Son Dakika Haberleri: Adalet ve Demokrasi Haftası Başlıyor: "Uğur Mumcu Ölümsüzdür"

Adalet ve Demokrasi Haftası Başlıyor: "Uğur Mumcu Ölümsüzdür"

7 yıl önce

24 Ocak 1993'te bir suikast sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu başta olmak üzere suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınların anısına Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nca (um.ag) düzenlenen "Adalet ve"...

Adalet ve Demokrasi Haftası Başlıyor:
24 Ocak 1993'te bir suikast sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu başta olmak üzere suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınların anısına Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nca (um: ag) düzenlenen "Adalet ve Demokrasi Haftası" etkinlikleri başlıyor 24 Ocak 1993'te bir suikast sonucu yaşamını yitiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu başta olmak üzere suikastlar sonucu yaşamını yitiren tüm aydınların anısına Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'nca (um: ag) düzenlenen "Adalet ve Demokrasi Haftası" etkinlikleri başlıyor. Etkinliklerin bu yılki konusu ise "Uğur Mumcu ölümsüzdür" olarak belirlendi.

Mumcu'yu anma etkinlikleri ilk olarak 24 Ocak saat 10.30'da, Batıkent Uğur Mumcu Parkı'ndaki Mumcu'nun anıtına çelenk konulması ile başlayacak. Ardından Mumcu'nun ailesi ve sevenleri, saat 12.00'de, karanfiller ve mumlarla, Mumcu'nun sokağında bir araya gelecek. Buradaki törende Mumcu'nun eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu bir konuşma yapacak. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. Buradaki törenin arından saat 14.30'da da Mumcu'nun Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma gerçekleştirilecek.

Aynı günün akşamında da Mumcu, tiyatro oyuncuları Rutkay Aziz ve Taner Barlas'ın rol aldığı, Ümit Denizer'in ödüllü oyunu "Adalet Sizsiniz"i saat 20.00'de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ücretsiz olarak sahneleyecek. Etkinliğin ikinci gününde, "Mandolin Kız" adlı belgesel film gösterilecek; "Köy Enstitüleri Penceresinden Günümüz Eğitimi" başlıklı açık oturum gerçekleştirilecek ve Mumcu anısına, Gürsel Gökçe'nin hazırladığı fotoğraf gösterisi yapılacak. Ardından da Mumcu, Abis Müzik Topluluğu'nun "Ozanların İzinde" adlı konserle anılacak.

Anma etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Kültür Merkezi'nde (CKM) Mumcu'yu anma programları gerçekleştirilecek. CKM'de "Ressamlarımızın Fırçasından Uğur Mumcu" başlıklı resim sergisinin açılışı yapılacak. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işık Kansu da aynı gün Batıkent Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi'nde, "Gençlik Uğur Mumcu için ne düşünüyor?" başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek. Etkinliğin üçüncü gününde ise CKM, 7 Kasım 1980'de Mamak Askeri Cezaevi'nde dövülerek katledilen yayımcı İlhan Erdost'un kızı Alaz Erdost, Mumcu'nun kızı Özge Mumcu ve Sivas katliamında yaşamını yitiren şair Behçet Aysan'ın kızı Eren Aysan'ı ağırlayacak. Mumcu, Erdost ve Aysan, "Kızları babalarını anlatıyor" başlıklı söyleşi gerçekleştirecek.

Etkinlikler kapsamında ayrıca Cumhuriyet gazetesi yazarları Bekir Coşkun, Işık Kansu, İlhan Taşcı, Mümtaz Soysal ile Milliyet gazetesi Ankara Temsilcisi Fikret Bila, gazeteci-yazarlar Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu gerçekleştirilecek açık oturumlarda Uğur Mumcu'yu anlatacak. - AnkaraFatih Portakal "Bir Araştırma Oranı Geldi" Deyip Çağrıda Bulundu Hakim, Adil Yargılama İçin Duruşma Salonundan Çıktı 15 Metrekarelik Odada Ürettiği Yemle, Hayvanlarını Besliyor