Adalet Bakanı Gül: "İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne... - Son Dakika

Adalet Bakanı Gül: "İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne...

05.04.2019 11:57

Adalet Bakanı Gül: "İtirazlar neticesinde şu parti ya da bu parti değil, vatandaşın iradesi ne yöndeyse o tecelli etmektedir" -"Her seçimde itiraz mekanizması vardır ve seçim nihai olarak karara bağlar" -"Her seçimden sonra olduğu gibi vaki olan itirazlar gerçekleştirilmektedir" -"Burada bir...

Adalet Bakanı Gül: "İtirazlar neticesinde şu parti ya da bu parti değil, vatandaşın iradesi ne yöndeyse o tecelli etmektedir"

-"Her seçimde itiraz mekanizması vardır ve seçim nihai olarak karara bağlar"

-"Her seçimden sonra olduğu gibi vaki olan itirazlar gerçekleştirilmektedir"

-"Burada bir parti lehine değil milletimizin tercihi lehine bir usulsüzlük, bir haksızlık varsa bunun tespit edilmesini istemekteyiz"

-"Son sözü Yüksek Seçim Kurulu söyleyecektir"

SİVAS - Sivas'ta Avukatlar Haftası etkinliğinde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, seçmenin sandıkta iradesini ortaya koyduğunu belirterek, partilerin lehine değil de milletin tercihi lehinde bir usulsüzlük ve haksızlık olup olmadığını tespit etmek istediklerini söyledi.

Sivas'a gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti ziyaretinden sonra kent meydanındaki Avukatlar Haftası etkinliğine katıldı. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gül, 31 Mart seçimlerinde millet idaresinin sandığa yansıdığını belirterek, "31 Mart seçimlerinde milletimiz sandığa gitti ve iradesini ortaya koydu. Biz AK Parti olarak millet iradesini merkeze almış, millet iradesi ile yolculuk yapan, milletin iradesinden başka hiçbir güç tanımayan bir siyasi hareketiz. Demokrasi de zaten budur. Milletimiz de tercihini ortaya koydu sandığa giderek. 31 Mart seçimleri ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olsun. Bu sonuçlar kesinleştikten sonra göreve başlayacak tüm belediye başkanlarımıza, belediye meclis üyelerine, muhtarlara, tüm seçilenlerle başarılar diliyoruz" dedi.

İtirazlar ilk kez yapılmadı

Gül, Türkiye'de seçimlerden sonra ilk kez itiraz yapılmadığının altını çizerek, "Türkiye çok güçlü bir seçim tecrübesi olan ülkedir. Demokrasisi güçlü bir ülkedir. Seçim tecrübesi ile büyük bir olgunluk içerisinde seçimleri gerçekleştirmiştir. Her seçimden sonra olduğu gibi vaki olan itirazlar gerçekleştirilmektedir. İtirazlar her partilerce yapılmaktadır. Bu bir haktır. Siyasi partiler itirazlarını seçim kurullarına yapabilmektedirler. Türkiye'de bu itiraz yolları açıktır. Kim bu konuda usulsüzlük, bir eksik veya hata olduğunu tespit ederse bunu itiraz yolu ile ileri sürer, bunlar değerlendirilir, tespit edilir ve sonuca bağlanır."dedi.

Vatandaşın tercihi lehinde bir usulsüzlük yapılıp yapılmadığının tespit edilmek istendiğini belirten Gül, "Tüm ilgililerin ve siyasi partilerin bu sürece saygılı olması gerekir. Türkiye bir seçim mevzuatı, Anayasaya göre, seçim kurulu yönetiminde gerçekleştirmektedir. Yüksek Seçim Kurulu da nihai kararı verecektir. Herkesin nihai karar verilere kadar itirazlarını yapma, hukuki haklarını kullanma, elbette yetkisi vardır. Tüm siyasi partiler de bunu yapmaktadır. İtirazlar neticesinde şu parti veya bu parti değil, vatandaşın iradesi ne yönde ise o tecelli etmektedir. Bizim duruşumuzda vatandaşın ne tecelli ettiyse onun ortaya çıkmasından yanadır. Burada bir parti lehine değil milletimizin tercihi lehine bir usulsüzlük, bir haksızlık varsa bunun tespit edilmesini istemekteyiz. Dolayısı ile süreç kendi mecrasında, her seçimde olduğu gibi kendi takviminde ve normal usullerde, şekillerde işlemektedir."dedi.

Son sözü YSK'nın söyleyeceğini ifadeden Gül şunları söyledi, "Olağan üstü ve ilk kez bu seçimden sonra oluşmuş bir itiraz yoktur. Her seçimde bir itiraz usulü ve mekanizması vardır. Seçim kuruluda nihai olarak karara sağlar. Dolayısı ile bu süreç sonunda da daha fazla bağıran, daha fazla farklı yollara tevessül eden değil. Haklı olan elbette kazanacaktır. Bunun tescilini de Yüksek Seçim Kurulu yapacaktır. Yüksek Seçim Kurulu Türkiye'de bu konuda son otoritedir. Hepimiz sonucu sayılı bir şekilde bekleyip, itirazlarımızı yapıp, bu konuda A Partisi B partisi değil, milletimizin tercihinin tescil edilmesini beklememiz lazım. Süreç bu yönde işliyor. Demokrasiye saygı bu sürece de saygıyı gerektiriyor. Herkesin, tüm adaylar, tüm siyasi partiler bu süreci saygılı bir şekilde, demokrasiye sayılı bir şekilde süreci takip etmekte. Soğuk kanlı bir şekilde beklemeli ve süreci izlemesi gerekir. Kim kazanırsa elbette herkes tebrik edecektir, demokrasi budur. Demokrasi milletin tercihinin yansımasıdır. Tüm süreçler, sandık kurulundan Yüksek Seçim Kuruluna kadar siyasi partilerin de denetimde olmaktadır. Son sözü de Yüksek Seçim Kurulu verecektir. Seçimler ülkemize, şehirle, milletimize hayırlı olsun. Milletimiz her zaman en doğrusuna karar verir, her zaman da karar vermiştir. Bu seçimlerde de milletimizle birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Ülkemiz için hayırlı olsun."

Adalet Bakanı Gül: İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne...
Adalet Bakanı Gül: İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne...
Adalet Bakanı Gül: İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne...
Adalet Bakanı Gül: İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne...

- Kaynak: İHA

Son Dakika Politika Adalet Bakanı Gül: 'İtirazlar Neticesinde Şu Parti ya da Bu Parti Değil, Vatandaşın İradesi Ne... - Son Dakika


Son Dakika

İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi Yusuf Yazıcı, Lille formasıyla Sparta Prag karşısında 3 gol attı Zeynep Sever Demirel, Volkan Demirel'le tanışma hikayesini anlattı: Futbolcu denince istemedim Ronaldo'nun sevgilisi yaşadıkları tutkulu aşkı anlattı: Cristiano tam bir bomba İki kez ayağı kırılan Galatasaraylı Emre Akbaba'nın bacağının son hali üzüntü yarattı Azerbaycan ordusunun Karabağ'da esir aldığı Ermeni askerlerin görüntüsü yayınlandı Çipli kimlik kartıyla elektronik kimlik doğrulama sistemiyle ilgili esaslar belirlendi! İşte detaylar Çocuklarını nehre atıp öldürmüştü! Kan donduran olay ülkedeki trajediyi ortaya çıkardı