Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu - Son Dakika

Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu

28.03.2015 10:19
Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu, System.String[]

Aliağa Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü birbirinden ünlü oyuncuların sahne aldığı Abim Geldi adlı oyunu ile kutladı.

Aliağa Belediyesi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nü birbirinden ünlü oyuncuların sahne aldığı Abim Geldi adlı oyunu ile kutladı.

Aliağa Belediyesi, kültür sanat faaliyetleri kapsamında, yönetmenliğini Bora Severcan'nın yaptığı kadrosunda Bekir Aksoy, Melda Gür, Volkan Severcan, Pelin Akil, Yeliz Şar, Seyhan Şaşko gibi sevilen ünlü oyuncuların yer aldığı Abim Geldi adlı iki perdelik komedi oyununu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nün de Aliağalı tiyatroseverlerle buluşturdu.

Aliağa Tüpraş Halk Eğitim Merkezinde sahnelenen oyun öncesinde, dünyanın her yerinde uygulanan gelenek değişmedi. Dünya genelinde 27 Mart tarihinde sergilenen tüm tiyatro oyunlarında olduğu gibi Aliağa'da sahneye konulan Abim Geldi oyunu öncesinde de uluslararası 2015 dünya tiyatro bildirisi okundu.

Ünlü oyuncu Volkan Severcan tarafından okunan bildiride, tiyatronun insan yaşamındaki önemine vurgu yapıldı. Dünya tiyatro bildirisini her yıl farklı bir ülkeden farklı bir sanatçının hazırladığını belirten Severcan, bu yıl ki bildiriyi Polonyalı yönetmen Krzysztof Warlikowski'nin kaleme aldığını belirterek "Tiyatronun gerçek ustalarını bulmanın en kolay yolu onları sahnenin çok uzaklarında aramaktır. Genelde öyleleri tiyatronun gelenek kalıbı sürdüren ve klişe kopyalayan bir makine gibi kullanılmasıyla ilgilenmezler hiç. Onlar atan nabzın peşindedirler; gösteri salonlarının ve şu ya da bu dünyayı kopyalama derdindeki insan yığınlarının açığından geçmeye yatkın canlı akımları ararlar. Biz seyircilerle tartışmaya ve yüzeyin altında kabaran duygulara odaklanmış dünyalar oluşturacak yerde, mevcudu kopyalama yoluna gidiyoruz. Oysa gizli coşkuları tiyatro kadar başarıyla dışa vuran başka bir şey yoktur" dedi.

TİYATROSEVERLER KEYİFLİ BİR GECE YAŞADI

27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde sahneye konulması nedeniyle ayrı bir anlam kazanan Abim Geldi adlı oyun, Aliağa'da büyük ilgi gördü. Salonda yer bulamayan seyircilerin bir kısmı oyunu ayakta takip etti. Salonu dolduran tiyatroseverlere keyifli bir gece yaşatan oyunun her dakikası kahkahayla izlendi. Usta oyuncuların mükemmel sahne performansı ise oyunun sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı. Oyunun bitiminde sahneye çıkan Aliağa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmedali Özkurt, oyuncuları kutlayarak çiçek takdim etti. Seyirciyi, 1970'lerde ünlü sanatçı Füsun Önal'ın seslendirdiği 'Ah nerede vah nerede' şarkısı eşliğinde selamlayan oyuncular, kendilerine takdim edilen çiçekleri de "Bu çiçekleri bizlerden çok sizler hak ediyorsunuz" diyerek sahneden seyircilere fırlattı.

1970'lerde İstanbul'un Cihangir semtinde yaşayan Tansu isimli yakışıklı bir adamın çapkınlık hikayesini konu alan oyunun başrol oyuncusu Bekir Aksoy, oyun sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bilindiği üzere 'Abim Geldi' oyununun dünya prömiyerini Aliağa'da gerçekleştirmiştik. Oyunun provalarını da Aliağa'da, Aliağa Belediyesi'nin destekleriyle yapmıştık. Bu anlamda 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü gibi çok özel bir günde yeniden Aliağa'da, Aliağalı tiyatroseverlerle birlikte olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Öte yandan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü gerçekten tüm tiyatrocular için çok önemlidir, büyük bir anlam taşır ve insanı insana insanla insanca anlatma sanatı olan tiyatroyu yapmakta izlemekte dünyanın en keyifli işlerinden biridir." - İZMİR

Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu
Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu
Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Abim Geldi' Oyunu İzmir'de Seyirciyle Buluştu - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! İstanbul'da bu gece ve yarın yoğun kar yağışı bekleniyor, kar kalınlığı 20 - 40 cm arasında olacak Bir kızı iki erkekle nişanlamışlardı! Dolandırılan genç kurulan tezgahı anlattı: 45 bin lirayı alıp irtibatı kestiler Yeni yılla birlikte normalleşme adımları atmaya başladılar! İşte bankaların güncel mesai saatleri Cumhuriyet tarihinin akaryakıta bağlı en büyük vergi kaçakçılığı operasyonu: 50 ilde, 220 gözaltı Hiç gitmediği Adıyaman'dan trafik cezası geldi, eşiyle arası bozuldu Meral Akşener, hacı olduğu için koronavirüs aşısı olduğu anlara ait fotoğrafını paylaşmamış Mahkeme kararı bozdu, Kadir Şeker davası yeniden görülecek Gülben Ergen Süleyman Soylu'yu ziyaret etti