Açık Bırakılan Balkon Kapısı ve Pencereler Hırsızlığa Davetiye Çıkarıyor - Son Dakika

Açık Bırakılan Balkon Kapısı ve Pencereler Hırsızlığa Davetiye Çıkarıyor

21.07.2008 11:37
Açık Bırakılan Balkon Kapısı ve Pencereler Hırsızlığa Davetiye Çıkarıyor, System.String[]

Sıcakların Artmasıyla Birlikte Balkon Kapıları ve Pencerelerini Açık Bırakan Vatandaşlar Hırsızlara Davetiye Çıkarıyor. Hırsızlar Genelde Pencere ve Balkon Kapıları Açık Bırakılan Evlere, Özellikle Derin Uyku Saati Olan 03:00 ile 04:00 Arasında Girmeyi Tercih Ederken, Polis Vatandaşları Dikkatli Olmaları Konusunda Uyarıyor.

Sıcakların artmasıyla birlikte balkon kapıları ve pencerelerini açık bırakan vatandaşlar hırsızlara davetiye çıkarıyor. Hırsızlar genelde pencere ve balkon kapıları açık bırakılan evlere, özellikle derin uyku saati olan 03:00 ile 04:00 arasında girmeyi tercih ederken, polis vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Tatile çıkacak ailelerinde mutlaka önlem alınması gerektiğini belirten polis, vatandaş için hiç önemi olmayan en küçük bir ihmalin, hırsız için giriş kapısı olacağının unutulmaması gerektiğini belirtiyor.

Yaz sıcaklarının kendini iyice hissettirdiği şu günlerde birçok vatandaş, evin bunaltıcı sıcaklarından kurtulmak için balkonda oturmayı tercih ediyor. Özellikle geceleri de sıcak olunca birçok vatandaş evin pencerelerini açık bırakıp balkonda yatmayı tercih ederken, hırsızlar da bu fırsatı iyi değerlendiriyor. Uzmanlar, yaz aylarında tatile çıkılması ya da balkon kapısı ve pencerelerin açık tutulmasının hırsızların işini kolaylaştırdığını belirterek, bu aylarda ekstra tedbirler alınması gerektiğini belirtiyor. Hırsızlık olaylarının çok olduğu illerin başında gelen Antalya'da polis, Toplum Destekli Polislik Çalışmaları çerçevesinde çeşitli projeler geliştirerek bu olayın önüne geçmeyi hedefliyor. Hırsızlığın sadece polisiye önlemlerle engellenemeyeceğini belirten polis, bu konuda vatandaşların da alması gereken tedbirlerin olduğunu belirtiyor.

Hırsızların en küçük bir ihmali değerlendirdiğini belirten Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan, özellikle yaz aylarında tatil sebebiyle konutların boşalması ve vatandaşların geceyi balkonda geçirmesinin hırsızlığa zemin hazırladığını belirtiyor. Turizm kenti Antalya'da vatandaşların huzurunun, can ve mal güvenliğinin sağlanması için büyük bir özveriyle çalıştığını ifade eden Arslan, art niyetli insanların engellenmesi için vatandaşların da alacakları küçük önlemlerle polise yardımcı olacağını düşünüyor.

Meydana gelen hırsızlık olaylarında yapılan incelemeler sonucunda hırsızların evlere giriş teknikleri şu şekilde sıralanıyor. Gündüzleri daire giriş kapılarını tekme veya omuz ile kırarak eve giren hırsızlar, geceleri balkon ve pencere kapılarını zorlayarak veya kırarak içeri giriyor. Gündüzleri daire giriş kapılarının kilit göbeklerini sert bir cisimle kırarak içeri giren hırsızlar, geceleri açık bırakılan balkon kapısı ve pencere kapılarından girmeyi tercih ediyor. Gündüzleri daire giriş kapılarını tornavida ve levye ile kilit hizasından zorlamayla kırarak, apartman havalandırma boşluklarından veya banyo pencerelerinden, çay kaşığı, saç tokası, telefon kartı benzeri cisimlerle kapı kilit dilini saf dışı bırakarak içeri giren hırsızlar geceleri, zemin katın pencere demirlerinden veya su tahliye borularından üst katlara tırmanarak balkona çıkıp açık bırakılan pencereden içeri giriyor.

Polis yaz aylarında hırsızlık olaylarını önlemek için vatandaşların alması gereken tedbirleri şu şekilde sıralıyor. Evden, kapı ve pencereler kapatılmadan ve kilitlemeden çıkılmamalı. Uzun süreli ayrılıklarda değerli eşya ve mücevherler güvenilen birine emanet edilmeli veya banka kasasına koyulmalı, bunlar da yapılamıyorsa yanına almalı. Akşam dışarıya çıkıldığında evin ışıklarından bazıları, televizyon veya radyo mutlaka açık bırakılmalı. Seyyar satıcı, pazarlamacı, dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi, tamirci, TEK görevlisi, depremde zarar gören evleri tamir görevlisi veya çeşitli bahanelerle eve girmek isteyenler eve almamalı. Şüpheli durumlarda polise haber verilmeli. Hırsızların gündüzleri genelde kapıları sert bir cisimle kırarak evlere girdiğinden, gürültü duyulduğunda komşunun kapısı kontrol edilmeli. Özellikle yaz aylarında zemin kat veya birinci katta oturuluyorsa, pencere ve balkon kapıları açık bırakılmamalı. Zemin kat, birinci kat veya hırsızın girebileceği yükseklikteki pencere ve balkon kapılarına mutlaka demir parmaklık yaptırılmalı. Bütün bunlara rağmen evde hırsızlık meydana gelmişse hiçbir şeye dokunmadan en yakın polis karakoluna bildirilmeli.

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Açık Bırakılan Balkon Kapısı ve Pencereler Hırsızlığa Davetiye Çıkarıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'da ayrılıkların ardı arkası kesilmiyor! Başrol oyuncusu diziye veda etti IMF'den Türkiye ekonomisi için yüzde 6'lık büyüme tahmini Temizlik görevlisi yolda bulduğu 50 bin lirayı sahibine teslim etti Yavru köpeklere cinsel istismarda bulunan sapık gözaltına alındı Ünlü spiker Hülya Hökenek, canlı yayında zamlara isyan etti: Bu fiyatlar gerçek mi? Genç kadın kendisine "Balina" diyenleri azmiyle bin pişman etti Nevşin Mengü'den "Kendi polisime saldırmam" diyen Cüneyt Arkın'a yanıt Koronadan hayatını kaybeden Karadeniz'in kanaat önderlerinden Nuri Genç'in cenazesine binlerce kişi katıldı