Adana'nın İlk Gecekondusunda Başlayan Edebiyat Serüveni - Son Dakika

Adana'nın İlk Gecekondusunda Başlayan Edebiyat Serüveni

12.01.2012 11:20
Adana'nın İlk Gecekondusunda Başlayan Edebiyat Serüveni, System.String[]

Aykut Ünlüpınar - Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi, çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden Muzaffer İzgü, Adana'da yoksulluk içinde geçen çocukluk yıllarında yaşadıklarının, edebiyat kariyerine büyük katkısı olduğunu belirtti.

Aykut Ünlüpınar - Ulusal ve uluslararası pek çok ödülün sahibi, çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden Muzaffer İzgü, Adana'da yoksulluk içinde geçen çocukluk yıllarında yaşadıklarının, edebiyat kariyerine büyük katkısı olduğunu belirtti.

İzgü, Çukurova 5. Kitap Fuarı'nda imza gününe katılmak üzere geldiği Adana'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk yaşamının yokluk içinde geçtiğini anlattı.

Babası Ahmet İzgü'nün Elazığ'ın Hıdırbaba (Dişidi) köyünden çalışmak üzere Adana'ya gelerek, lisede hademelik yaptığını ifade eden İzgü, kendisinin de 1933 yılında tek odalı bir evde dünyaya geldiğini söyledi.

İzgü, babasının Adana'da ilk gecekonduyu yapan kişi olduğunu belirterek,

"Çok büyük yoksulluk içinde Hürriyet Mahallesi'nde büyüdüm. 1 odalı gecekonduda 5 kardeş. Bu ev kargılardan yapılmış, üstüne çinko çakılmıştı. Yatak odamız, yemek odamız, banyomuz, mutfağımız hepsi o bir odaydı. Ben orada büyüdüm. Ama, her zaman hayatı sevdim, kentimi sevdim" dedi.

Eğitimini sürdürürken bulaşıkçılık, garsonluk yaptığını, yazlık sinemalarda gazoz sattığını anlatan İzgü, çocukluğunda yaşadıklarının meyvelerini yıllar sonra aldığını vurguladı.

İzgü, çocukluk hayalleri ve yaşadıkları sıkıntılardan yola çıkarak çok sayıda esere imza attığını kaydederek, şöyle devam etti:

"Bütün yazarların yazdıklarına çocukluğu siner. Elbette benim de çocukluğum eserlerime yansıdı. Çocukluğumda gördüklerim, yaşadıklarım beni biledi. Yoksulluğumuzla alay da ettik. Babam da alay ederdi. Niçin, neden yoksulum- derdine düşmedik. O yaşlarda kafaya koymuştum, 'yazar olacağım, bunları yazacağım' diye... Girdiğim bütün okulları dereceyle bitiren bir insanım. Bunda çocukluğumun büyük etkisi var. Yokluk içindeyken kurduğum çocukluk hayallerim kitapları yazmamda en büyük yardımcım oldu. Yaşamımda hep başarılar için kendime söz verdim. Sözümü yerine getiremediğim zaman yüzüm kendi kendine kızarırdı. Biraz da hırslıyım. O hırsım hala sürüyor."

Kütüphanelerin de edebi anlamda yetişmesine büyük katkısı olduğunu anlatan İzgü, "Halkevi Kütüphanesi, Ramazanoğlu Kütüphanesi'nden yetişmeyim. Eğer o Halkevi Kütüphanesi olmasaydı, Muzaffer İzgü yoktu. Ben orada yetiştim. İkinci sınıfta, 8 yaşında gittim oraya. Bu nedenle kütüphanelerin önemini bilirim" dedi.

-"Çocuk okuru olmayan bir toplumun asla büyük okuru olmaz"-

İzgü, çocuklara yönelik kitaplar yazmaya büyük önem verdiğini, çocukların eğitiminin ve kitap alışkanlığının toplumun geleceği açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

İlk eserinin de çocuk yapıtı olduğunu belirten İzgü, "Çocuk okuru olmayan bir toplumun asla büyük okuru olmaz. Övünerek söylüyorum ilk yapıtım çocuk yapıtıdır. Büyüklere daha sonra yazmaya başladım. Bir toplumun çocuğu okumuyorsa hayır beklemeyin. Lisedeki bir çocuğa okuma alışkanlığı kazandıramazsınız. Okul öncesi ve çocuk okula başlar başlamaz kitap alışkanlığı kazandıracaksınız. Bu nedenle benim okul öncesi için de yazılmış kitaplarım var" diye konuştu.

İzgü, bugüne kadar yayınlanmış 151 kitabından 93'ünün çocuklara yönelik olduğunu, 200'ün üzerinde radyo oyunu eseri, 24 tiyatro oyununa sahip olduğunu, bunlardan birinin şu anda Adana Devlet Tiyatrosu ve Londra'da sahnelendiğini söyledi.

Anne-babalara da önerilerde bulunan İzgü, "Bazı anne-babalar geliyor,

'çocuğum kitap okumuyor' diyor. Futbol var mı- diyorum. 'Var' cevabını veriyorlar. Futbol fanatiği olan çocuk kitap okumaz. Ayrıca, onca dizinin içinde çocuğun diziden diziye koşması onu kitap okumaktan alıkoyuyor. En önemlisi anne baba istediği kadar 'oku çocuğum' desin. Kendi örnek olmadıktan sonra, ben o evde kitap okunacağını düşünmüyorum. Giysi alırken, yiyecek alırken para düşünmeyen anne-baba sıra kitaba geldiğinde hemen muhasebeci kesiliyor. Maaşlarının bir bölümünü mutlaka çocuk için kitaba ayırsınlar" dedi.

İzgü, her yazarın yaşadığı, büyüdüğü yere borcu bulunduğunu belirterek,

"Acaba Adana'ya borcumu ödeyebildim mi- Adana ile ilgili hem çocuklara hem büyüklere kitap yazdım. Hatta yazdığım bir kitap sinema filmi oldu. Zıkkımın Kökü, Adana'yı anlatır. Dünyanın bütün sinemalarında oynadı. 17 tane de ödül aldı. Film Adana'da çekildi. Adana'da bitirildi" dedi.

- ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adana'nın İlk Gecekondusunda Başlayan Edebiyat Serüveni - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Arka Sokaklar'ın Zeliş'i Yüsra Geyik takipçilerini mest etti! Parlak bikinisiyle dans ederken çekilen fotoğrafını paylaştı 18:26 Arka Sokaklar'ın Zeliş'i Yüsra Geyik takipçilerini mest etti! Parlak bikinisiyle dans ederken çekilen fotoğrafını paylaştı Cumhurbaşkanı, güzel haberi Arhavi'de verdi! Sel mağdurlarının ödemeleri kısa sürede yapılacak 18:22 Cumhurbaşkanı, güzel haberi Arhavi'de verdi! Sel mağdurlarının ödemeleri kısa sürede yapılacak PSV maçındaki performansıyla yıldızı parlayan Zahavi'nin menajeri, Fenerbahçe'yi neden reddettiklerini açıkladı 17:43 PSV maçındaki performansıyla yıldızı parlayan Zahavi'nin menajeri, Fenerbahçe'yi neden reddettiklerini açıkladı
3+1 yıllık sözleşme yolda! Yılan hikayesine dönen Ghezzal transferinde kazanan Beşiktaş oldu 17:18 3+1 yıllık sözleşme yolda! Yılan hikayesine dönen Ghezzal transferinde kazanan Beşiktaş oldu Yüz binleri güldürdü, gidişi herkesi ağlattı! Usta tiyatrocu Turgay Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı 17:11 Yüz binleri güldürdü, gidişi herkesi ağlattı! Usta tiyatrocu Turgay Yıldız, son yolculuğuna uğurlandı Hastanede kaos yaşandı! Koronavirüsten ölen hastanın yakınları sağlıkçılara ve polislere saldırdı 16:48 Hastanede kaos yaşandı! Koronavirüsten ölen hastanın yakınları sağlıkçılara ve polislere saldırdı
Selçuk Taşkın'ın cenaze törenine katılmayan Demet Akalın: 2 gündür Alişan'ın yanındayım, beni bu işlere sokmayın 16:06 Selçuk Taşkın'ın cenaze törenine katılmayan Demet Akalın: 2 gündür Alişan'ın yanındayım, beni bu işlere sokmayın Korkunç kazada kocasını kaybetti, 15:26 Korkunç kazada kocasını kaybetti, "Onu bırakıp hiçbir yere gitmem" feryatları yürek parçaladı
Advertisement