Açılış Töreninde 'Saman' Konuşuldu - Son Dakika

Açılış Töreninde 'Saman' Konuşuldu

06.09.2012 16:15
Açılış Töreninde 'Saman' Konuşuldu

Kars, Ardahan, Iğdır VHO Başkanlığı'nın, yeni hizmet binasına taşınması nedeniyle düzenlenen törene, kuraklık nedeniyle ortaya çıkan 'saman' sorunu damgasını vurdu.

Kars, Ardahan, Iğdır Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanlığı'nın, yeni hizmet binasına taşınması nedeniyle düzenlenen törene, kuraklık nedeniyle ortaya çıkan 'saman' sorunu damgasını vurdu.

Açılışın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kars Valisi Eyüp Tepe, samanın besin değerinin olmadığını söyledi. Samanın hayvanı oyalamak adına üretilen icat olduğunu hatırlatan Vali Tepe, hayvan besleme yöntemlerini gözden geçirmek gerektiğini anlattı. Vali Tepe şöyle devam etti:

"Gerçekçi olmak gerekirse samanın besin değeri yoktur. Avrupa'dan ithal edilen hayvanlara bakarsanız hiçbirisi saman yemez. Maalesef ülkemizde saman kullanımı yaygındır. Samanın yerine keşke köylümüzü yem bitkileri ve slaj konusunda eğitebilsek. Bunu Kars için konuşmuyorum. Türkiye'nin her yerinde bu mevzu var. Ama bu bir arz-talep meselesi"

YETİŞTİRİCİLER GELENEKSEL METOTLARDAN VAZGEÇMİYOR

Saman tartışmasına katılan VHO Başkanı Prof. Dr. Yavuz Öztürkler de, samanın kaba yem açığını kapatan dolgu malzemesi olduğunu ifade etti. Samanın yerine başka bir kaba yem bulmak gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Öztürkler, "2006 yılından bu yana Kars, Ardahan, Iğdır bölgesinde devam ettirdiğimiz, '1000 Köyde 1000 Seminer' programı kapsamında yetiştiricilere hayvancılıkta nasıl ilerlenebileceği, verimin nasıl attırılabileceğinin püf noktaları anlatıyoruz. Uygulamalı eğitimler yaptık. Orada gördük ki, sadece yüzde 10'u söylenenleri alıyor. Yüzde 90'ı ise geleneksel metotlardan vazgeçmiyor. Bu döngüyü kırmak o kadar da kolay değil" dedi. - Kars/ Merkez

'Birgün' sineklerinin ölüm dansı 'Birgün' sineklerinin ölüm dansı Bu yayladaki herkes geçimini kazdan sağlıyor Bu yayladaki herkes geçimini kazdan sağlıyor Ağrı ve Iğdır'dan Afganistan uyruklu 136 düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi Ağrı ve Iğdır'dan Afganistan uyruklu 136 düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Açılış Töreninde 'Saman' Konuşuldu - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement