Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıldönümü - Son Dakika

Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıldönümü

05.01.2012 13:40
Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıldönümü, System.String[]

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana"nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90.yılını kutladı.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Adana"nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılını kutladı.

Çelik, Adana'nın kurtuluş günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Gazi Mustafa Kemal'in 15 Mart 1923 tarihli Adana ziyaretinde, "Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur" sözlerini hatırlattı.

Çelik, açıklamasına şöyle devam etti:

"Yiğit ve kalender memleketim Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılını kutlarken, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 1918 yılından 5 Ocak 1922 tarihine kadar Fransız, Yunan ve Ermeni işgali altında zulüm gören; gencinden yaşlısına, erkeğinden kadınına Adanalılar boyun eğmemiş, eşsiz bir cesaret ve sabır göstererek bu zulme karşı koymuş ve işgalcileri vatan topraklarından çıkarmayı başarmışlardır. Bu şanlı zafer, geçmişi kahramanlıklarla örülü güzel Adanamız için Cumhuriyet tarihinin aydınlık günlerinin başlangıcı olmuştur. Bereketli topraklarından cennet vatanımıza büyük hizmetlerde bulunan sayısız isim yetiştiren Adana, 21. yüzyılda da Türkiye-nin önemi gitgide artan Büyükşehirlerinden biri konumundadır."

Yeni döneme kurulan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden 35 bin kişilik modern stadyum projesine, bin 200 yatak kapasiteli Şehir Hastanesinden, hızlı tren projesine kadar pek çok atılımla girildiğini kaydeden Çelik, açıklamasında "Adana'mız, şanlı geçmişine yaraşır şekilde tarihin altın sayfalarında yer almaya devam edecektir. Bugün 90. yıl dönümünü idrak ettiğimiz Adana'nın kurtuluşu, aziz milletimizin birlik ve beraberlik ile her türlü zorluğu aştığının en önemli örneklerindendir. Başta hemşerilerim olmak üzere tüm ülkede geleceğe barış, umut ve özgüvenle bakan yeni nesillerin böyle sağlam temeller üzerine inşa edilmiş olması büyük bir gurur kaynağıdır. Bu temelleri oluşturan ecdadımıza Allah'tan rahmet diliyor ve torunları olarak bizlerin Adana'mızı her geçen gün daha da aydınlık bir geleceğe ulaştırma gayretini sürdüreceğimizi bildirmekten şeref duyuyorum" ifadelerine yer verdi.

- ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adana'nın Kurtuluşunun 90. Yıldönümü - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Ermenistan'a ait 400 askerin bulunduğu 556'ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi Cem Yılmaz'dan Fahrettin Koca'ya çağrı: Sağlık personellerine moral toplantısı verin, ücret almadan gelirim Dolar 7,82 ile son iki haftanın en düşük seviyesini gördü Deniz Türüç'ün Leipzig maçındaki performansı taraftarı ikiye böldü Çoban uyuya kalınca kurtlar sürüye saldırdı: 30 koyun telef, 50'si kayıp Cinsel istismara uğrayan kız çocuğu yaşadığı dehşeti anlattı: Uyandığımda çırılçıplaktım Deniz Akkaya ve Sevda Türküsev, görücü usulü evlilik konusunda canlı yayında birbirine girdi Ermenistan'a cepheyi dar eden SİHA'lar, Azerbaycan halkının gündemi oldu: Ele geçirilen köylere "Bayraktar" adı verilsin