Adana, Ortadoğu'nun "Derdine" Derman Oluyor - Son Dakika

Adana, Ortadoğu'nun "Derdine" Derman Oluyor

26.11.2012 11:44
Adana, Ortadoğu'nun

Anıl Bağrık - Son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımlarla önemli bir merkez haline gelmeye başlayan Adana, sağlık turizmi alanında da özellikle Ortadoğu'dan yoğun talep alıyor.

Anıl Bağrık - Son yıllarda sağlık alanında yapılan yatırımlarla önemli bir merkez haline gelmeye başlayan Adana, sağlık turizmi alanında da özellikle Ortadoğu'dan yoğun talep alıyor.

Adana Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Hüseyin Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık turizmi alanında dünyada 100 milyar dolarlık pazar olduğunu belirterek, Türkiye'nin son yıllardaki atağıyla bu pazardan payını almaya başladığını söyledi.

Hükümetin de bu alanı hedefleri arasına aldığını, bunun da memnuniyet verici olduğunu anlatan Çelik, Adana'nın da sağlık turizmi alanında önemli bir noktaya gelmeye başladığını ifade etti.

Kentin özellikle Ortadoğu pazarında önemli bir sağlık merkezi haline geldiğini anlatan Çelik, "Ortadoğu'da sağlık hizmetleri düzeyi çok kötü. Buraya da kalite için geliyorlar" dedi.

Suriye, Irak, Lübnan, İran, Yemen, Suudi Arabistan gibi ülkelerden gelecek hastaların hedef kitleleri arasında yer aldığını belirten Çelik, bu ülkelerden gelenlerin sayısını artırmak için dernek olarak çeşitli tanıtım faaliyetleri yaptıklarını söyledi.

-"1 kişi gidiyor 5 kişi geliyor"-

Çelik, Adana'daki kurumların da sağlık turizminin değerinin farkında olduğunu ve bu yönde çalışmalar yaptığını anlatarak, bu çalışmaların meyvelerini verdiğini kaydetti.

Çelik, şöyle devam etti:

"Bu çalışmaların neticesinde sağlık turizminden elde edilen ciro yüzde 1 ile yüzde 5 seviyelerinden yüzde 20'lere çıktı. Ortadoğu'dan gelenler görmedikleri bir teknoloji ve tedavi yöntemleriyle karşılaşınca hayran oluyorlar. 1 kişi tedavi olup gidiyor ardından 5 kişi geliyor. Sağlık turizminde devletler ve özel sigorta şirketleriyle yapılan anlaşmalar da önemli rol oynuyor. Bu konuda ülkelerle görüşmeler yapıyoruz. Bu çalışmalarla Türkiye ve Adana'nın dünyadaki sağlık turizmi pastasından daha fazla pay alabilmesini amaçlıyoruz."

Yayıncı: Tevfik Işık - ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Adana, Ortadoğu'nun 'Derdine' Derman Oluyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Ceyhan'dan şehirler arası seyahat uyarısı: Devletin araya girmesi lazım SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler Mourinho, Gareth Bale'ın adını duyunca küplere bindi: Artık yeter Sıla ve Hazer Amani çiftinin sık sık ayrılıp barıştığı öne sürüldü ABD'li Citi'den gümüş ve altın fiyatlarında yükseliş tahmini! Rekor gelebilir İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Sevgilisiyle samimi pozlarını paylaşan fenomen Duygu Özaslan, eleştirileri tiye aldı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı