Son Dakika Haberleri: ABD'den Pakistan'a: Aramızda Güven Sorunu Var!

ABD'den Pakistan'a: Aramızda Güven Sorunu Var!

3 ay önce

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD ve Pakistan arasında son yıllarda güven sorunu oluştuğunu belirterek, "Terör örgütleri ABD askerlerine yapacakları saldırıları Pakistan'da planlıyorlar." dedi.

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, Başkan  Donald Trump'ın  ABD'nin yeni  Afganistan stratejisini açıklamasının ardından  Washington'da basın toplantısı düzenledi.

"AFGANİSTAN KONUSUNDA DAHA FAZLA SORUMLULUK ALMALI"

Rex Tillerson, buradaki konuşmasında,  Afganistan konusunda  Pakistan'ın daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi ve  ABD ile  Pakistan arasındaki ilişkilerin tarihsel önemine işaret etti.

"ARAMIZDA GÜVEN SORUNU VAR"

Son yıllarda İslamabad ile  Washington arasında güven sorunu yaşandığını dile getiren Tillerson, "İki ülke arasında güven sorunu var. Çünkü terör örgütleri  Pakistan'ı güvenli bölge haline getirerek,  ABD askerlerine ve görevlilerine yapacakları saldırıları burada planlıyor. Aynı zamanda  Afganistan'daki barışa mani oluyor." dedi.

"PAKİSTAN'IN TERÖRLE MÜCADELESİNE DESTEĞE HAZIRIZ"

Pakistan'ın farklı bir yaklaşım sergilemesi gerektiğini belirten Tillerson, "Biz terörist gruplardan korunmaları için kendileriyle çalışmaya hazırız. Kendilerine olan desteğimize şart koşacağız ve kendileriyle olan ilişkimiz bu bölgeden gelecek sonuçlara bağlı olacak." ifadesini kullandı.

"SAVAŞ AFGAN ORDUSUYLA YAPILACAK"

Tillerson,  ABD'nin  Afganistan'da uygulayacağı yeni stratejiyi,  ABD'nin  Suriye ve  Irak'ta DEAŞ'a karşı verdiği mücadeleyi örneklendirerek anlattı.

"DEAŞ'A KARŞI MÜCADELEMİZ BAŞARILI"

ABD'nin DEAŞ'a karşı yürüttüğü mücadeleyi "başarılı bir kampanya" olarak nitelendiren Tillerson, benzeri bir taktiği  Afganistan'da uygulayacaklarını söyledi.

"IRAK VE SURİYE'DEN DERS ÇIKARDIK"

Tillerson,  Irak ve  Suriye'den "çok fazla ders" çıkardıklarını ve bu tecrübeleri  Afganistan'a aktaracaklarını belirterek, "Bazı Afgan güçlerine yeni bir eğitim vermek bizim ordumuz için biraz zaman alacak. Savaş Afgan güçleriyle, yani ordusu ve güvenlik güçleriyle yapılacak fakat son bir, 1,5 sene içinde gördüğümüz cephelerin kaybedilmesi durumunu daha istikrarlı bir yola sokabiliriz ve Afgan güçleri adına sahada galibiyet görmeye başlayacağımızı umut ediyorum." dedi.

"HİNDİSTAN ÇOK ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİKİMİZ"

Tillerson,  ABD'nin yeni  Afganistan stratejisinde  Hindistan'a önemli bir rol düştüğünü de dile getirerek, "Hindistan,  ABD'nin çok önemli bir bölgesel müttefiki oluyor ve başta  Afganistan ekonomisi olmak üzere Afgan hükümetine çok önemli destek verdiler. Gelişimlerine yardım ettiler. Ekonomik destek oldular." diye konuştu.

"AFGANİSTAN İÇİN HİNDİSTAN'DA TOPLANTI YAPILACAK"

Afganistan'ı istikrarlı bir ülke haline getirmek için ekonomisinin düzelmesinin önemine vurgu yapan Tillerson,  Hindistan'da gelecek hafta bu konuda bir toplantı yapılacağını, bu toplantının  Afganistan adına önemli olduğunu söyledi.

"RUSYA'NIN TALİBAN'A SİLAH VERMESİ ULUSLARARASI NORMLARA AYKIRI"

Rex Tillerson, bir soru üzerine,  Rusya'nın Taliban'a silah vermesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Rusya'nın Taliban'a silah vermesinin uluslararası normlara ve  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğunu belirten Tillerson, bu hususu  Rusya'nın dikkatine sunduklarını aktardı.

Tillerson, ayrıca  Afganistan'a silah verilecekse bunun Afgan hükümeti üzerinden yapılması gerektiğini kaydetti.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Robotuyla Haftada 4 Defa Cinsel İlişkiye Giriyor, Eşi Durumdan Şikayetçi Değil Sevgilisini Bıçaklayıp Çıplak Halde Cama Çıkan Genç Kız: Bana Tecavüz Etti
Buraya Girerken Tüm Kıyafetlerinizi Vestiyere Bırakıyorsunuz! İlk Nudist Restoran Açıldı