Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı Kanmaz: - Son Dakika

Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı Kanmaz:

Mehmet Kanmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın Eksiklikleri Olduğunu İleri Sürdü.

Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı Kanmaz:, System.String[]

Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı Mehmet Kanmaz, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın eksiklikleri olduğunu ileri sürdü.

Kanmaz, Konya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, Başbakanlık tarafından hazırlanan tasarının, TBMM'ye sunulduğunu ve Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edilerek, Meclis Genel Kurulu'na gönderildiğini söyledi.

Titiz çalışmalar sonucunda hazırlanan tasarıda bir takım eksikliklerin olduğunu belirten Kanmaz, "Tasarı, kamuoyunda mazlum ve mağdur olarak bilinen YAŞ mağdurlarını kapsamaktadır. Siyasi iradenin iyi niyetli olduğunda tereddüt yoktur. Ancak geçmiş adaletsiz uygulamalarından sorumlu asker cephesi için aynı değerlendirmeyi yapmak mümkün değildir" dedi.

İstenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için tasarıdaki eksikliklerin giderilmesi gerektiğini savunan Kanmaz, şunları kaydetti:

"Tasarının kapsamı dardır. Kapsam, 'Yüksek Askeri Şura veya idari kararla' denilerek üçlü, ikili ve Bakan onaylı ayırma işlemlerini de kapsamalıdır. 12 Mart ve 12 Eylül mağdurları da kapsama alınmalıdır. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yapısı değişmeden ve hakim bağımsızlığı sağlanmadan, bu mahkemenin Genelkurmay Başkanlığı ve YAŞ çizgisi dışında karar verebilmesi mümkün görülmemektedir. Bunun yerine özel bir idare mahkemesi yetkilendirilmelidir.

Diğer bir konu, mağdurların engellenen özlük hakları verilmiyor. Kişinin haksız işlemden dolayı maruz kaldığı maddi zarar ödenmiyor. İşlem haksız ise zarar kişinin üzerinde bırakılamaz, bu zararı kamu paylaşır. İlişik kesilme tarihinden kanunun çıktığı tarihe kadar geçen süre içinde emsaline ödenen maaş ve tazminatların toplamı kişilere ödenmelidir. Daha önce ödenmiş ikramiyeler, verilecek ikramiyeden mahsup edilmelidir. Kişilere emekli edildiği rütbe ve kıdemine uygun kimlik kartı düzenlenmelidir. OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) kesintilerinde, kişilerin ilişkilerinin kesildiği tarih ile bu kanunun yürürlüğe girdiği tarih arasında emsallerinin ödediği aidatlar ile aidatların kar paylarının kişiler tarafından yatırılması, kişinin zararının kendine ödettirilmesi anlamına gelir. Zaten mağdur olan bizleriz. Adil olmayan bu durum da yeniden düzenlenmelidir."

- KONYA

YORUMLAR

Son Dakika

Beyrut patlamasının ilk inceleme sonuçları belli oldu! 6 ay önceki uyarı kelime kelimesine gerçek oldu Teknoloji devi Samsung, yeni Galaxy ürünlerinin tanıtımını yaptı Parti kuracağı konuşulan İnce, Hüsamettin Cindoruk ve Mesut Yılmaz'la görüştü mü? İddialara canlı yayında yanıt verdi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıköğretim psikolojiyle ilgili kararını açıkladı: Kapatılması daha yararlı olur Manchester City, Bournemouth'tan Nathan Ake'i 41 milyon sterline transfer etti Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi Bakan Koca, Konya için söylenen "Hastaneler yüzde yüz doldu" iddialarına yanıt verdi İzmir'de izinsiz yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis müdahale etti: 16 gözaltı Merve Boluğur, kalçasına yaptırdığı yeni dövmeyi paylaşınca beğeniler yağmur olup yağdı Ebru Şallı, tatil paylaşımlarına kötü yorum yapanlara sert çıktı: Kimseye hesap vermeyeceğim Fatih Terim'e "Futbolun mafyası sen misin?" diyen eski futbolcu, tehdit aldığını itiraf etti Adıyaman Belediye Başkanı Kılınç'tan koronavirüs uyarısı: Hastaneler ve yoğun bakımlar doldu Arda Turan'dan imza sonrası ilk sözler! Profil fotoğrafını "66" ile değiştirdi Kıskançlık krizine giren genç, 8 yaşındaki kardeşini bıçaklayarak öldürdü Amonyum nitratı Beyrut'a taşıyan geminin kaptanı konuştu: Gübre olduğunu sanıyordum