Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü - Son Dakika

Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü

05.01.2012 13:21
Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü, System.String[]

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yıl dönümü, törenlerle kutlandı.

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıl dönümü, törenlerle kutlandı.

Törenler, Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Vali Hüseyin Avni Coş'un, makamında tebrikleri kabulü ile devam eden etkinlikler, Uğur Mumcu Meydanı'ndaki törenle sürdü.

Buradaki törende Vali Coş ile 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Bostancı ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz halkı selamladı.

Aldırmaz, yaptığı konuşmada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Adana halkının Fransızlara karşı gösterdiği başarının, Kurtuluş Savaşı'nın önemli adımlarından birini oluşturduğunu belirterek, "Atalarımız, 90 yıl önce özgürlük için kahramanlık destanı yazarken, işgalci Fransızlar destekledikleri Ermeniler'in Adana'da yaptığı katliamları görmezlikten gelmiştir. Bizim Kurtuluş Müzemizi gezerek, bu katliamın izlerini görebilirsiniz" dedi.

Fransızların Türk milletine karşı tutumunun bugün de değişmediğini belirten Aldırmaz, "Ermeni soykırımının inkarının yasaklanmasına" ilişkin yasa teklifinin kabul edilmesi ile Türkiye'nin uluslararası alanda zor durumda bırakılmaya çalışıldığını kaydetti.

Şiirlerin okunmasıyla devam eden törende, daha sonra askerler, öğrenciler, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri tören geçişi yaptı.

Vali Coş, tören sonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Adana'nın Türk kurtuluş Savaşı'nda önemli bir yere sahip olduğunu, belirterek,"Sömürgeci devletlere karşı savaşı başlatan ve başarıya ulaşan ilk milletin torunları olarak, 5 Ocak'ı şanla şerefle ve iftiharla kutluyoruz" dedi.

Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak için birlik ve beraberlik içerisinde çalışılması gerektiğini belirten Coş, şunları kaydetti:

"Geçmişte ülkemizi işgal ederek kendine sömürge yapmak isteyenlerin yine ülkemize yönelik komploları mevcuttur. Buna karşı birlik ve beraberliğimizi koruyarak özellikle uygarlık savaşında en ileriye gidebilmek, uygarlık savaşını kazanabilmek için ilimde ve fende büyük başarılar elde etmemiz lazım. Bunun içinde herkesin çok çalışması gerekiyor. Bu topraklar ezelden ebede bizim yurdumuzdur öyle de kalacaktır. Hiç kimsenin milletimizin hükümranlığına son vermesi mümkün ve muhtemel değildir. Bugün vesilesi ile tüm şehit ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyorum."

Törene, AK Parti Adana milletvekilleri Necati Çetinkaya, Ali Küçükaydın, CHP Adana milletvekilleri Ali Demirçalı, Ümit Özgümüş ve MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz ile diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı.

- ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıl Dönümü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Yapay zekalı kameralar, hakemin keliyle topu karıştırınca gol ekrana yansımadı Son Dakika! Putin: Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Avustralya'da yayına hazırlanan muhabirin yüzüne kuş çarptı Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin art arda açıklamalar: Şiddetle kınıyoruz Bu acıya yürek dayanmaz! Evde çıkan yangında kardeşler mahsur kaldı, 8 aylık bebek kurtarılamadı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var