Son Dakika Haberleri: ABD'den İran Yaptırımında Türkiye'ye 'İmtiyaz' Sinyali: İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz

ABD'den İran Yaptırımında Türkiye'ye 'İmtiyaz' Sinyali: İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz

4 ay önce

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Hook, ülkesinin Tahran'a yönelik kasımda başlatacağı ambargoya Türkiye'nin katılmak istememesi konusundaki sorulara, "Müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz." diye cevap verdi.

Ankara, ABD'nin 5 Kasım'da İran'a yönelik enerji sektörünü de kapsayacak ikinci aşama yaptırımlara katılmayacağını ilan etmişti. Amerikalı pastör Andrew Craig Brunson'ın serbest bırakılmasıyla yumuşayan ABD-Türkiye ilişkilerinin bir sonraki sınavının da İran yaptırımları olması bekleniyor. ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, ülkesinin Tahran'a yönelik kasımda başlatacağı ambargoya Türkiye'nin katılmak istememesi konusundaki sorular üzerine, "Müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNDE OLUMLU HAVA

Pastörün serbest bırakılmasının ardından ABD Başkanı Donald, Trump'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşşekür edip Türkiye'yle ilişkilerin ''Harika'' olacağını söylemesi, dün de artık Türkiye'ye yönelik çok iyi bir duygu beslediğini söylemesi Ankara- Washington hattında ılımlı bir hava estirmeye başladı.

Brunson

''MÜTTEFİKLERİMİZİN İHTİYAÇLARINI DİKKATE ALIYORUZ''

DW Türkçe'de yer alan habere göre; ABD'nin müttefiklerinden İran yaptırımlarına destek beklediğini belirten Hook, bu konuda görüşmeleri sürdürdüklerini vurguladı.

"Türkiye İran yaptırımlarının uygulanmasına katılırsa, uğrayabileceği ekonomik zararlar konusunda ABD yardımcı olmaya hazır mı?" sorusu üzerine Hook, bazı ülkelerin temsilcilerinin İran yaptırımları konusundaki kaygılarını, özgün koşullarını görüşmek üzere ABD'yi ziyaret ettiklerini, temaslar gerçekleştirdiklerini söyledi: "Mahrem oldukları için bu müzakerelerin doğası hakkında yorum yapmıyorum. Ama İran ile ekonomik ilişkileri olan ülkeler var, konuşmak istiyorlar, biz de konuşuyoruz. Ulusal güvenlik hedeflerimizde, dünya genelinde müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz."

ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan

''HEDEFİMİZ İRAN'DAN PETROL ALAMINI SIFIRLAMAK''

Şimdiden 100'den fazla yabancı şirketin İran'dan çıkma kararı almasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Hook, İran'ın gelirlerini yüzde 80 oranında petrolden elde ettiğini, bu nedenle özellikle bu alana yoğunlaşacaklarını kaydetti.

"Hedefimiz İran'dan petrol alan ülkelerin bunu en kısa zamanda tamamıyla sıfırlamasını sağlamak" diyen ABD'nin İran özel temsilcisi, bunu yaparken petrol üreticisi ülkelerle de yakın temas içinde olduklarını, enerji pazarında istikrarın korunmasına da önem verdiklerini kaydetti.

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook

ABD-İRAN-AVRUPA İLİŞKİSİ

ABD'nin İran yaptırımları konusunda İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupalı müttefikleriyle görüş ayrılıklarını dönemsel yaşanan taktiksel görüş ayrılıkları olarak niteleyen Hook, "Avrupalı bakanlar ve yetkililerle konuştuğumda İran'a ilişkin kilit mevzularda aynı tehdit algılamalarına sahip olduğumuzu görüyorum" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan RuhaniZengin Olma Hayali Kuran Defineciler, Kendilerini Patlattı İcra Yoluyla Babasına Götürülmek İstenen Çocuk, İntihara Kalkıştı

Cumhur İttifakı'nın Çeşme Adayı, Ailevi Sebeplerden Dolayı Adaylıktan Çekildi