmayan müttefiklerine iteleyebilir. Aksi halde milyarlarca dolarlık yatırım çöp olur ve bu uçakların F 16 dan pek bi farkı kalmaz ve piyasası tepetaklak olur. Nokta. Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete çağrı: Esnaf zorda, bayram öncesi iki gün kontrollü açalım Kılıçdaroğlu'ndan hükümete çağrı: Esnaf zorda, bayram öncesi iki gün kontrollü açalım Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail çağrısı: BM girişimlerini derhal başlat Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisi! Kuveyt Emiri ve Ürdün Kralı ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kudüs diplomasisi! Kuveyt Emiri ve Ürdün Kralı ile görüştü Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu Papağana işkence videosuyla tepki çeken MasterChef Murat, yeni imajıyla gündem oldu Burak Yılmaz'ın Lyon'a frikiği Nisan ayının en güzel golü seçildi Burak Yılmaz'ın Lyon'a frikiği Nisan ayının en güzel golü seçildi Sedat Peker'in 'Kemiklerini kırdırdım' dediği Feyzi İşbaşaran'dan yeni yanıt: Adamın, 4 saat tutulduğu odada altına işedi Sedat Peker'in 'Kemiklerini kırdırdım' dediği Feyzi İşbaşaran'dan yeni yanıt: Adamın, 4 saat tutulduğu odada altına işedi Boş arsaya terkedilen 4 günlük bebek, hastanede yaşamını yitirdi Boş arsaya terkedilen 4 günlük bebek, hastanede yaşamını yitirdi Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı Cami hoparlöründen beddua gibi kaside! Soruşturma başlatıldı
Advertisement