Son Dakika Haberleri: Adalet Bakanı Gül'den İki Kez Oy Kullanan Seçmen ile İlgili İlk Yorum: Savcılık Harekete Geçti!

Adalet Bakanı Gül'den İki Kez Oy Kullanan Seçmen ile İlgili İlk Yorum: Savcılık Harekete Geçti!

9 ay önce

Adalet Bakanı Gül, iki kez oy kullanan kadının gözaltına alınmasına ilişkin konuştu. Gül, ''Konuyla ilgili savcılık gerekli soruşturmayı başlattı. Adı geçen kişi yakalandı ve savcılıkta ifadesi alındı." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, iki kez oy kullanan kadının gözaltına alınmasına ilişkin konuştu. Gül, ''Konuyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı başlattı. Adı geçen kişi yakalandı ve savcılıkta ifadesi alındı'' dedi. Adalet Bakanı Gül, iki kez oy kullanıp gözaltına alınan kadın ile ilgili şunları söyledi:

"TÜRKİYE'DE BÖYLE BİR SUİSTİMALE İZİN VEREN DURUM OLAMAZ"

Bu konuyla ilgili İzmir Savcılığı gerekli soruşturmayı başlattı. Son durum dün itibariyle adı geçen kişi yakalandı. Ve savcılıkta ifadesi alındı. Ama örgüt kapsamında olup olmadığı, evrakta sahtecilik çerçevesinde mi yapıldı, örgütlü bir eylem midir? Araştırılması için savcılık soruşturmayı yapıyor. Adı geçen kişi Ankara'ya getirildi. Örgütlü bir iş mi, yoksa bireysel ya da seçim suçu kapsamında farklı bir değerlendirme mi, bunların hepsi değerlendirilecek. Kişinin kendi sosyal medyada yazdıkları var ve bunun üzerine haber yapan yayın organları oldu. Şu bir gerçek Türkiye'de böyle bir suistimale izin veren bir durum olamaz. TCK, Seçim kanunları da bunları yasaklamaktadır.

"MÜKERRER OY KULLANMA AĞIR CEZALARI GEREKTİREN SUÇLARDIR"

"Ne olup olmadığı, kendi beyanından öte delillerle yargı makamı karar verecektir. Şimdi o aşamada. Böyle bir vaka var mı? Yoksa da hangi suçu oluşturuyor bu mesele derinlemesine araştırılacaktır. Türkiye'de seçime ilişkin mükerrer oy kullanma, başkasının yerine oy kullanma ağır cezaları gerektiren suçlardır. Hele bunu bir örgüt, seçime şaibe karıştırma anlamında yapılması, bir örgüt ya da bir kaç kişiyle mi yapıldı, münferit hadise mi başsavcılığımızın araştırması sonucunda ortaya çıkacaktır."

"OHAL'DE SEÇİM OLMAZ DİYE BİR DÜZENLEME YOK"

Gül, seçimlerin OHAL altında yapıldığı eleştirileri ile ilgili, "OHAL'de seçim olmaz diye bir düzenleme öngörü yok. Demokrasi anlamında bir eksiklik çıkmaz. Herkes mitingini yapıyor hiçbir demokratik engelleme söz konusu değil. Bu iddiaların doğru olmadığını düşünüyorum." dedi.

"MAHKEME KARAR VERECEKTİR"

Bakan Gül, Selahattin Demirtaş'ın cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları oldu, bunlar tabii Meclis açıldıktan sonra değerlendirilip tartışılacak konular. Şunu söylemek lazım, 'tutuklama bir kişi aday oldu' diye yapılan bir tutuklama değil, bir kişinin tutuklu olup olmaması, serbest kalıp kalmaması da hiçbir zaman bizlerin söyleyeceği husus değil. Mahkemenin takdiridir, mahkeme karar verecektir." ifadelerini kullandı.

YSK Başkanı: İki Kez Oy Kullanıp Sosyal Medyadan Paylaşan Vatandaş Gözaltına Alındı
Bakan Müjdeyi Verdi! Nöbetçi Noter Uygulaması Başlıyor Gözaltına Alın Genç Kızın, Polisin Tacizine Uğradığı İddiasına AK Parti'den İlk Yorum Geldi

Ünlü Futbolcu Emre Mor, Fotoğraflarını Beğenen Güzel Kadına Araba Hediye Etti