Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı - Son Dakika

Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı

22.02.2014 17:06
Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce merkez Seyhan İlçesi'ndeki Merkez Park'ta bulunan 100 yıllık bir çınar ağacının altına mimar Aysun Arslan'a yaptırılan anıt için tören düzenlendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi'nce merkez Seyhan İlçesi'ndeki Merkez Park'ta bulunan 100 yıllık bir çınar ağacının altına mimar Aysun Arslan'a yaptırılan anıt için tören düzenlendi. Törene, Bosna-Hersek'in Ankara Büyükelçisi Damir Canko, Vali Yardımcısı Cengiz Horozoğlu, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü ve çok sayıda Bosnalı katıldı. Bosna-Hersek milli marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Adana Balkan Boşnak Türkleri Derneği Başkanı Züleyha Özbek, anıt için emek verenlere teşekkür etti. Anıt üzerindeki mavi kelebeklerle ilgili bilgi veren Özbek, Mavi kelebekler, katliamda yaşamını yitirenlerin mezarları üzerinde açan Srebrenitsa çiçeklerine konuyor. O kelebekler, Boşnak halkının yaşadığı acıların simgesidir. Srebrenitsa'da sadece Boşnaklar değil insanlık katledildi. Bu katliam unutulmamalı. Çünkü unutulursa yine yapılabilir dedi.

'HEP HATIRLANACAK'

Srebrenitsa Soykırım Anıtı'yla soykırım utancının hep hatırlanacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ise Bu anıtı 100 yıllık çınar ağacının altına yaptık. Herkes bu projeye destek verdi. Benzer acıların yaşanmaması için herkese görev düşüyor diye konuştu.

Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Damir Canko ise anıt ile çok önemli bir dostluk ve dayanışma mesajı verildiğini kaydetti. Halil İbrahim Cansız tarafından okunan duaların ardından anıt için emek verenlere teşekkür plaketleri verildi. Katılımcılar, kırmızı kurdeleyi keserek anıtın açılışını yaparken anıt etrafında katliamla ilgili fotoğraf sergisi de açıldı.

(Tür: Yurt)

Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı
Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı
Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı
Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı

YORUMLAR
500
Bosna Savaşı'nın kurbanlarından 4 kişinin daha kimliği tespit edildi Bosna Savaşı'nın kurbanlarından 4 kişinin daha kimliği tespit edildi Seyhan Belediyesi Personeline '19 Mayıs' Kampı Seyhan Belediyesi Personeline '19 Mayıs' Kampı Evinin damında Hint keneviri yetiştiren sanığa 15 yıla kadar hapis istemi Evinin damında Hint keneviri yetiştiren sanığa 15 yıla kadar hapis istemi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Adana'da Srebrenitsa Soykırım Anıtı Açıldı - Son Dakika


Advertisement