Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek - Son Dakika

Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek

02.01.2012 13:48
Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek, System.String[]

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 tarihinde Final Dershanesi önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu hayatını kaybeden 7 kişi için yarın anma töreni düzenlenecek.

Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 tarihinde Final Dershanesi önünde bomba yüklü aracın patlatılması sonucu hayatını kaybeden 7 kişi için yarın anma töreni düzenlenecek.

Terör örgütü PKK'nın düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden dershane öğrencileri Rıdvan Süer, Ferhat Mutlu, Eren Şahin, Engin Taşkın, Salih Ekinci, Melek İpek ve Cengiz Kaya'nın anneleri, ilk kez olay yerinde bir araya gelecek.

Diyarbakır'da, her yıl 3 Ocak'ta sivil toplum kuruluşları ve temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen anma töreni, bu sene daha kapsamlı olacak. Dağkapı semti Selahattin Yazıcıoğlu Caddesi'ndeki Final Dershanesi önünde düzenlenecek törene ilk kez anneler katılacak. Aileler, olay yerine karanfil bıraktıktan sonra çocuklarının, hayatını kaybetmeden önce eğitim gördüğü dershaneyi ziyaret edecek.

Hayatını kaybeden öğrenciler için ikinci tören ise Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde yapılacak. Öğrenciler, öğretmenlar, aileler ve vatandaşların katılacağı törende, patlamada oğlu Eren Şahin'i kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat bir konuşma yapacak. Oğlu Rıdvan Süer'i kaybeden Şemsettin Süer ise oğlu için yazdığı şiiri okuyacak.

ERONAT: GENÇLERİN GELECEĞİNİ YOK ETTİLER

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, 3 Ocak gibi saldırıların bir daha yaşanmasını istemediklerini söyledi. Milletvekilliğinden öte bir anne olduğunu belirten Eronat, "Bir annenin en kıymetli değeri ailesidir, çocuğudur. Bu çocukların hiçbir suçu yoktu. Onlar sadece gelecekleri için dershaneye gitmişlerdi. Bu çocukların her biri aslında sevgi hikâyeleridir. Kimin ailesine baksanız bakın sevgi hikayesi yaşanıyor. Bu gençlerin geleceğini, sevgi hikâyelerini yok ettiler." dedi.

Şehit olan çocuklarla ilgili her ailenin hayali olduğunu anlatan Eronat, şunları söyledi: "Biz Avrupalılar gibi değiliz, hayallerimizi çocuklarımızın üzerine kurarız, onların geleceğiyle ilgileniriz. Zaman, her şeyin ilacıdır derler ama zamanla acı daha artıyor. Çünkü hasret arttıkça acı katlanıyor. Ben isyan etmiyorum ama çok üzülmüyorum. Annemin ağlaması beni bitiriyor. Ben sabrediyorum ama annem içine atamıyor, sürekli ağlıyor torunu için."

ŞEHİT BABASI SÜER: GENÇLER BİR HİÇ UĞRUNA ÖLMESİN

Törene ilk kez katılacak olan şehit Rıdvan Süer'in babası Şemsettin Süer, gençlerin bir hiç uğruna ölmelerine üzüldüğünü söyledi. Süer, "Gençler ölmesin, bir hiç uğruna kandırıldıktan sonra öldüklerini görüyoruz. Son günlerdeki operasyonlarda kandırılıp dağa götürülen gençlerin durumuna şahit oluyoruz. Gençlerimiz akıllarını başına alsın, oyuna gelmesinler. Kimseye kanmasınlar." diye konuştu.

Oğlunu kaybettikten sonra Diyarbakır'dan ayrıldığını ve ilk kez eşiyle birlikte geleceğini anlatan Süer, vatandaşların törene katılmasını son derece anlamlı bulduğunu söyledi. Aynı zamanda şairlik yönü olan Süer, oğlu için daha önce çok sayıda şiir kaleme almıştı. Süer, şehit oğlu Rıdvan için yazdığı bir şiiri de yarınki törende okuyacak.

OLAYI YAPAN PKK'LI TERÖRİST 9 KEZ MÜEBBET CEZASINA ÇARPTIRILDI

Bombalı saldırının bir numaralı faili olan PKK'lı terörist Erdal Polat ile kendisine yardım ve yataklık eden 6 kişi, Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. 6'sı öğrenci, 7 kişinin ölümü, 68 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyı gerçekleştiren Erdal Polat, 9 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve toplam 75 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer 5 sanık ise yardım ve yataklık etmekten 6'şar yıl 3'er ay hapis cezasına mahkûm oldu. Terörist Erdal Polat'ın 2002 yılında PKK'ya katılıp Irak'ın kuzeyindeki Hakurk, Hınere, Şehidan kampları ile Kandil Dağı'nda askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra Zap bölgesinden Türkiye'ye giriş yaptığı, Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalına geldiği ortaya çıkmıştı. Saldırıda öğrencilerin ölmesi üzerine terör örgütü PKK, önce olayı üstlenmemiş, ancak Polat yakalandıktan sonra üstlenmek zorunda kalmıştı.

Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek
Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Acılı Anneler, Çocuklarını Kaybettikleri Dershane Önünde Gözyaşı Dökecek - Son Dakika


Son Dakika

Çin'de 14 bin kişinin karantinaya alınmasına neden olan SARS virüsü Irak'ta da görüldü Ankaragücü teknik direktör Fuat Çapa ile yollarını ayırdı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Celal Kılıçdaroğlu: Alaattin Çakıcı devlet adamıdır, ağabeyim hastadır Hollanda diken üstünde! Henüz koronavirüs salgını bitmeden kuş gribi patlak verdi Oyuncu Sean Connery'nin ölüm haberini yeni duyan Rasim Ozan Kütahyalı kendine kızdı: Allah benim belamı versin Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan günlük vaka sayısına ilişkin çarpıcı sözler Dünya Sağlık Örgütü: 2021'in başında Avrupa'da üçüncü dalgayı bekliyoruz Paşinyan, Karabağ yenilgisi üzerine istifasını isteyen Rusya'ya sert çıktı: Kolaysa gelin Türklerle siz savaşın