Bakan Nebati'nin "metro çalışması için izin verdik" sözleri sonrası İmamoğlu'ndan açıklama: Yazı henüz ulaşmasa da sayın bakana teşekkür ederiz - Son Dakika

Bakan Nebati'nin "metro çalışması için izin verdik" sözleri sonrası İmamoğlu'ndan açıklama: Yazı henüz ulaşmasa da sayın bakana teşekkür ederiz

06.10.2022 14:14

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İBB Başkanı İmamoğlu'nun "Ataşehir Göztepe Metrosu için kredi bulduk. Ama Bakan Nebati aylardır imza atmıyor" sözlerine, "Sayın İmamoğlu temin izni, geçtiğimiz hafta vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere Bakanlığımız tarafından imzalandı" ifadeleriyle yanıt verdi. Konunun sorulduğu İmamoğlu, Bakan Nebati'ye teşekkür ederek, "Yazı henüz ulaşmasa da Sayın Bakanın sözü bizim için yeterlidir. Sayın Bakan'a teşekkür ederiz." yanıtını verdi.

İstanbul'un kurtuluşunun 99'uncu yılı, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nda düzenlenen resmi törenle kutlandı. Tören sonrası gündeme dair soruları yanıtlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı projesine ilişkin dış finansman ihtiyacını karşılayacak temin izninin imzalanması ile ilgili Maliye ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati'ye teşekkür etti.

"BİR YIL BEKLESEK DE TEŞEKKÜR EDERİZ"

İmamoğlu; gazetecilerin, "Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattı projesiyle alakalı dış finansman ihtiyacını karşılayacak temin izniyle ilgili dün bir çağrınız olmuştu ve bu çağrınıza da bir yanıt geldi Sayın Nebati'den. Bununla ilgili son durumu alabilir miyiz?" sorusuna, "Teşekkür ediyoruz. Yani neticede İstanbul'a hizmet için çalışıyoruz, çabalıyoruz ve bu sürece dair Ekim 2021'den bu yana bekleyen, yani bir yıldır bekleyen bir metroyla ilgili finansman onayıyla alakalı bir yazıydı ve bu yaz onayını bir yıldır bekliyorduk. Dün hem konuşmamda daha sonra da sosyal medya üzerinden bu konudaki talebimizi ve duyurumuzu yaptık. Bir hafta önce imzaladığını söyledi. Tabii esas olarak yazılar kurumumuza ıslak imzayla gelir, muhtemelen ulaşacaktır, henüz ulaşmadı. Ama yine de bir yıl üstüne de olsa Sayın Bakan'a teşekkür ederiz." yanıtını verdi.

İmamoğlu'ndan metro çalışması için gerekli imzayı atan Bakan Nebati'ye teşekkür

"SÖZÜ BİZİM İÇİN YETERLİDİR"

İmamoğlu açıklamalarına şöyle devam etti: "Zira bahsettiğimiz hat, Göztepe-Ataşehir- Ümraniye hattı… Yakın zamanda açılması planlanan 'Finans Şehrin' tam altından geçiyor ve orada 80 bin insanın çalışması bekleniyor. Biz görevi devraldığımızda 2,5 yıl önce ihale edilmesine rağmen neredeyse yüzde üç seviyesinde daha hiç başlanmamış hattı. Tam gaz devam ediyoruz hiç hız kesmedik. Bu finansman elbette hızımızı daha da yükseltecek. Her ne kadar dün hani sosyal medyada, bir şeyler, şu, bu yazılsa da onlara kulağımız tıkalı. Kurumlar arasında, devlet kurumları arasındaki diyalogları basına açıklayacak kişi değilim ben. Nezaketime sığmaz, devlet adabıma sığmaz. Dediğim gibi elimize yazılı ulaşmasa da Sayın Bakanın sözü bizim için yeterlidir, yazıyı bekliyoruz. Tekrar sayın bakana teşekkür ederim."

"DEVLET ADABI VE DEVLET İNSANLIĞI BUNU GEREKTİRİR"

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, kendileri Türkiye'nin Maliye Bakanı, hepimiz milletin görevlendirdiği insanlarız ama seçimle ama atamayla. Kimse kimseye burun kıvıramaz. Yaptığımız iş kimsenin kendi kişisel yolculuğuna dair değil. Yaptığımız iş millete ve memlekete hizmet. Bu bağlamda ben de her hassasiyetle sayın bakan ya da diğer bakanlar… Şu konuyu görüşmek istiyoruz, 'Ekrem Bey sizi İstanbul'dan Ankara'ya davet ediyoruz' dediklerinde; milletimiz, memleketimiz ve şehrimiz adına koşa koşa gideriz. Devlet adabı ve devlet insanlığı bunu gerektirir. Biz aynı yerde, aynı duruşta, aynı anlayışta yolumuza devam ediyoruz."

"ŞOV YAPILMASAYDI BU KADAR DA GÜNDEME OTURMAZDI"

Gazetecilerin, metro hattının simgesinin "M" mi "U" olacağına yönelik sorusuna da İmamoğlu, "Büyükşehir Belediyesi'nin işlettiği hatlar metro olarak yani M'yi devam ettiriyor. U da ve Ulaştırma Bakanlığı'nın İstanbul Havalimanı odağındaki metrosunda kullanılacak. Özü bu kadar... Belki de üzerinden hani bir şov yapılmasaydı bu kadar da gündeme oturmazdı" dedi.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR (2)
500
İSTANBUL-ATAŞEHİR'DE CEZA KESİLEN SERVİS ŞOFÖRÜ HAKARETLER ETTİ İSTANBUL-ATAŞEHİR'DE CEZA KESİLEN SERVİS ŞOFÖRÜ HAKARETLER ETTİ İstanbul'un bazı ilçelerinde okul servis araçları denetlendi İstanbul'un bazı ilçelerinde okul servis araçları denetlendi Ekrem İmamoğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı Adaylığı' Sorusuna Yanıt: 'Allah Bilir' Ekrem İmamoğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı Adaylığı' Sorusuna Yanıt: 'Allah Bilir'

Son Dakika Güncel Bakan Nebati'nin 'metro çalışması için izin verdik' sözleri sonrası İmamoğlu'ndan açıklama: Yazı henüz ulaşmasa da sayın bakana teşekkür ederiz - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement