Adana'da, Kesk Üyeleri Ihraçlara Tepki Gösterdi - Son Dakika

Adana'da, Kesk Üyeleri Ihraçlara Tepki Gösterdi

30.10.2016 18:31
Adana'da, Kesk Üyeleri Ihraçlara Tepki Gösterdi

Adana'da, KESK üyeleri ihraçlara tepki gösterdiADANA'da, 29 Ekim'de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 10 bin 138 memurun ihraç edilmesine KESK'e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Adana'da, KESK üyeleri ihraçlara tepki gösterdi

ADANA'da, 29 Ekim'de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 10 bin 138 memurun ihraç edilmesine KESK'e bağlı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Atatürk Parkı'nda düzenlenen basın açıklamasına, KESK'e bağlı sendikalar, TMMOB üyeleri, CHP Adana Milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ve bazı sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti üyeleri katıldı. Grup adına basın açıklaması yapan Birleşik taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, sendika eylemlerinin suç gibi gösterildiğini belirterek, "29 Ekim gecesi, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle binlerce üyemiz, akademisyen ve kamu emekçisi ihraç edilerek işinden atılmıştır. İşimiz, ekmeğimiz, geleceğimiz, diplomalarımız, kazanılmış haklarımız, sendikal haklarımız hukuk tanımaz bir keyfiliğin tasallutu altındadır" dedi.

Kamu emeklilerinin haklarının ve sahip oldukları güvencelerin bir çırpıda yok sayıldığını savunan Özkan, şunları söyledi:

"OHAL rejimi demokrasinin, sendikal hakların, kuvvetler ayrılığının köküne kibrit suyu dökmektir. Tam bir keyfi rejim inşasıdır. 2023 Cihan Devleti proje ve hayalinizin parçası değiliz, olmayacağız. Derhal ILO şartlarına, uluslararası sözleşmelerle teminat altına alınan sendikal hak ve hukuk normlarına dönün. Sendikal eylem etkinliklerden dolayı ihraç ettiğiniz üyelerimizi işlerine iade edin. Buradan herkesi, parlamentoyu, siyasi partileri, sendikal konfederasyonları uyarıyoruz. Daha fazla izleyip, bekleyemeyiz. KHK keskin kılıcının ne zaman bizim başımızı keseceğini beklemek için sıraya giremeyiz. Haklarımız için, işimiz, ekmeğimiz için, hak için her tür demokratik mücadele mubahtır." Basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Adana'da, Kesk Üyeleri Ihraçlara Tepki Gösterdi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement